Αναπαραγωγή Μάλλον ζευγάρωσαν τα ζεμπράκια μου

Νομίζω πως κι αυτά λίγες ώρες μετά χαλάνε...
Ναι έτσι νομίζω και εγώ Γιάννη, γι' αυτό και τις τελευταίες τρεις εβδομάδες έχω σταματήσει να τους βάζω. Είναι και η ζέστη, και φοβάμαι για το νερό αν και το αλλάζω καθημερινά
 
τις τελευταίες τρεις εβδομάδες έχω σταματήσει να τους βάζω.
Αν θες να τους βάζεις και δε θες στο νερό μπορείς να αγοράσεις ξηρή αυγοτροφή και να τις διαλύεις στο νερό που θα ανακατέψεις με την αυγοτροφή! 😉
 
από ακτινοβολία του ιλίου η βιταμίνες χάνουν τη ουσία τους. Και χωρίς να πέφτει ήλιος απευτιας πάνω στη ποτίστρα. Οι βιταμίνες χαλάνε όπως είπε ο Γιάννης σε 2 ώρες. Μπορείς να προσέξεις ότι το νερό με βιταμίνες που είναι συνήθως κίτρινες σε 2 ώρες γίνετε διαφανες, σημαίνει ότι χάλασαν. Ενώ στο σπίτι μέσα παραμένει κίτρινο.

Είναι ένα θέμα να δίνεις βιταμίνες στα πουλια που είναι έξω. Επέλεξε ποτίστρα σκουρόχρωμη (π.χ. με μπλε γυαλί), και να σκεπάσεις τη πλευρά που είναι η ποτίστρα με καμια πετσέτα.
 
Αν θες να τους βάζεις και δε θες στο νερό μπορείς να αγοράσεις ξηρή αυγοτροφή και να τις διαλύεις στο νερό που θα ανακατέψεις με την αυγοτροφή! 😉
Έτσι θα γίνει Αλίκη

από ακτινοβολία του ιλίου η βιταμίνες χάνουν τη ουσία τους. Και χωρίς να πέφτει ήλιος απευτιας πάνω στη ποτίστρα. Οι βιταμίνες χαλάνε όπως είπε ο Γιάννης σε 2 ώρες. Μπορείς να προσέξεις ότι το νερό με βιταμίνες που είναι συνήθως κίτρινες σε 2 ώρες γίνετε διαφανες, σημαίνει ότι χάλασαν. Ενώ στο σπίτι μέσα παραμένει κίτρινο.

Είναι ένα θέμα να δίνεις βιταμίνες στα πουλια που είναι έξω. Επέλεξε ποτίστρα σκουρόχρωμη (π.χ. με μπλε γυαλί), και να σκεπάσεις τη πλευρά που είναι η ποτίστρα με καμια πετσέτα.
Το είχα υποψιαστεί Πωλίνα, γι' αυτό και σταμάτησα να τους δίνω από την στιγμή που τα έβγαλα έξω... Μία ερώτηση ακόμη: έβαλα την ανοιχτή φωλιά, ψέκασα για ψείρες, έβαλα και νήμα το οποίο το άδειασαν σε μία ημέρα, η φωλιά είναι έτοιμη, και κοιμάται μέσα ο αρσενικός και η θηλυκιά στην πατήθρα! Είναι φυσιολογικό αυτό?
 
Back
Top