Αναπαραγωγή Λούγαρα τα πρώτα μικρά

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Παιδιά θυμαστε κάτι λουγαρα που είχα αναφέρει σε ένα προηγούμενο ποστ που σας έλεγε ότι ταχα μαζί κ κάναν αυγά αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι έχουν ζευγαρώσει. Ε λοιπόν σήμερα βγηκε το πρωτο πουλί κατι που δεν περιμενα κ έγινα τρισευτυχισμένος:D. υπάρχουν καποιες ειδικές τροφές που πρεπει να βάλω ή τα ίδια με τα καναρίνια;
 
Είδες που λέγαμε να μην τα χωρίσεις και ότι μπορεί να ζευγάρωσαν χωρίς να τα έχεις δει; Αυγοτροφή για αγριοπούλια πάρε. Εγώ για τα φλώρια που έβγαλα έφτιαχνα μείγμα από βραστό αυγό στον τρίφτη με αυγοτροφή για αγριοπούλια η οποία περιέχει αρκετές ζωικές πρωτεΐνες. Άντε με το καλό να μεγαλώσουν να δούμε και φωτό.:)
 
φιλε ηλια να σου ζησουν!
αν μπορεις η απο εδω η απο πμ στειλε μου και πες μου τις συνθηκες που τα ζευγαρωσες!
διαφορες σημαντικες πληροφοριες, οπως ποσο καιρο τα ειχες μαζι, τα ειχες σε κλουβα τα ειχες σε ζευγαρωστρα; Αν ναι σε τι μεγεθος; Πες τα ολα ηλια!:D
 
Μπράβο Ηλία, να σου ζήσουν.
Αν στο μείγμα του Βασίλη προσέθετες μετά την τρίτη μέρα
& κανά βλαστωμένο σπόρο, ακόμα καλύτερα.
 
φιλε ηλια να σου ζησουν!
αν μπορεις η απο εδω η απο πμ στειλε μου και πες μου τις συνθηκες που τα ζευγαρωσες!
διαφορες σημαντικες πληροφοριες, οπως ποσο καιρο τα ειχες μαζι, τα ειχες σε κλουβα τα ειχες σε ζευγαρωστρα; Αν ναι σε τι μεγεθος; Πες τα ολα ηλια!:D
Κοίτα εδώ είναι το post που αναφέρονται αυτά που ρωτάς https://community.petbirds.gr/threads/Διαδικασία-αναπαραγωγής-λούγαρων.5019/

Χάρη συμφωνώ απόλυτα για τους βλαστωμένους σπόρους, απλά λίγοι τους χρησιμοποιούν λόγω προετοιμασίας γιαυτό δεν τους ανέφερα.
 
να σου ζησουν μετα καλο και οταν μεγαλωσουν θελουμε επειγοντος φωτος
 
Σας ευχαριστω όλους για τα καλά σας λογιά κ για τις πολυτιμες συμβουλές σας που με οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα. Συντομα μολις μεγαλωσουν λιγο οι νεοσσοί θα βαλω φωτο. Ρε παιδια να σας ρωτησω γιατί ενω χτες βγηκε ένα πουλι σημερα βγηκαν δυο; Κ κατι άλλο αν θέλω να βοηθησω την μάνα στο τάισμα των νεοσσών πρέπει να την παίρνω την φωλιά απ το κλουβί;(έχει γεννησει σε εξωτερική φωλιά). Κ κάτι τελευταιο να συνεχισω σε δευτερα γεννα;(σημειωση: τα έχω σε εσωτερικό χωρο)
 
Σας ευχαριστω όλους για τα καλά σας λογιά κ για τις πολυτιμες συμβουλές σας που με οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα. Συντομα μολις μεγαλωσουν λιγο οι νεοσσοί θα βαλω φωτο. Ρε παιδια να σας ρωτησω γιατί ενω χτες βγηκε ένα πουλι σημερα βγηκαν δυο; Κ κατι άλλο αν θέλω να βοηθησω την μάνα στο τάισμα των νεοσσών πρέπει να την παίρνω την φωλιά απ το κλουβί;(έχει γεννησει σε εξωτερική φωλιά). Κ κάτι τελευταιο να συνεχισω σε δευτερα γεννα;(σημειωση: τα έχω σε εσωτερικό χωρο)


Να σου ζήσουν! Τα αυγά τα είχες πάρει ή τα άφησες; Υποθέτω οτι βγήκαν μαζί λογο θερμοκρασίας ή τρεφοντουσαν σωστά μέσα στο αυγό (υπόθεση κάνω), μου έχει συμβεί και εμένα. Αν μπορείς να ανοίγεις την φωλιά απο πίσω θα ήταν καλυτερα απο το να την πέρνεις και να αναστατώνεις το ζευγάρι. Αν όχι προσπάθησε να την πέρνεις ήρεμα και να ταίζεις γρήγορα. Γνώμη μου να μην συνεχίσεις νεα γέννα, όσο να ναι οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες και η πτερόροια έχει ξεκινήσει σε πολλούς.

Φιλικά
 
Να σου ζήσουν φιλε με το καλο στο κλαρί.Αν δεν θέλεις να την παίρνεις ανοιξε την πορτουλα που έχει απο πίσω η φωλια και ταισε τα(Εγω αυτό έκανα στα καναρίνια μου)
 
Επειδή δεν είναι καναρίνι αλλά άγριοπούλι θα έλεγα να ταΐσεις μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη. Από τη φύση τους τα αγριοπούλια ταΐζουν καλά οπότε δεν νομίζω να χρειαστεί. Προσοχή αν το ενοχλήσεις πολύ μπορεί να σου χαλάσει ό,τι χαίρεσαι μέχρι τώρα, είναι απρόβλεπτα τα άγρια.
 
Re paidia na sas rwtisw kati. Panw stin fwlia(eksoteriki) exw kati kladakia me peukovelones autes oi peukovelones omws me empodizoun na vlepw tous neossous. Ti mou proteinete na kanw gia na lu8ei to provlima na vgalw ta kladakia i uparxei kindunos na min noiw8ei asfalis h 8uliki;
(Suggnwmi pou grafw se...greekglis alla einai epeidi grafw to munima apo kinito pou den exei Ellinika)
 
Paidia k kati allo pou molis twra paratirisa. H 8uliki exei mplegmena sta podia tis para pola nimata k prospa8ei xwris omos apotelesma na bgalei. Ti na kanw na thn parw gia ligo apo to kloubi k na tis ta vgalw egw i uparxei kindunos an tn enoxlisw na paratisei t mikra. Sas iketetw apantiste m oso pio grigora mporeite einai anagki.
 
Τα κλαδάκια μην τα βγάλεις δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Τα πόδια ξέμπλεξέ τα καθώς υπάρχει κίνδυνος να σου μπλεχτεί πουθενά και να το χάσεις άδικα το πουλί. Υπάρχει ένα μικρό ρίσκο να τρομάξει αλλά δεν πρόκειται για την ασφάλειά της οπότε εγώ τουλάχιστον δεν θα το σκεφτόμουν καν.
 
Back
Top