Ασθένειες Λούγαρο φτερνίζεται και είναι φουσκωμένο

Εμένα δεν μου μοιάζει για ακάρεα... Είχα ένα πουλί με τα ίδια συμπτώματα τα οποία χειροτερευαν τη νύχτα.
Το πήγα σε κτηνίατρο και μου είχε πει ότι ίσως έχει ακάρεα.
Καναμε θεραπεία με πουλμοσαν αλλά τίποτα.
Τελικά διαπίστωσε ένας άλλος γιατρός πως ειχε πνευμονία και με ένα ανθρώπινο φάρμακο ευτυχώς είχε γίνει καλά.
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να το πας σε ένα γιατρό;
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο φάρμακο αλλά μπορώ να σου προτείνω αυτό που είναι και φυτικό.
Screenshot_20191101_182059.webp
 
Ο γιατρος που το πηγα απεκλεισε το ασθμα και ειπε οτι η αναπνοη του ειναι κανονικη. Αλλα κι αν ακομα εκανε λαθος το προβλημα θα υπηρχε και τη μερα
Το πουλακι κινειται συνεχως κανει τουμπιτσες ανεβαινει στα καγκελα και δεν λαχανιαζει.
 
Κοιταξε να δεις γιατι πολλα εχω σκεφτει. Για την κοκκινη ψειρα που εμφανιζεται το βραδυ το αποκλειω γιατι το pulmosan σκοτωνει νομιζω και την κοκκινη ψειρα. Τωρα για αλλες ψειρες δεν θα ειχε ενοχληση και τη μερα; Δεν ξερω, απλως ρωταω

Σιγουρα αν ειχε πανω του το pulmοsan θα ελαβε δραση,τωρα σε οτι αναφορα τον περιβάλλοντα χωρο δεν ξερω.
Μου κανει εντυπωση που συμβαινει μονο βράδυ.
 
Μηπως τα συμπτωματα επιδεινωνονται το βραδυ οπως συμβαινει και με τους ανθρωπους οταν ειναι αρρωστοι;
Οσο για το χωρο, εδω και περιπου ενα χρονο που τον εχω δεν το εχω αλλαξει.
Επισης εχω ξεχασει να σας πω οτι μια φορα το μηνα βαζω κατω στο πατωμα πριν βαλω τα χαρτια για τις κουτσουλιες ριχνω pinex που νομιζω οτι ειναι ψειροσκονη.
 
Το διαβασα και μου φαινεται λογικο αφου και η κοκκινη ψειρα τρεφεται με το αιμα που εχει το δηλητηριο.
Ισως το frondline το χρησιμοποιουν οταν εχει μονο την κοκκινη ψειρα.
 
Τέλος πάντων, αν μπορείς πήγαινέ το σε άλλον ειδικό - ειδικευμένο σε πτηνά γιατρό, έστω για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Αν το αποφασίσεις, πες μας την περιοχή διαμονής σου, μήπως και κάποιο μέλος έχει ιδία άποψη για την αξιοπιστία πτηνιάτρου και σου τον /την προτείνει
 
Συμφωνω μαζι σου. Θα δω και σημερα το βραδυ. Παντως ηδη εχω ψαξει και εχω βρει στην περιοχη μου πτηνιατρο με πολυ καλες αξιολογησεις. Γιατι στην αρχη πηγα στο κεντρικο της αλυσιδας petshop που διαθετει κτηνιατρειο. Παντως εμενα μου φανηκε οτι κι αυτος ηταν καταρτισμενος στα πουλια. Αλλιως κτηνιατρο εχω διπλα στο σπιτι μου, αλλα δεν ασχολειται με πουλια.
 
Καλησπέρα Ειρήνη, θα πρέπει πτηνιατρος να πάρει δείγμα και από το στόματακι του και να πραγματοποιηθει εξέταση. Όλα τα συμπτωματα που περιγράφεις είναι σαν της Τιτας μου, την οποία πάρα το γεγονός της χορήγησης σωστής αντιβίωσης βάσει του μικρόβιου που είχε δεν έγινε ποτέ καλά 100% και όποτε έχει κρύο ή υγρασία μου κάνει επανεμφάνιση. Αλλά γενικά είναι ακμαιότατη.
 
Back
Top