Ασθένειες Μάγγωσε το ποδαράκι του νεοσσού στο κάγκελο και στράβωσε το δάχτυλό του

Μπράβο Αλίκη! Να μην ανησυχείς καθόλου, μάθαμε στα προβλήματα και δεν αντέχουμε τις χαρές; :)
😀 αυτό ακριβώς! Τόσα χρόνια έκανα αμάν για ένα μωρό και τώρα μεγαλώνουν 4 μόνα τους και περιμένω άλλα 5 αυγά!
 
ειναι καποιας ρατσας κ ειναι καφε με τριχες τεντωμενες στα ματια; :)
 
Καλημέρα!

Κοιτώντας φωτογραφίες από την ημέρα που έγινε το ατύχημα παρατήρησα ότι από χθες το δαχτυλάκι έχεις πριστει! Φανταστείτε πως έχει το μέγεθος που έχει το καλάμι του, το καπαλο παραμένει στο σημείο που ήταν και στην άκρη το δαχτυλάκι είναι και κόκκινο, αλλά από το νύχι βλέπω πως περνάει αίμα και αιματωνεται... Τι πρέπει ή τι μπορώ να κάνω; Τσιμπάει λίγο μόνο του αυγοτροφη αλλά πρέπει να το ταΐζει και ο μπαμπάς του, δεν είναι νωχελικο αλλά το πόδι το κρατάει σχεδόν συνεχώς σηκωμένο... Από εκείνη την ημέρα και την επόμενη που του έβαλα από μια φορά betadine δεν του έχω ξαναβάλει.. Να. Βάλω κάποια κρέμα; Betadine; Να Του δώσω αντιβίωση; Ή θα γιανει μόνο του; Ο,τι χρειαστεί θα το κάνω!
 
Παιδιά σας παρακαλώ οποίος ξέρει ας βοηθήσει! Του έβαλα τώρα betadine αραιωμένο με νερό... Μήπως πρέπει να του βάλω κρέμα με. Αντιβίωση; Τι σημαίνει αυτό το πρήξιμο;
 
Mπορεί να έχει τραύμα, μπορεί να έχει σπάσιμο, μπορεί να έχει "βγεί". Στα σκαλώματα είναι όλα πιθανά. Γιατί σκοτώνεσαι; Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο απο το να περιορίσεις τις πιθανότητες μόλυνσης χρησιμοποιώντας το Μπεταντίν (αραίωση δεν χρειάζεται), να τοποθετήσεις το πουλάκι σ' ένα ζεστό σημείο με καλή διατροφή και εύκολη πρόσβαση σ' αυτήν. Το Μπεταντίν κάθε βράδυ πριν τον υπνο για λίγες μέρες και καλό καθάρισμα στις πατήθρες ώστε να μη λερωθεί το πτέρωμα στο στήθος, αφού θα ακουμπά σ' αυτές με όλο το σώμα.
 
Mπορεί να έχει τραύμα, μπορεί να έχει σπάσιμο, μπορεί να έχει "βγεί". Στα σκαλώματα είναι όλα πιθανά. Γιατί σκοτώνεσαι; Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο απο το να περιορίσεις τις πιθανότητες μόλυνσης χρησιμοποιώντας το Μπεταντίν (αραίωση δεν χρειάζεται), να τοποθετήσεις το πουλάκι σ' ένα ζεστό σημείο με καλή διατροφή και εύκολη πρόσβαση σ' αυτήν. Το Μπεταντίν κάθε βράδυ πριν τον υπνο για λίγες μέρες και καλό καθάρισμα στις πατήθρες ώστε να μη λερωθεί το πτέρωμα στο στήθος, αφού θα ακουμπά σ' αυτές με όλο το σώμα.
Κύριε Μάκη σας ευχαριστώ πολύ! Απλά είναι μερικές μέρες που δεν έχω βάλει Betadine... Έβαλα μόνο την μέρα που έγινε και την επόμενη... Φοβάμαι μην πάθει γάγγραινα και πέσει το δαχτυλάκι του... ☹ Επίσης λόγω του νεαρού της ηλικίας του (είναι 25 ημερών) ακόμα το ταίζουν οι γονείς του και δεν μπορώ να το βάλω μόνο του... Διατροφή του έχω πολύ καλή και τρώει και μόνο του λίγο από την αυγοτροφή που τους φτιάχνω καθημερινά... Δηλαδή δε χρειάζεται να του βάλω και κρέμα με αντιβίωση; Μετά από πόσες μέρες θα περάσει ο κίνδυνος της γάγγραινας να σταματήσω να ανησυχώ;
 
Αφου δεν υπαρχει ανοιχτη πληγη δεν υπαρχει περεταιρω κινδυνος μολυνσης αλικη. Αν ειχε ηδη μολυνθει θα ειχε δειξει. Το οιδημα ειναι παντα επακολουθο ενος χτυπηματος, μπορει κ να υπηρχε κ να μην το ειχες δει, εξαλλου αν καταλαβα καλα το βλεπεις μονο συγκρινοντας τις φωτο κ οχι βλεποντας μονο του το πουλακι. Μη σε πιανει πανικος! Υπαρχει περιπτωση να το τσιμπησε κανενα κουνουπι;
 
Αφου δεν υπαρχει ανοιχτη πληγη δεν υπαρχει περεταιρω κινδυνος μολυνσης αλικη. Αν ειχε ηδη μολυνθει θα ειχε δειξει. Το οιδημα ειναι παντα επακολουθο ενος χτυπηματος, μπορει κ να υπηρχε κ να μην το ειχες δει, εξαλλου αν καταλαβα καλα το βλεπεις μονο συγκρινοντας τις φωτο κ οχι βλεποντας μονο του το πουλακι. Μη σε πιανει πανικος! Υπαρχει περιπτωση να το τσιμπησε κανενα κουνουπι;

Σ ευχαριστώ πολύ Ευα μου!
Ανοιχτή πληγή δεν υπάρχει σίγουρα καθώς την ίδια κιόλας μέρα που έγινε αυτό έτρεξαν δύο σταγόνες αίμα και τέλος και αμέσως δημιουργηθηκε ένα καπαλο που ακόμα υπάρχει... Εύα μου δεν νομίζω να το τσίμπησε κάτι καθώς όταν κοιμάται ακουμπάει την κοιλιά του και φουσκώνει οπότε δύσκολο... Και αυτό το πρήξιμο έγινε σταδιακά... Και ναι το βλέπω συγκρίνοντας τις φωτο.. 😛 το θέμα είναι θα υπάρξει βελτίωση ή χειροτερευση; Και τι μπορώ να κάνω ώστε να αποφύγω το χειρότερο.
 
Σ ευχαριστώ πολύ Ευα μου!
Ανοιχτή πληγή δεν υπάρχει σίγουρα καθώς την ίδια κιόλας μέρα που έγινε αυτό έτρεξαν δύο σταγόνες αίμα και τέλος και αμέσως δημιουργηθηκε ένα καπαλο που ακόμα υπάρχει... Εύα μου δεν νομίζω να το τσίμπησε κάτι καθώς όταν κοιμάται ακουμπάει την κοιλιά του και φουσκώνει οπότε δύσκολο... Και αυτό το πρήξιμο έγινε σταδιακά... Και ναι το βλέπω συγκρίνοντας τις φωτο.. 😛 το θέμα είναι θα υπάρξει βελτίωση ή χειροτερευση; Και τι μπορώ να κάνω ώστε να αποφύγω το χειρότερο...;
Μωρε αμα ηταν ανθρωπος θα σου ελεγα να ξαπλωσει και να βαλει το ποδι ψηλα, να του βαλεις αλουμινονερο, να κανει εναλλαγες κρυες κ ζεστες κομπρεσες και να ελεγχεις αιματωση-θερμοκρασια-σφυξεις ακρου για να προλαβεις τυχον συνδρομο διαμερισματος αλλα τι να σου κανω που ειναι καναρινι και δεν το κατεχω! Ασε που δεν ξερω που θα μπορουσε να ξαπλωσει και με τι μαξιλαρι να σηκωσει το ποδι του! Παντως το οτι το νυχι αιματωνεται καλο ειναι!
 
😀 σ ευχαριστώ πολύ Ευα μου!

εγω παντως μια χαρα το βλεπω...
Δεν είναι τις 2 τελευταίες μέρες όπως φαίνεται στην φωτο... Αν καταφέρω θα βγάλω να σας δείξω αύριο...

Είναι πρησμενο αλλά αφού έβαλα το betadine το πατούσε πιο πολύ το ποδαράκι του! :D
 
και εγω ετσι πιστευω... Νομιζω οτι ειναι οκ. (εγω θα το τολμουσα απ τη στιγμη που εχει βγει απο τη φωλια)
 
Back
Top