Ασθένειες Μάγγωσε το ποδαράκι του νεοσσού στο κάγκελο και στράβωσε το δάχτυλό του

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Στο κλουβί με τα τρία μικρά ήρθε η ώρα να καθαριστεί... Καθώς λοιπόν έπιασα το κλουβί για να καθαρίσω τον πάτο, το πιο μεγάλο μωρό (20 ημερών) επειδή με φοβάται, πολύ έφυγε από τη φωλιά και πέταξε στον πάτο και όπως ακούμπησα το κλουβί μάγγωσε το ποδαράκι του και το δάχτυλακι στράβωσε πολύ! Από δικιά μου βλακεία! Εγώ φταίω που δεν πρόσεχα! ☹ Με το που το είδα το πιάνω, βρέχω με νεράκι το ποδαράκι και βάζω betadine... Αιμορράγησε πολύ λίγο και πλέον δεν τρέχει καθόλου αίμα... Το δάχτυλο είναι πολύ στραβό και το μικράκι δείχνει να πονάει καθώς σηκώνει το ποδαράκι του... Πατάει μια χαρά στο κλαδάκι (αλλά το δάχτυλο είναι στραβό), το κουνάει κανονικά το συγκεκριμένο του δάχτυλο, πετάει και στην αρχή καθόταν στο κλαδάκι και μετά μπήκε μέσα στην καθαρή φωλιά... Μπήκε μέσα, και τα αδελφάκια του ήταν στην είσοδο της φωλιάς και ζητούσαν φαγητό.. Με το που πλησίασε ο μπαμπάς όμως να τα ταίσει και αυτό σηκώθηκε στην άκρη της φωλιάς για να ζητήσει φαγητό, αλλά ο μπαμπάς τάισε λίγο μόνο το μικρότερο.. Τώρα και τα τρία είναι όρθια στη φωλιά και ψιλοκοιμούνται... Το ποδαράκι του το έχει σηκωμένο... ☹ Ευτυχώς η φωλιά και το χαρτί μέσα στη φωλιά είναι πεντακάθαρα και δεν νομίζω να μολυνθεί...

Έχω πάρα πολλές τύψεις! Το λάθος είναι δικό μου και με έχει πιάσει το στομάχι μου! ☹ Υπάρχει περίπτωση να αποβεί μοιραίο για το μικρό ή να μην ζητήσει φαγητό από τους γονείς λόγω του πόνου; Τι άλλο πρέπει να κάνω; Φοβάμαι να το κουνήσω μη φύγει όλο το δάχτυλο... Υπάρχει περίπτωση να πάθει σηψαιμία; Και ρε γαμώτο μια χαρά ήταν και μεγάλωνε μέχρι τώρα! Δε θα το αντέξω αν πάθει κάτι εξαιτίας μου! ☹

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες
rsz_1rsz_dsc_3282.webp
rsz_1rsz_dsc_3284.webp
rsz_1rsz_dsc_3285.webp
rsz_1rsz_dsc_3286.webp

rsz_1rsz_dsc_3287.webp
 
Το μόνο πρόβλημα Αλίκη που πιστεύω ότι μπορεί να έχει για μια δύο μέρες, είναι ο πόνος. Δεν μπορώ να διακρίνω κάτι πιο σοβαρό, τουλάχιστον από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες. Η σηψαιμία είναι μια σχετικά σπάνια περίπτωση που έχει ακόμη πιο μικρές πιθανότητες να συμβεί εξ αιτίας ενός τραυματισμού στο δάχτυλό.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας. Να το παρακολουθείς απλά για μερικές ημέρες, για να δούμε τι θα γίνει αν και εφόσον χρειαστεί βοήθεια.
 
Σταυρό σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον! Τελικά τώρα το απόγευμα έχει δημιουργηθεί ένα κακαδι/καπαλο από μαύρο αίμα πολύ μικρό και το δάχτυλο φαίνεται να αιματωνεται κανονικά βλέποντας το νύχι που περνάει η φλεβιτσα του.. Του έβαλα ξανά μπεταντιν αλλά δε θα του ξαναβαλω καθώς έχει κλείσει η πληγή.. Το μόνο είναι ότι όντως πονάει γιατί σηκώνει το ποδαράκι του και το δαχτυλάκι έχει στραβώσει λίγο... ☹ έχω 2 απορίες: γίνεται να φτιάξει αν κάνω κάτι εγώ ή από μόνο του και υπάρχει περίπτωση να πέσει το δάχτυλο;
 
Το δάχτυλο θα πέσει μόνο αν νεκρώσει, αν σταματήσει να αιματώνεται. Πιστεύω ότι δεν θα έχει ούτε ανατομικό πρόβλημα. Αυτή την εντύπωση μου δίνει τουλάχιστον η εικόνα από τις φωτογραφίες.
 
πως ειναι σημερα το πανεμορφο πουλακι σου αλικη; σηψαιμια κι εγω δε νομιζω να παθει (λογω δουλειας κ οχι λογω γνωσεων στα πουλια-μην παρεξηγηθω! Περαστικα του!
 
Σ ευχαριστώ πολύ Εύα μου!
Δυστυχώς το μικρό πονάει πολύ έχει το ποδαράκι συνεχώς σηκωμένο με αποτέλσεμα να μη ζητάει φαγητό από τους γονείς και αυτοί να μην το ταίζουν... Και όχι μόνο αυτό αλλά του τραβάνε και κανά φτερό.. Αυτό κάθεται στο κλαδάκι με το πόδι σηκωμένο και δεν κάνει τίποτα άλλο... Έχω βάλει μία εσωτερική ταίστρα με αυγοτροφή αλλά ούτε που πάει να φάει.. Πονάει πολύ το καημένο! Και το πλησιάζουν οι γονείς και κάνει τον θόρυβο το γνωστό ταίστε με ταίστε με αλλά δεν ανοίγει τα φτερά του ούτε ζητάει επίμονα με αποτέλεσμα να μην τρώει και τα κακά του δεν έχουν φαί... Έχω σκάσει! Αν συνεχιστεί αυτό δε θα επιβιώσει! Είναι 21 ημερών... Και δεν τρώει ακόμα μόνο του... Θα μπορέσω εγώ να το ταίσω; Έχω μια σύριγγα ινσουλίνης αλλά εμένα με φοβάται πολύ! Να δοκιμάσω; Δεν το αφήνω στην τύχη του σε καμία περίπτωση! Έχω πανικοβληθεί και θέλω να το σώσω! Δε θέλω να φύγει από δικό μου λάθος! ☹
 
Πάρε το φτιάξε κρεμμα έχε το κεφάλι του σταθερό και με την σύριγγα πίεσε απαλά αυτά που έχουν σαν χιλακια στο ράμφος, θα ανοίξει λίγο το στόμα δώσε λίγη κρεμμα ότι να το μπουκώνεις γιατί αλλιώς έχει μάθει να τρώει μέχρι Τώρα... Θα σε παιδέψει λίγο αλλά ίσως τα καταφέρεις...

Το μπετάντιν επίσης να το αρεωνεις με νερό γιατί είναι πολύ ισχυρό για το δέρμα τους...
 
Έφτιαξα κρέμα με αυγό βραστό, φρυγανιά, κουάκερ και μήλο και την αραίωσα με λίγο νερό.. Με την σύριγγα δεν έτρωγε με τίποτα! Όταν του το έδινα στο χέρι έφαγε! Μην φανταστείτε πολύ! Λίγο έφαγε... Ούτε μισό κουταλάκι του γλυκού... Αλλά έκανε πάνω στο χέρι μου μια κουτσουλιά "ΝΑ" με το συμπάθιο, που έδειχνε πως έχει φάει! Δε ξέρω αν ήταν αυτό που του έδωσα εγώ ή από τους γονείς του αλλά χάρηκα πολύ και το γύρισα πίσω στους γονείς του! Αλλά δυστυχώς επειδή δεν τους είχα ξαναδώσει όταν ήταν πιο μικρά με φοβάται ρε γαμώτο... Αν και μετά από λίγο καθόταν στο χέρι μου χωρίς να φύγει το γλυκό μου... Θα το ξαναταίσω πιο μετά... Έβαλα και στο κλουβί από αυτή την κρέμα σε εσωτερική ταίστρα μπας και τσμπολογήσει... Πρέπει να είναι ζεστή η κρέμα γιατί την έβαλα στο ψυγείο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Όταν την δίνεις εσύ πρέπει να είναι χλιαρή, όταν ταΐζουν οι γονείς δεν έχει σημασία...
Εγώ αυτό που δεν θα έβαζα θα ήταν μήλο και φρυγανιά... Οι νιφάδες βρώμης είναι πολύ πιο θρεπτικές.
Να βάζεις επίσης και κάνα μπισκότο τύπου πτιμπερ...
Καλά θα τα πάει μην ανησυχείς...
Περιττό να σου πω ότι τον κάνω για αρσενικαρο!
 
Όταν την δίνεις εσύ πρέπει να είναι χλιαρή, όταν ταΐζουν οι γονείς δεν έχει σημασία...
Εγώ αυτό που δεν θα έβαζα θα ήταν μήλο και φρυγανιά... Οι νιφάδες βρώμης είναι πολύ πιο θρεπτικές.
Να βάζεις επίσης και κάνα μπισκότο τύπου πτιμπερ...
Καλά θα τα πάει μην ανησυχείς...
Περιττό να σου πω ότι τον κάνω για αρσενικαρο!
😀 σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τις συμβουλές! Απλά τώρα που την έβαλα στο ψυγείο πως θα την ξαναζεστάνω; Από που τον έκοψες για αρσενίκαρο; 😛 Θα ανεβάσω κι άλλες φώτο πιο μετά που θα τον ξαναταίσω...

Έβαλα την μαμά με τα μικρά από την μία πλευρά για να τα ταίζει και γιατί ο αρσενικός άρχισε να τα τσιμπάει λίγο και υπάρχει και λίγη ένταση με το ζεύγος... Σε λίγες μέρες που θα αρχίσουν να τρώνε μόνα τους θα ξαναενώσω το ζευγάρι!
 
Θα την βάλεις σε ένα μικρό κουζινικο σκεύος και στην φωτιά.

Η μάνα Ταΐζει; Ο αρσενικός θα πρεπε σε αυτήν την ηλικία...
Από το βλέμμα το λέω, πολύ σπαθατο!
Τίποτα δεν είναι σίγουρο για το φύλο του ακόμα '
 
Θα την βάλεις σε ένα μικρό κουζινικο σκεύος και στην φωτιά.

Η μάνα Ταΐζει; Ο αρσενικός θα πρεπε σε αυτήν την ηλικία...
Από το βλέμμα το λέω, πολύ σπαθατο!
Τίποτα δεν είναι σίγουρο για το φύλο του ακόμα '
Και η μαμά ταίζει και ο μπαμπάς αλλά ο μπαμπάς τα τσιμπάει κιόλας και επειδή άκουσα κάτι φωνές και πεταρίσματα φοβήθηκα... ☹ να τον ξαναβάλω λες;
 
Ξανά βάλε τον και δώσε υλικό για φωλιά... Αν δεις βίαια πράγματα άσε τον χωριά...
 
Αυτό έκανα φίλε μου! Και πήγε και τάισε το πιο μικρό.. Το μεγάλο σήμερα δεν έχω δει να το ταίζουν καθόλου! τα δύο μικρά έχω δει και την μαμά και τον μπαμπά... Και ενώ έχω βάλει κρέμα από αυγοτροφή στο μπανάκι δε τσιμπάει κανένα... Φυσικά δεν είμαι όλη μέρα από πάνω τους αλλά πριν που έκανε μια κουτσουλιά το χτυπημένο δεν είχε τροφή.. ☹ Παρόλαυτα είναι ζωηρό και πετάει από κλαδάκι σε κλαδάκι... Θα προσπαθήσω και πριν νυχτώσει να του δώσω λίγο ακόμα φαγητό και ο Θεός βοηθός! Μακάρι αύριο να αρχίσει να τσιμπάει μόνο του!
 
Μπορούν να ζήσουν και με λιγότερα δάχτυλα.. Το μονο κακό είναι που πονεί.. Μακάρι αύριο να είναι πολύ καλυτερα. Μην νιώθεις άσχημα, δεν έκανες κάτι επίτηδες.. Πρόσφερε οτι μπορείς απο εδώ και πέρα και όλα θα πάνε καλά.. Αφού το βλέπεις ζωηρό..
 
Μπορούν να ζήσουν και με λιγότερα δάχτυλα.. Το μονο κακό είναι που πονεί.. Μακάρι αύριο να είναι πολύ καλυτερα. Μην νιώθεις άσχημα, δεν έκανες κάτι επίτηδες.. Πρόσφερε οτι μπορείς απο εδώ και πέρα και όλα θα πάνε καλά.. Αφού το βλέπεις ζωηρό..
Πονάει το καημένο μωρέ! Αν και τώρα το απόγευμα το έβλεπα πιο ζωηρό και δε σήκωνε τόσο το πόδι του, ίσως να πονάει λιγότερο.. Τελικά δεν το τάισα το απόγευμα ξανά.. Θα το ταΐσω αύριο το πρωί.. Ελπίζω να μην δω κάτι που δε θέλω... ☹ Σ ευχαριστώ πολύ Αριάδνη μου για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!
 
Μια καλή τροφή για τέτοιες περιπτώσεις είναι το μείγμα, βραστού αυγού και σπασμένων σπόρων. Ενα μικρό γουδί που σχεδόν πάντα υπάρχει στην κουζίνα βοηθάει να σπάσουν οι σπόροι. Καναβούρι-λινάρι-νιζερ-περιλλα. Μισό κουταλάκι του γλυκού είναι μάλλον πολύ, για ένα τάισμα. Πολλές φορές και απο λίγο όταν αδειάσει η γούσα, είναι πολύ καλύτερα.
 
Το μικρακι μας πλέον δεν πονάει και τσιμπάει μόνο του τη σπιτική αυγοτροφη μου! Αλλά όχι μόνο αυτό, ταιζεται και από τους δύο γονείς του! :D είναι σαν να το έχουν σκάσει από χολυγουντιανη ταινία! Ο μπαμπάς ταΐζει συνεχώς την μαμά και τα παιδιά και η μαμά στρωνει σιγά σιγά τη δεύτερη φωλιά και ταΐζει και τα παιδάκια της τα οποία πεταριζουν όλη μέρα μέσα στο κλουβί! Με κάνουν τόσο χαρούμενη! Όλα κυλούν τόσο ομαλά που ανησυχώ! 😛
 
Μπράβο Αλίκη! Να μην ανησυχείς καθόλου, μάθαμε στα προβλήματα και δεν αντέχουμε τις χαρές; :)
 
Back
Top