Ασθένειες Μάλλον φαγούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex7

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ενώ έχω βάλει ψειρόσκονη (προληπτικά) στα παπαγαλάκια μου, βλέπω ότι ξύνονται σχεδόν συνέχεια σε όλο το σώμα τους. Τι μπορεί να φταίει; Είναι κάτι που το κάνουν για να περνάει η ώρα τους ή έχουν κάποια ενόχληση; Αν ξέρει κάποιος να μου πει... Ευχαριστώ πολύ! 🙂
 

Συνημμένα

  • KANARINIA_33.webp
    KANARINIA_33.webp
    103,6 KB · Προβολές: 156
Ενώ έχω βάλει ψειρόσκονη (προληπτικά) στα παπαγαλάκια μου, βλέπω ότι ξύνονται σχεδόν συνέχεια σε όλο το σώμα τους. Τι μπορεί να φταίει; Είναι κάτι που το κάνουν για να περνάει η ώρα τους ή έχουν κάποια ενόχληση; Αν ξέρει κάποιος να μου πει... Ευχαριστώ πολύ! 🙂
Η φώτο λέει " kanarinia.jpg" ! Και όμως είναι παπαγαλάκι.
Χρησιμοποίησε άλλο σκεύασμα για ψεκασμό, η σκόνη δεν κάνει τίποτε, βάλε fronline ( παιδιά δεν είμαι αντιπρόσωπος) !
 
μαλλον δε ξυνεται, απλα τα φτερα του φροντιζει και ειναι μια φυσιολογική καθημερινή δραστηριότητα! Οπωτε μην το γεμιζεις με σκονες και φαρμακα χωρις λογο. (το καναρινι! 😀:D)
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex7
Αναφερεις οτι εβαλες προληπτικα ψειροσκονη στα παπαγαλακια συνεπως να υποθεσω οτι δεν ειχαν ψειρα. Γραφεις οτι φροντιζεις καναρινια. Μηπως εισαι αρχαριος στην εκτροφη παπαγαλου; Κοιτα σε γενικες γραμμες τα πτηνα καθαριζονται αρκετες φορες κατα την διαρκεια της ημερας. Για παραδειγμα τα παραδεισια μου καθαριζουν πολλες φορες το πτερωμα τους ενω ταυτοχρονα ξυνονται χωρις ωστοσο αυτο να σημαινει οτι εχουν εξωπαρασιτα. Το μονο που μπορω να υποθεσω διαβαζοντας αυτο που γραφεις και δεδομενου οτι τα πτηνα ηταν και ειναι απολυτα υγιη απο αποψεως εξωπαρασιτων ειναι οτι το σπρευ που τους εβαλες τους προκαλεσε καποιο ερεθισμο στο δερμα. Εξου και το διαρκες ξυσιμο.
Αν ωστοσο δεις οτι το ξυσιμο συνεχιζεται και μαλιστα σε πολυ μεγαλο βαθμο τοτε σιγουρα κατι συμβαινει. Σε αυτη την περιπτωση σου συνιστω να απολυμανεις το κλουβι με το καταλληλο σκευασμα και βαλεις στα πτηνα διαφορετικο εξωπαρασιτοκτονο σκευασμα οπως σου προτειναν και παραπανω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex7
Alex, mipos apla xreazete vitamines... rota ton giatro stin arxi...na mi gemizis to papagalaki me farmaka...
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex7
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Γενικότερα έχω 4 ζευγάρια καναρίνια (gloster corona & gloster consort, ένα ζευγάρι κόκκινο - λευκό σκουφάτο, ένα ζευγάρι κίτρινα & ένα ζευγάρι λευκά [ το θηλυκό είναι σκουφάτο] και φυσικά τα παπαγαλάκια μου! Η φωτογραφία είναι από το φάκελο που τα έχω όλα μαζί και τον ονόμασα "καναρίνια". Αυτά...
 
Να σου ζήσουν τότε να τα χαίρεσαι να τα δείς όπως επιθυμείς! φαντάζομαι θα έχουν μπει σε περόδο αναπαραγωγής
 
Πολύ πιθανό να αλλάζουν φτεράκια, γι' αυτό και να ξύνονται περισσότερο..., τα περιποιούνται, οπότε μην ανησυχείς. 🙂
Θα πρότεινα όμως να αποφέυγεις τα σκευάσματα αυτά χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος...
 
Οπως σου ειπανε τα παιδια ειναι μια φυσιολογικη συνηθεια των παπαγαλων να περιποιουνται το φτερωμα τους πολυ συχνα στη διαρκεια της ημερας.

Εγω αλλο προσεξα στη φωτο ομως... Το ραμφος του μου φανηκε καπως ξεφλουδισμενο... μπορεις να βαλεις μια κοντινη απο το ραμφος; 😉
 
Back
Top