Ασθένειες Μάτια κλειστά

Εγγραφή
9 Μαϊ 2008
Μηνύματα
161
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπέρα σας, μετά από καιρό ηρέμιας(με την υγειινή των καναρινιών μου)μία κανάρα μου ξαφνικά, χωρίς να έχει δώσει κάποια σημάδια ασθένειας την βρήκα στον πάτο του κλουβιού, φουσκωμένη και με κλειστά τα μάτια. Το μόνο που έχω κάνει είναι να τις καθαρίσω τα μάτια με μια μπατονέτα και νερό. Δεν τρώει και δεν πίνει. Την κανάρα την έχω περίπου 5 χρόνια και ποτέ δεν είχε παρουσιάσει κάτι. Θα προσπαθήσω να σας ανεβάσω το απόγευμα φωτογραφίες.Αν υπάρχει κάποια συμβουλή θα το εκτιμούσα. Προσπάθησα να βρω παρόμοιο θέμα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι που να με βοηθήσει. Έμοιαζε κάπως αυτό το θέμα
Μεμβρανες στα ματια καναρινιου
Nafunkykotes
αλλά δεν έχει μεμβράνες το μάτι αλλά η εικόνα του καναρινιού είναι κάπως έτσι.
 
Καλησπέρα και σε σένα!

Τέτοια κατάπτωση το καημένο τόσο ξαφνικά... αυτά κάνουν και μας τρελαίνουν!

Λοιπόν ψυχραιμία και όπως λέει και το θέμα που μας έβαλες το link καθάρισε τα ματάκια της με φυσιολογικό ορό ή με χλιαρό χαμομήλι μέχρι να ανοίξουν! Με προσεκτικές και ήρεμες κινήσεις. Ακόμα θα πρέπει να την βάλεις σε ένα κλουβί και μέρος μέσα στο σπίτι μόνη της, σε χώρο ήσυχο και χωρίς πολυκοσμία και καπνό. Θέλει ζέστη και φροντίδα τώρα..

Κάνε αυτά γι αρχή και μετά ενημέρωσε μας. Περαστικά σας!
 
Χωρις να θελω να σε ανησυχησω περισσοτερο.. Ειναι σιγουρο οτι δεν ειχε απλα κλειστα ματια ετσι; Εννοω ειναι εμφανες το προβλημα στα ματια γι αυτο εστιασες εκει; Τ φουσκωμα κτλ μπορει να ειναι λογω αδυναμιας να φαει..

Θα περιμενω τις φωτογραφιες..ως τοτε κανε οσα σου ειπε η Αλικη!
 
Kαλησπερα μπορεις να ριξεις και μια ματια στην κοιλια της απο κατω να δεις αν ειναι αδυνατισμενη αν απο κατω το κοκκαλο κοβει σαν ξυραφι γιατι με τα συμπτωματα που μας λες διακρινω καρινα μαλλον.
Μια φωτο θα βοηθαγε πολυ.
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το ένα μάτι άνοιξε αλλά το άλλο είναι στην ίδια κατάσταση. Την έβαλα μέσα και της καθάρισα πάλι με μια μπατονέτα και τα δύο μάτια με φυσικό ορό αυτή την φορά.Απ`ότι είδα έφαγε όταν την έβαλα στην ταίστρα. Κάποια θεραπεία υπάρχει; Χρειάζεται να κάνω και κάποια άλλα πράγματα; Σας ανέβασα τις φωτογραφίες απ`το μάτι που είναι κλειστό.

Kαλησπερα μπορεις να ριξεις και μια ματια στην κοιλια της απο κατω να δεις αν ειναι αδυνατισμενη αν απο κατω το κοκκαλο κοβει σαν ξυραφι γιατι με τα συμπτωματα που μας λες διακρινω καρινα μαλλον.
Μια φωτο θα βοηθαγε πολυ.
Κοίταξα από κάτω την κοιλιά αλλά δεν είδα κάτι.
 

Συνημμένα

  • 02.webp
    02.webp
    48,9 KB · Προβολές: 0
  • 01.webp
    01.webp
    48,9 KB · Προβολές: 0
  • 03.webp
    03.webp
    81,8 KB · Προβολές: 0
Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Κάνε αυτά που σου είπε πριν η Αλίκη και εκτός αυτών βάλε δυο τρεις στρώσεις χαρτί κουζίνας στον πάτο, βάλε του εκεί σποράκια και λίγη αυγοτροφή και το νερό χαμηλά και άφησέ το να κοιμηθεί στα ζεστά.
Λοιπόν ψυχραιμία και όπως λέει και το θέμα που μας έβαλες το link καθάρισε τα ματάκια της με φυσιολογικό ορό ή με χλιαρό χαμομήλι μέχρι να ανοίξουν! Με προσεκτικές και ήρεμες κινήσεις. Ακόμα θα πρέπει να την βάλεις σε ένα κλουβί και μέρος μέσα στο σπίτι μόνη της, σε χώρο ήσυχο και χωρίς πολυκοσμία και καπνό. Θέλει ζέστη και φροντίδα τώρα..
 
Καλημέρα, τον καθαρισμό με μπατονέτα και φυσικό ορό υποθέτω να τον κάνω μία φορά την ημέρα;
Και χαμομήλι μπορείς να δοκιμάσεις... Πρωί βράδυ μπορείς να το κάνεις.. κακό δεν κάνει... μόλις ανοίξει και το 2ο μάτι προτείνω tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη και στα δύο μάτια από μία σταγόνα πρωί και βράδυ... Μάλλον για πολύ έντονη επιπεφυκίτιδα μου μοιάζει! Ότι τρώει είναι καλό.. Βάλτης βραστό αυγουλάκι να πάρει δυνάμεις! Αν σταματήσει να τρώει βγάλε μια φώτο κοιλιά, στέρνο και κουτσουλιές!
 
Μάλλον για πολύ έντονη επιπεφυκίτιδα μου μοιάζει!
Κι εγώ έτσι υποθέτω...
Σταγόνες Tobrex ή Tobradex από το φαρμακείο και αν πετύχαμε την "διάγνωση" γρήγορα θα είναι και πάλι καλά.
Βοήθεια από "ειδικούς" υπάρχει περίπτωση να βρεις;
 
αν οχι ταιζε το εσυ
Πολύ σωστά! Αν έχει καρίνα καλό θα ήταν να την ταίσεις με σύριγγα κρέμα για νεοσσούς ή αυγό βραστό με χλιαρό νερό και φρυγανιά. Αν κάθε μέρα τρώει 1-2 ml αμέσως θα δεις βελτίωση!

Επίσης δώστου ηλεκτρολύτες με σύριγγα στο στόμα (από ανθρώπινα φαρμακεία, almoral plus | δοσολογία: 1 φακελάκι διαλυμένο σε 200 ml νερό) ή αν δεν μπορείς να πάρεις σήμερα, σ ένα ποτήρι ανακάτεψε μια κουταλιά ζάχαρη και στην κόψη του κουταλιού λίγο αλάτι και δώστου από κει να πιει με σύριγγα φυσικά.

@υδροχοος 14-02 μήπως το νεράκι έμεινε χωρίς νερό? Για αυτό είναι έτσι; Ακόμα όπως και δήποτε φωτογραφίες κοιλιάς, στέρνου και κουτσουλιών μην έχει τίποτα άλλο και δεν είναι μια απλά επιπεφυκίτιδα!
 
Κι εγώ έτσι υποθέτω...
Σταγόνες Tobrex ή Tobradex από το φαρμακείο και αν πετύχαμε την "διάγνωση" γρήγορα θα είναι και πάλι καλά.
Βοήθεια από "ειδικούς" υπάρχει περίπτωση να βρεις;
Eννοείς γιατρό;

Πολύ σωστά! Αν έχει καρίνα καλό θα ήταν να την ταίσεις με σύριγγα κρέμα για νεοσσούς ή αυγό βραστό με χλιαρό νερό και φρυγανιά. Αν κάθε μέρα τρώει 1-2 ml αμέσως θα δεις βελτίωση!

Επίσης δώστου ηλεκτρολύτες με σύριγγα στο στόμα (από ανθρώπινα φαρμακεία, almoral plus | δοσολογία: 1 φακελάκι διαλυμένο σε 200 ml νερό) ή αν δεν μπορείς να πάρεις σήμερα, σ ένα ποτήρι ανακάτεψε μια κουταλιά ζάχαρη και στην κόψη του κουταλιού λίγο αλάτι και δώστου από κει να πιει με σύριγγα φυσικά.

@υδροχοος 14-02 μήπως το νεράκι έμεινε χωρίς νερό? Για αυτό είναι έτσι; Ακόμα όπως και δήποτε φωτογραφίες κοιλιάς, στέρνου και κουτσουλιών μην έχει τίποτα άλλο και δεν είναι μια απλά επιπεφυκίτιδα!
Οχι είχε νερό.
 
Να σου πω την αλήθεια, δεν πάω σε γιατρούς, γιατί μια φορα που χρειάστηκε να πάω για ένα από τα καναρίνια μου και δεν του έκανε τίποτα και πλήρωσα 20 euro επειδή απλά το κοίταξε για ένα λεπτό και με συμβούλεψε να του πάρω βιταμίνες. Δεν έχω κάποιον εμπιστοσύνης και επείδη δεν είχα σοβαρά κρούσματα να αντιμετωπίσω όσα χρόνια έχω καναρίνια δεν έχω ασχολήθει να βρω.

Σας ευχαριστώ ξανά για τις συμβούλες, μόλις ανοίξει και το άλλο μάτι θα παω να πάρω αυτά που μου είπατε. Το κλούβι που το είχα πρέπει να απολυμανθεί;
 
Δεν έχω κάποιον εμπιστοσύνης και επείδη δεν είχα σοβαρά κρούσματα να αντιμετωπίσω όσα χρόνια έχω καναρίνια δεν έχω ασχολήθει να βρω.
Μπορείς να ασχοληθείς τώρα... Δες αυτή την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ Μια λίστα με κτηνιάτρους που γνωρίζουν από πουλιά και αυτό είναι διαπιστωμένο από μέλη μας που τους έχουν εμπιστευτεί. Αθήνα μένεις; :)
 
Ναι, περιοχή Αγ.Αναργυροι.
Άρα μπορείς να βρεις απ την λίστα που σου έστειλα κάποιον πτηνίατρο/εξειδικευμένο στα πουλιά κτηνίατρο ώστε να πας να το δει και να σε βολεύει γιατί θα είναι κοντά σου!
 
Back
Top