Διατροφή Λιναροσπορος στα καναρινια

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα
Παρακαλώ που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες για την χρήση λιναρόσπορου στην διατροφή των καναρινιών (αν ενδείκνυται) κατά την περίοδο αναπαραγωγής καθώς και
τον τρόπο χορήγησης (ωμό-σπασμένοο στο γουδί - βρασμένο κλπ).
την αναλογία
και την διάρκειας χορήγησης
 
https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/
Ο λιναροσπορος ειναι ενας λιπαρος σπορος που μπορεις να χρησιμοποιησεις στη διατροφη των καναρινιων σου. Πιστευω οτι μπορεις να τον δινεις ωμο, δεν νομιζω να χρεαζεται σπασιμο (τουλαχιστον τα δικα μου τον σπανε) αλλα μπορεις να τον προσθεσεις σπασμενο στην αυγοτροφη.
Ισως να ειμαι λαθος, αλλα μπορεις να το αντιμετωπισεις σαν το νιζερ, και να το δινεις μια δυο φορες την εβδομαδα μισο κουταλακι του γλυκου (ή και λιγοτερο) σε μια αυγοθηκη, ή στην τροφη.
Για περισσοτερη και ακριβεστερη αναλογια θα εμπιστευομουν τον κυριο Μακη @mgerom και οχι εμενα :)
 
Λιναρόσπορος: Πρέπει να χρησιμοποιείται με οικονομία λόγω των καθαρκτικών του ιδιοτήτων. Περιέχει πρωτεΐνες 21%, λιπίδια 35%, υδατάνθρακες 6%. Η χρήση του πρέπει να είναι προσεγμένη (έως 6%) διότι σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει και διάρροια.
 
Τον λιναρόσπορο τον δίνουμε συνήθως μαζί με βρώμη, νίζερ, σπόρο γαϊδουράγκαθου, περίλλα, κία κτλ σε ξεχωριστή αυγοθήκη σαν έξτρα σπόρους σε περιόδους που χρειάζονται πιο πολλά, όπως είναι η πτεροροια και η αναπαραγωγή!
 
Τον λιναρόσπορο τον δίνουμε συνήθως μαζί με βρώμη, νίζερ, σπόρο γαϊδουράγκαθου, περίλλα, κία κτλ σε ξεχωριστή αυγοθήκη σαν έξτρα σπόρους σε περιόδους που χρειάζονται πιο πολλά, όπως είναι η πτεροροια και η αναπαραγωγή!
Τα περισσότερα μείγματα σπόρων έχουνε λιναρόσπορο είτε χρυσό είτε καφέ. Το ίδιο είναι. Δεν χρειάζεται να μπει σε ξεχωριστή ταίστρα. Το chia και την camelina τα βάζουμε σε ξεχωριστή ταίστρα λόγω του μικρού τους μεγέθους.
 
Οπως λέει ο Λάμπρος είναι ΜΟΝΙΜΟΣ σπόρος των μειγμάτων που κυκλοφορούν σε ποσοστα απο 2-4% συνήθως. Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς με την ιδιαίτερη παροχή του.
 
Τα περισσότερα μείγματα σπόρων έχουνε λιναρόσπορο είτε χρυσό είτε καφέ. Το ίδιο είναι. Δεν χρειάζεται να μπει σε ξεχωριστή ταίστρα. Το chia και την camelina τα βάζουμε σε ξεχωριστή ταίστρα λόγω του μικρού τους μεγέθους.
Οπως λέει ο Λάμπρος είναι ΜΟΝΙΜΟΣ σπόρος των μειγμάτων που κυκλοφορούν σε ποσοστα απο 2-4% συνήθως. Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς με την ιδιαίτερη παροχή του.
Ναι αλλά όταν θέλουμε να εμπλουτίσουμε τη διατροφή τους (αναπαραγωγή, πτερόροια) δεν δίνουμε έξτρα σπόρους και μέσα σε αυτούς είναι και ο λιναρόσπορος; Εγώ έτσι έχω καταλάβει..
 
Ναι αλλά όταν θέλουμε να εμπλουτίσουμε τη διατροφή τους (αναπαραγωγή, πτερόροια) δεν δίνουμε έξτρα σπόρους και μέσα σε αυτούς είναι και ο λιναρόσπορος; Εγώ έτσι έχω καταλάβει..

Αν θέλουμε να εμπλουτίσουμε την διατροφή τους, πριν απ' όλα δίνουμε σπόρους που δεν έχουν στην διάθεσή τους όλο το χρόνο. ΚΑΜΕΛΙΝΑ - ΚΙΑ - ΠΕΡΙΛΛΑ -ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ -ΦΑΓΟΠΥΡΟ - ΚΙΝΟΑ κλπ. . Φυσικά οι λιπαροί σπόροι,(και ένας απο αυτούς είναι ο λιναρόσπορος) σ' αυτές τις περιόδους πρέπει να έχουν μια λογική αύξηση. Δεν ήταν όμως ποτέ απο τους πρωτεύοντες σπόρους ο λιναρόσπορος στο σιτηρέσιο των καναρινιών και στα ποσοστά που υπάρχει στα μείγματα, η έστω με μια μικρή αύξηση μέσα σ' αυτά, είναι αρκετός. Μ' αυτό το σκεπτικό απάντησα οτι δεν έχει λόγο να ασχοληθεί η φίλη μας ιδιαίτερα με αυτόν.
 
κ. Μάκη μιας και είπατε για την περίλλα. Πολλοί εκτροφείς ειδικά στα Timbrados κυρίως Ισπανοί βάζουνε περίλλα αρκετά περισσότερο από τους συνηθισμένους σπόρους νίζερ και κανναβούρι. Τα ποσοστά της στα μείγματα κυμαίνοντε από 8% με 10%. Δεν παραείναι πολύ; Το νίζερ και το κανναβούρι πάνω κάτω στο 4% μαζί με τον λιναρόσπορο.
 
Tα Τιμπράντο, είναι υπερκινητικά πουλιά και κοντά στον αρχέγονο τύπο ("στεγνά"). Θα έλεγα οτι μάλλον δεν διατρέχουν κάποιον κίνδυνο απο αυτά τα επίπεδα των λιπαρών. Ο βασικός λόγος όμως νομίζω οτι είναι η "ανακάλυψη" ;):) απο τους εκτροφείς, τελευταία, πως η περίλλα. Γλυκαίνει την φωνή. Όπως το Ρούπσεν στα Μαλινουά. 😵
 
Κάπου είχα διαβάσει πως με ποσοστό πάνω του 5% υπάρχει περίπτωση να κάνει εμετό το πουλί;Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Κάπου είχα διαβάσει πως με ποσοστό πάνω του 5% υπάρχει περίπτωση να κάνει εμετό το πουλί;Ισχύει κάτι τέτοιο;
ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ !
- Εχω δεί πουλιά που μεταφέρονται σε εμπορικούς σαρμάδες κατα εκατοντάδες, να ταΐζονται με 100% Περίλλα, με την αιτιολογία οτι είναι ένας πολύ θρεπτικός σπόρος που σπάει εύκολα, ακόμα και απο τα ασθενή πουλιά. Ετσι θα φτάσουν πολύ περισσότερα πουλιά στον προορισμό τους για να διατεθούν στο λιανεμπόριο.
 
Back
Top