Φροντίδα Λοιπά προϊόντα για τη σωστή διαμονή των καναρινιών

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Επειτα από ένα σχετικά καλό διάβασμα,έπειτα από πολλές επισκέψεις σε εκτροφεία πολλών μεγάλων εκτροφέων αλλά και παθιασμένων χομπιστών στην εκτροφή καναρινιών και πάντα πειραματιζόμενος και στο δικό μου σμήνος, κατέληξα στο συμπέρασμα πως για να μιλάμε για ''σωστή διαμονή'' των πτηνών μαζί μας,θα πρέπει πρωτίστως να έχουμε φροντίσει να ''εξοπλίσουμε'' τον χώρο τους με τα κατάλληλα ''αξεσουάρ''. Ξεκινάμε λοιπόν:
31030-300x300.webp
ξύλινες πατήθρες 30cm (10mm και 12mm) από ξύλο οξειάς (1.30€).
DSC00935-300x300.webp
ποτήστρες 110ml με καπάκι διαφανούς σιλικόνης (0.50€).
Η μπλέ βαφή βοηθά πολύ(κυρίως στις εξωτερικές εκτροφές) να μην αλλοιώνεται γρήγορα το νερό.
117-120x120_0.webp
εξωτερική θήκη λαχανικών & φρούτων (0.40€).
Υπερτερεί από το κλασσικό ''μανταλάκι'' μιας και η τροφοδοσία του γίνεται από έξω και γρήγορα, χωρίς να στρεσάρονται τα πουλιά.

σουπιοκόκκαλο (1.20€)


.. Από κει και πέρα, βέβαια, αν η αγάπη & το μεράκι του καθενός τον οδηγήσει στην απόφαση να προχωρήσει και σε αναπαραγωγή,τότε το θέμα μας παίρνει αυτομάτως άλλη τροπήκαι αφού φροντίσουμε πρωτίστως να οργανώσουμε τον χώρο μας ώστε να είναι κατάλληλος να υποδεχτεί τους νεοσσούς και να φιλοξενεί άνετα την πιθανή αύξηση μελών των πτηνών μας, στη συνέχεια οφείλουμε να έχουμε προμηθευτεί και τα κάτωθι προ'ι'όντα:

20-300x300.jpg


φωλιά πλαστική εξωτερική & ελεγχόμενη (4.50€).
Η συγκεκριμένη, σε σχέση με τον ανταγωνισμό, διαθέτει στο πάνω μέρος της και χώρο φύλαξης των αυγών.
images[1]-300x300.webp
τσόχα φωλιάς σε συσκ.10τμχ (7.40€)
juta-Copia-300x300.webp
νήμα sisal fibre juta-cotton για καναρίνια 100gr(3.00€) / 500gr(9.50€) / 1kg(15.00€)
97-300x300.webp
θήκη νήματος (1.50€)

.. Εν συνεχεία, μια πλαστική τσιμπίδα(1.40€) για την αφαίρεση των αυγών & αντικατάστασή τους από ψεύτικα/πλαστικά αυγά(0.15€/τμχ), μέχρι την ολοκλήρωση της ωοτοκίας και την επιστροφή τους την 5η-6η μέρα, καθώς επίσης και ένα ωοσκόπιο(10.00€), είναι τα επόμενα βήματά μας αφού δούμε ότι τα καναρίνια μας ''τα βρήκαν'' και όλα πάνε κατ'ευχήν.

καλή διαμονή στα πτηνά όλων μας εύχομαι!
(φωτό & τιμές είναι από το birdmarket.gr και ενδεικτικά τοποθετήθηκαν)
 
Μερικές παρατηρήσεις Δημήτρη μου αν μου επιτρέπεις. Επειδή βλέπω πως οι τιμές που βάζεις είναι από το Birdmarket.gr απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν και e-petshops που έχουν σε καλύτερη τιμή κάποιο από τα παραπάνω. Και αυτό το λέω μόνο και μόνο για να ψαχτουν λιγάκι πριν καταλήξουν να αγοράσουν μόνο από κει. :)

Δεύτερον η πράσινη φωλια (θυμάμαι σ ένα θέμα το είχε γράψει ο κύριος Μάκης) πολλές φορές έχει σαν αποτέλεσμα η καναρα να μην μπαίνει. Οπότε καλύτερα ένα μπεζ - καφέ χρώμα για την φωλιά.

Και τέλος όσον αφορά το ωοσκοπιο το θεωρώ πανάκριβο να το πάρει κάποιος από πετ σοπ όταν από το περίπτερο μπορεί να βρει ένα μικρό φακό Led με 2 ευρώ.

Όλα αυτά φιλικά γιατί στις μέρες που ζούμε είναι δύσκολο κάποιος να δώσει τόσα χρήματα να εξοπλισει το εκτροφειο του. :)
 
βλέπω πως οι τιμές που βάζεις είναι από το Birdmarket.gr απλά θα ήθελα να πω πως υπάρχουν και e-petshops που έχουν σε καλύτερη τιμή κάποιο από τα παραπάνω.
..σαφέστατα και υπάρχουν, ενδεικτικά τοποθετήθηκαν..
πράσινη φωλια
.. Δυστυχώς δεν βρήκα φωτό της συγκεκριμένης σε μπεζ/λευκό. H φωτό όμως ανταποκρίνεται στην επιλογή των περισσοτέρων ως φωλιά.
το ωοσκοπιο το θεωρώ πανάκριβο να το πάρει κάποιος από πετ σοπ όταν από το περίπτερο μπορεί να βρει ένα μικρό φακό Led με 2 ευρώ.
σίγουρα..η τσέπη μας μας καθορίζει και μας κινεί αναλόγως.
 
Και τέλος όσον αφορά το ωοσκόπιο το θεωρώ πανάκριβο να το πάρει κάποιος από πετ σοπ όταν από το περίπτερο μπορεί να βρει ένα μικρό φακό Led με 2 ευρώ.
Κάνει την ίδια δουλειά με το ωοσκόπιο;
Επίσης μιας και συμπίπτει με το παρόν θέμα, μόλις αφαιρέσουμε τα αυγά από την φωλιά και τα αντικαταστήσουμε με ψεύτικα, που βάζουμε τα γονιμοποιημένα αυγά; Που θα τα τοποθετήσουμε ώστε να μην "χαλάσουν" μέχρι να τα ξαναβάλουμε πίσω;
 
Κάνει την ίδια δουλειά με το ωοσκόπιο;
Αμέ! Αρκεί να πάρεις ένα μικρό έτσι... μην πάρεις κανένα φακό που χρησιμοποιούμε σε διακοπές ρεύματος. 😛 αν ζητήσεις στο περίπτερο μικρό φακό Led την κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του με 2 ευρώ!

μόλις αφαιρέσουμε τα αυγά από την φωλιά και τα αντικαταστήσουμε με ψεύτικα, που βάζουμε τα γονιμοποιημένα αυγά; Που θα τα τοποθετήσουμε ώστε να μην "χαλάσουν" μέχρι να τα ξαναβάλουμε πίσω;
Αν δεν έχεις την παραπάνω φωλια σε ένα ταπερ τα βάζεις με σπόρους μέσα. Άλλοι βάζουν βαμβάκι αλλά νομίζω οι σπόροι είναι καλύτεροι. Γενικά καλό είναι να τα διατηρούσε σε σκοτεινό και δροσερό δωμάτιο και φυσικά να μην έρχονται σε επαφή μέσα με τον ήλιο γιατί μπορεί να χαλάσουν. Προσοχή όταν μετακινουμαστε και κρατάμε αυτό το ταπερ στα χέρια μας! 😛
 
Αμέ! Αρκεί να πάρεις ένα μικρό έτσι... μην πάρεις κανένα φακό που χρησιμοποιούμε σε διακοπές ρεύματος. 😛 αν ζητήσεις στο περίπτερο μικρό φακό Led την κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του με 2 ευρώ!


Αν δεν έχεις την παραπάνω φωλια σε ένα ταπερ τα βάζεις με σπόρους μέσα. Άλλοι βάζουν βαμβάκι αλλά νομίζω οι σπόροι είναι καλύτεροι. Γενικά καλό είναι να τα διατηρούσε σε σκοτεινό και δροσερό δωμάτιο και φυσικά να μην έρχονται σε επαφή μέσα με τον ήλιο γιατί μπορεί να χαλάσουν. Προσοχή όταν μετακινουμαστε και κρατάμε αυτό το ταπερ στα χέρια μας! 😛
Μια χαρά, συμφέρει περισσότερο από ωοσκόπιο.
Τα βάζω δηλαδή να τα καλύψουν οι σπόροι;
Ακόμα εάν δεν έχεις λαβίδα για να τα βγάλεις, υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν τα πιάσεις με το χέρι σου; Εκτός από την περίπτωση να σπάσουν.
 
Ακόμα εάν δεν έχεις λαβίδα για να τα βγάλεις, υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν τα πιάσεις με το χέρι σου; Εκτός από την περίπτωση να σπάσουν.
Καλό είναι να το αποφεύγεις αλλά αν υποχρεωθείς, να είναι σχολαστικά καθαρισμένα τα χέρια σου.
 
Καλό είναι να το αποφεύγεις αλλά αν υποχρεωθείς, να είναι σχολαστικά καθαρισμένα τα χέρια σου.
.. Θέλω να πιστεύω πως κατάλαβες την σοβαρότητα της απάντησης της Μαρίας, αγαπητέ μου Γιώργο! 🙂👍
προσωπικά,όσους ξέρω.. Κανείς δεν πιάνει τα αυγά με τα χέρια του, αλλά αν θέλετε ας το αναλύσουμε σε επόμενο θέμα..
 
.. Θέλω να πιστεύω πως κατάλαβες την σοβαρότητα της απάντησης της Μαρίας, αγαπητέ μου Γιώργο! 🙂👍
προσωπικά,όσους ξέρω.. Κανείς δεν πιάνει τα αυγά με τα χέρια του, αλλά αν θέλετε ας το αναλύσουμε σε επόμενο θέμα..
Θα ανοίξω μάλλον θέμα την κατάλληλη περίοδο! Ευχαριστώ!
 
Τα βάζω δηλαδή να τα καλύψουν οι σπόροι;
Δεν χρειάζεται να τα καλύψουν. Απλά τα ακουμπας πάνω στους σπόρους. :)

Ακόμα εάν δεν έχεις λαβίδα για να τα βγάλεις, υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν τα πιάσεις με το χέρι σου;
Η λαβιδα είναι όντως πολύ χρήσιμη! Κάνει τη ζωή μας και την αντικατάσταση αυτών τόσο εύκολη! Τώρα αν κάποιος δεν έχει μπορεί να χρησιμοποιήσει τα χέρια του αλλά πρέπει να είναι πολύ καθαρά γιατί το δέρμα μας παράγει λάδι που μπορεί να κλείσει τους πόρους του αυγού και να καταστρέψει το έμβρυο που αναπτύσσεται μέσα. Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις που τα αυγά έχουν πεταχτεί στα σκουπίδια με τα χέρια μου έμειναν εκεί λεπτά επέστρεψαν πίσω στη φωλια και 2 από τα 4 μικρά βγήκαν από το αυγό! Αλλά αυτό δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση. 😛 αν δεν σε καλυψαμε ανοίγεις νέο θέμα! 😉
 
Η λαβιδα είναι όντως πολύ χρήσιμη! Κάνει τη ζωή μας και την αντικατάσταση αυτών τόσο εύκολη!
Ευχαριστώ πολύ, με καλύψατε πλήρως! Μάλλον θα πάρω και εγώ κάποια λαβίδα αφού δεν θέλω να ρισκάρω όπως με τον trash! 😛
 
Γιώργο, διάβασε με προσοχή το άρθρο για τη θνησιμότητα των πουλιών μέσα στο αυγό.

Το κέλυφος προστατεύει και ταυτόχρονα αφήνει τον αέρα να περνάει στο εσωτερικό του αυγού για να αναπτυχθούν οι ζωτικές λειτουργίες του εμβρύου. Κατά την επαφή των αυγών με τα χέρια εναποτίθενται στην επιφάνεια του κελύφους μικρόβια συμβατά με το δέρμα μας, αλλά όχι με το εσωτερικό του περιβάλλοντος του αυγού. Αυτό, είναι πιθανό να προκαλέσει τη νέκρωση του εμβρύου.

Είναι σημαντικό θέμα και μπορούμε να το αντιληφθούμε εάν σκεφτούμε τις προσπάθειες που έκαναν οι παλιότεροι για να πείσουν τους εκτροφείς των οποίων το γνωστικό επίπεδο ήταν πολύ χαμηλότερο του σημερινού μέσου όρου, να μην πιάνουν τα αυγά με τα χέρια γιατί τα μυρίζουν οι μάνες και παρατάνε τα αυγά.

Σήμερα καταλαβαίνουμε ότι κάτι τέτοιο προφανώς και δεν ισχύει αλλά ήταν ένα αποτελεσματικό μέσο αποτροπής δυσάρεστων καταστάσεων, που θα μπορούσαν να προκύψουν από μια κακή συνήθεια.

Επομένως, γάντια μιας χρήσεως ή ακόμη καλύτερα η ειδική λαβίδα για να επεμβαίνουμε στη φωλιά όταν είναι εντελώς απαραίτητο.
 
εξωτερική θήκη λαχανικών & φρούτων (0.40€).
Υπερτερεί από το κλασσικό ''μανταλάκι'' μιας και η τροφοδοσία του γίνεται από έξω και γρήγορα, χωρίς να στρεσάρονται τα πουλιά.
Εγώ που χρησιμοποιώ τις ίδιες γιατί τις βάζω από μέσα;Για απ'έξω είναι;
 
dsc00935-300x300-jpg.45471

ποτήστρες 110ml με καπάκι διαφανούς σιλικόνης (0.50€)

Δημήτρη, εγώ με την σειρά μου θα προτείνω αυτές τις ποτίστρες να τις κρατήσουμε για ανάμνηση (είναι αρχαιολογία) και να βάλεις στην εκτροφή σου ποτίστρες με μπίλια. Τα πουλιά σου θα πίνουν καθαρό νερό.

sifone-power-200cc.webp 4243948.webp
 
Εγώ που χρησιμοποιώ τις ίδιες γιατί τις βάζω από μέσα;Για απ'έξω είναι;
Εσωτερικές είναι κανονικά! Και εγώ απο μέσα τις βάζω. Προφανώς ο Δημήτρης θα μπερδεύτηκε... 🙂

Δημήτρη, εγώ με την σειρά μου θα προτείνω αυτές τις ποτίστρες να τις κρατήσουμε για ανάμνηση (είναι αρχαιολογία) και να βάλεις στην εκτροφή σου ποτίστρες με μπίλια. Τα πουλιά σου θα πίνουν καθαρό νερό.

View attachment 45542 View attachment 45543
Εσείς που βάζετε στα πουλιά σας ποτιστρες με μπίλια, δεν φοβάστε μην γίνει κάτι και σφηνωσει η μπίλια και δεν μπορούν να πιουν νερό; Γιατί έτσι έχω ακούσει και γι'αυτό δεν τις προτιμώ...
 
Εσείς που βάζετε στα πουλιά σας ποτιστρες με μπίλια, δεν φοβάστε μην γίνει κάτι και σφηνωσει η μπίλια και δεν μπορούν να πιουν νερό;
Βάζεις νερό, κλείνεις την ποτίστρα, την γυρνάς και πριν την τοποθετήσει στο κλουβί, πιέζεις με τον αντίχειρά απαλά και έτσι η μπίλια οπισθοχωρεί και ο αέρας φεύγει. Το λέει εδώ και ο κύριος Μάκης!
 
Βάζεις νερό, κλείνεις την ποτίστρα, την γυρνάς και πριν την τοποθετήσει στο κλουβί, πιέζεις με τον αντίχειρά απαλά και έτσι η μπίλια οπισθοχωρεί και ο αέρας φεύγει. Το λέει εδώ και ο κύριος Μάκης!
Σ'ευχαριστώ Αλίκη! Μπορεί τότε να τις δοκιμάσω. 🙂
 
Back
Top