Φροντίδα Λοιπά προϊόντα για τη σωστή διαμονή των καναρινιών

καλημέρα σε όλους.. Είχα σκεφτεί ποτίστρα με μπίλια αλλά αν του πουλάκια δεν πάνε να πιουν; Επειδή έχουν συνηθίσει ποτίστρα κλασική..σχετικά με την ωοσκόπηση, την κάνω σε ένα σκοτεινό σημείο με ένα μικρό φακό και δεν χρειάζεται να πιάσω καθόλου τα αβγα, με τον φακό πάνω τους πάντα έχω καταλάβει αν υπάρχει έμβρυο. Και η λαβίδα ακόμα θεωρώ εμπεριέχει κίνδυνο. Ευχαριστώ.
 
είχα σκεφτεί ποτίστρα με μπίλια αλλά αν του πουλάκια δεν πάνε να πιουν;
Πηγαίνουν Γιώργο. Η περιέργεια τα σπρώχνει να εξερευνήσουν το καινούργιο αντικείμενο και μπαίνουν στο νόημα. Ειδικά εάν κρέμεται κάποια σταγόνα στην άκρη του στομίου, τότε ξεκινούν να πίνουν σχεδόν αμέσως.
 
Χρειάζεται υπομονή και παρατήρηση. Αν την νέα πότισμα την βάλεις εκεί που ήταν και η παλιά σίγουρα θα πιουν!
 
Εσωτερικές είναι κανονικά! Και εγώ απο μέσα τις βάζω. Προφανώς ο Δημήτρης θα μπερδεύτηκε..
εγώ τις γνωρίζω για εξωτερικές, σε σημείο κοντά στις πατήθρες για εύκολη πρόσβαση του πουλιού στο λαχανικό ή το φρούτο που προσφέρουμε, αλλά και εύκολο για μας στην τροφοδοσία αλλά και στον καθαρισμό αυτής. 😉

προτείνω αυτές τις ποτίστρες να τις κρατήσουμε για ανάμνηση (είναι αρχαιολογία)
dsc00935-300x300-jpg.45471

.. Ε όχι και αρχαιολογία, βρε Κώστα! 😛
δέχομαι απόλυτα το νέο,το επόμενο βήμα, την εξέλιξη αλλά..όσο θα κυκλοφορούν αυτές εγώ αυτές θα παίρνω, γιατί:
1)δεν με ενοχλεί να τις καθαρίζω
2) αλλάζω το νερό τους καθημερινά
3) παίρνουν και το μπανάκι όταν και όποτε αυτά κρίνουν πως το χρειάζονται και
4) μ'αρέσει να τα βλέπω να σκύβουν να πιουν νερό..όπως η φύση ορίζει και..
..όχι με το κεφάλι ψηλά σαν γλάροι :D, άποψη στην οποία παλαιότερα συνηγορούσαν o Stauros και η Georgina.

μάλιστα οι ποτήστρες της φωτό, με την βάση σιλικόνης, είναι κατά πολύ καλύτερες από τις παλιές πλαστικές, μιας και η σιλικόνη αποστειρώνεται πολύ καλύτερα απο το πλαστικό.
. Για την νέα γενιά με την μπίλια..ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον..👍
 
εγώ τις γνωρίζω για εξωτερικές, σε σημείο κοντά στις πατήθρες για εύκολη πρόσβαση του πουλιού στο λαχανικό ή το φρούτο που προσφέρουμε, αλλά και εύκολο για μας στην τροφοδοσία αλλά και στον καθαρισμό αυτής. 😉

Και εγώ για εξωτερικές τις ξέρω αυτές τις θήκες. Μου έχουν φανεί πολύ βολικές για το νήμα στις γέννες.
Για τα λαχανικά έχω βολευτεί με τα μανταλάκια λαχανικών. Πιάνω ολόκληρα τα φύλλα μιας και στα πουλιά
αρέσουν (και) τα κοτσάνια σε πολλά λαχανικά.
142-500x500_zpsz9lnz4dh.jpg
 
δοκίμασα στην κλούβα μου την ποτίστρα με την μπίλια, τα πουλάκια πίνουν νερό. κρατάω όμως και μία κανονική γιατί παρατήρησα κάποια πουλάκια να τρέχουν σε αυτή διψασμένα μόλις έβαλα καθαρό νερό, οπότε ίσως μερικά πίνουν μόνο από αυτήν. Πάντως το καθαρό νερό στην ποτίστρα με την μπίλια είναι σημαντικό και θα αφαιρέσω την κλασική ποτίστρα μόλις βεβαιωθώ ότι πίνουν όλα.
 
.. Να προσθέσω επίσης και τις πολύ χρήσιμες για όλους μας, ανά περιόδους (Συντήρηση/Αναπαραγωγή/Πτερόρροια) υδατοδιαλυτές βιταμίνες. Εγώ χρησιμοποιώ της LANDMARK..

88L1963-228x228_0.webp
Ασβέστιο + Φώσφορο
88L1978-228x228_0.webp
12 Βιταμίνες + Αμινοξέα
 
.. Και προς ενημέρωσιν του θέματος και μετά από την έμπιστη παρότρυνση του αγαπητών φίλων Κώστα(theodr) & Μάκη(pyroferus), πλέον από σήμερα χρησιμοποιώ και γω τις ποτήστρες κενού αέρος.. Και δω οφείλω να ομολογήσω πως πραγματικά τα πουλιά δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να τις μάθουν και πλέον μιλάμε για.. Καθαρό νερό.

sifone-power-200cc.webp
 
Η κενού αέρος δεν έχουν μπίλια.
Έχοντας δοκιμάσει και τις δυο καλύτερη για μένα είναι με το κενό αέρος.
Αυτή με την μπίλια μετά από κάποιο καιρό υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει η μπίλια, με αποτέλεσμα να μην κατεβάζει νερό.
 
Back
Top