Γενικά Μέτρα προστασίας των καναρινιών από κλοπές

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με τα καναρίνια... άλλο τόσο θυμάμαι και τις παράλληλες κλοπές τους από τους "επιτήδειους". Φυσικά σε ένα χώρο όπως το betbird σπάνια υπάρχει θεματική "παρθενογέννηση".
Κι όπως και πολλά άλλα θέματα... έχουν απασχολήσει στο παρελθόν την παρέα μας οι Κλοπές Καναρινιών
Κατά καιρούς διαβάζουμε για μεγάλες κλοπές πτηνών τόσο στην https://www.ekriti.gr/article/exofreniki-klopi-sto-irakleio-piran-40-kanarinia-otan-i-oikogeneia-eleipe-gia-mpanio, στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά και στην Κύπρο. Φυσικά δε μιλάμε για τις καθημερινές μικροκλοπές από το μπαλκόνι ή την αυλή μας...
Μπορεί να μας φαίνεται μακρινό... Πως αφορά άλλους κι όχι εμάς... Αλλά κοιτάξτε λίγο τα κλουβιά με τους φίλους σας...
Πώς θα νοιώθατε αν δεν υπήρχαν.?
Ποιο το συναίσθημα;
Πόσος θυμός;
Επειδή φρονώ πως είμαστε μια κοινότητα που στέκεται με σύνεση πάνω σε κάθε θέμα... μήπως θα έπρεπε να βρούμε για την κάθε περίπτωση τον ιδανικότερο τρόπο προστασίας τους...
Δεν είναι καλύτερα να πάρουμε τα μέτρα αυτά που είναι απαραίτητα για τους φίλους μας; Άλλωστε το λέγαν και οι προγονοί μας "Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν"... "Ιπποκράτης"
Για να δούμε λοιπόν.. ας μας γράψει τι κάνει ο καθένας μας για την προστασία των πτηνών του.
 
Αυτό που λέτε το σκεφτόμουνα και εγώ. Τί να πώ όμως αν το δω και αυτό (που δεν είναι απίθανο στις μέρες μας, εδώ σκοτώνουνε ανθρώπους για το τίποτα) θα σιχαινόμουνα ακόμα περισσότερο κάποιους ανθρώπους.
Επειδή έχω Timbrado θα έβγαινα στην γύρα μήπως και το πάρει το αυτί μου σε κανά μπαλκόνι.Αν το έβρισκα αλίμονο στον αλήτη που μου την έκανε. Θα τον έβαζα σε κλουβί στο υπόγειο της πολυκατοικίας κάτι σαν ένα Κωσταλέξι 😛
 
Εγω εχω απο 15 χρονων λυκοσκυλα, εχω κανει 23 γεννες με αυτο το αιμα
Το σπιτι μου ειναι παντα ανοιχτο δεν ειμουν ποτε θυμα κλοπης, επειδη απλα ενας κλεφτης δεν παιρνει ρισκο να κλεψει σε σπιτι που εχει σκυλο θα παει καπου αλλου και βολικα γιαυτον, εκτος αν το θυμα εχει πολυ χρημα, τοτε θα σκοτωσουν το σκυλο
Παλια για αλλα προβληματα οπως κουκουβαγιες, ειχα για φυλακα μια γατα περσιας
Το ειχα απο μωρο μεσα στο δωματιο με τα πουλια και ηταν ολοι φιλοι, πολλες φορες θυμαμαι κοιμοταν τα καλοκαιρια πανω στα κλουβια να παιρνει αερα και τα πουλακια δεν ειχαν κανενα προβλημα
Οποτε ουτε η κουκουβαγια μπορουσε να με κλεψει 😉
 
Εγώ πάλι δεν έχω λάβει κανένα μέτρο, γιατί μένω στον 5ο όροφο, με δύσκολη πρόσβαση στο μπαλκόνι, έχω μόνο 2 ζευγάρια tibrando και γενικότερα δε θεωρώ ότι αποτελώ στόχο για τους κλέφτες, αν και ποτέ δεν ξέρεις... Πάντως, μια και λόγω του θέματος το σκέφτηκα, το καλοκαίρι που διαμένω σε εξοχική κατοικία και τα πουλιά είναι στον κήπο, με περίφραξη για αρπακτικά, μάλλον ένα λουκετάκι θα βοηθούσε.
 
ειχα για φυλακα μια γατα περσιας
Όντως οι περσικές δεν ενοχλούν τα πουλιά στα κλουβιά :)
Δεν ισχύει βέβαια το ίδιο για αυτά που κινούνται ελεύθερα στους κήπους ή τα μπαλκόνια.
 
Σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου... Προσπάθησαν να κλέψουν παπαγάλο μεγάλης αξίας...
Μπήκαν σαν ενοικιαστές στο διπλανό διαμέρισμα και όσο ο ένας έβλεπε το σπίτι ο άλλος πέρασε το διαχωριστικό έπιασε τον παπαγάλο (πιθανόν με γάντια) τον έβαλε στο σακίδιο στην πλάτη και προσπάθησαν να φύγουν.
Όμως ο παπαγάλος σήκωσε τον τόπο από τις φωνές και έτσι παράτησαν το σακίδιο και εξαφανίστηκαν τρέχοντας από τις σκάλες...
 
Σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου... Προσπάθησαν να κλέψουν παπαγάλο μεγάλης αξίας...
Μπήκαν σαν ενοικιαστές στο διπλανό διαμέρισμα και όσο ο ένας έβλεπε το σπίτι ο άλλος πέρασε το διαχωριστικό έπιασε τον παπαγάλο (πιθανόν με γάντια) τον έβαλε στο σακίδιο στην πλάτη και προσπάθησαν να φύγουν.
Όμως ο παπαγάλος σήκωσε τον τόπο από τις φωνές και έτσι παράτησαν το σακίδιο και εξαφανίστηκαν τρέχοντας από τις σκάλες...
Ο κλεφτης αν θελει να το κανει θα το κανει και σε αυτην την περιπτωση δεν προκειτε για ατομο που παει να κλεψει καθαρα για αναγκη, αλλα και απο κλευτομανια (ψυχικο προβλημα)
Σε αυτην την περιπτωση δεν ξεφευγει απο το αφτι του Σκυλου
 
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πω και εγώ την ιστορία μου όταν ήμουν στα 15 μου.
Είχα αρκετά πουλιά, αλλά από όταν μετακομίσαμε με τους γονείς μου, μου είχαν μείνει 3 πουλάκια(κανάρα, φλώρος, σπίνος) σε μια ζευγαρώστρα μαζί. Τότε μυαλά δεν υπήρχαν στα 15 χρόνια μου αλλά ούτε κ η τεχνολογία.
Τα είχα έξω στο μπαλκόνι μας στον πρώτο όροφο,όποτε ένα αρπακτικό(με ανθρώπινο χέρι) εισέβαλε και το εξαφάνισε...
Μετά από πολύ καιρό αγόρασα ένα τιμπράντο, με πολύ ωραία μελωδία στο κελάηδισμα του.
Μετά από 4-5 χρόνια είχε προκύψει ένα πρόβλημα με άσθμα όπως μου είπε αυτός που μου το πούλησε όπου τότε μου έδωσε από ότι θυμάμαι βιταμίνες για θεραπεία και να το παρακολουθώ, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα διότι έκανε και αυτό φτερά.
Από τότε μέχρι πριν 5 μήνες δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το θέμα πτηνών.
Τώρα έχω έναν αρσενίκαρο και το θέμα τον αρπακτικών χεριών δεν φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι μου, εκτός άμα είναι ο spiderman.
Τελικά από ποια αρπακτικά πρέπει να προσέχουμε; Τα ιπτάμενα ή τα δίποδα;
 
Εγω εχω απο 15 χρονων λυκοσκυλα, εχω κανει 23 γεννες με αυτο το αιμα
Το σπιτι μου ειναι παντα ανοιχτο δεν ειμουν ποτε θυμα κλοπης, επειδη απλα ενας κλεφτης δεν παιρνει ρισκο να κλεψει σε σπιτι που εχει σκυλο θα παει καπου αλλου και βολικα γιαυτον, εκτος αν το θυμα εχει πολυ χρημα, τοτε θα σκοτωσουν το σκυλο
Παλια για αλλα προβληματα οπως κουκουβαγιες, ειχα για φυλακα μια γατα περσιας
Το ειχα απο μωρο μεσα στο δωματιο με τα πουλια και ηταν ολοι φιλοι, πολλες φορες θυμαμαι κοιμοταν τα καλοκαιρια πανω στα κλουβια να παιρνει αερα και τα πουλακια δεν ειχαν κανενα προβλημα
Οποτε ουτε η κουκουβαγια μπορουσε να με κλεψει 😉
Μην έρθουν για τα πουλια και κλεψουνε τον σκυλο!
 
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πω και εγώ την ιστορία μου όταν ήμουν στα 15 μου.
Είχα αρκετά πουλιά, αλλά από όταν μετακομίσαμε με τους γονείς μου, μου είχαν μείνει 3 πουλάκια(κανάρα, φλώρος, σπίνος) σε μια ζευγαρώστρα μαζί. Τότε μυαλά δεν υπήρχαν στα 15 χρόνια μου αλλά ούτε κ η τεχνολογία.
Τα είχα έξω στο μπαλκόνι μας στον πρώτο όροφο,όποτε ένα αρπακτικό(με ανθρώπινο χέρι) εισέβαλε και το εξαφάνισε...
Μετά από πολύ καιρό αγόρασα ένα τιμπράντο, με πολύ ωραία μελωδία στο κελάηδισμα του.
Μετά από 4-5 χρόνια είχε προκύψει ένα πρόβλημα με άσθμα όπως μου είπε αυτός που μου το πούλησε όπου τότε μου έδωσε από ότι θυμάμαι βιταμίνες για θεραπεία και να το παρακολουθώ, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα διότι έκανε και αυτό φτερά.
Από τότε μέχρι πριν 5 μήνες δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το θέμα πτηνών.
Τώρα έχω έναν αρσενίκαρο και το θέμα τον αρπακτικών χεριών δεν φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι μου, εκτός άμα είναι ο spiderman.
Τελικά από ποια αρπακτικά πρέπει να προσέχουμε; Τα ιπτάμενα ή τα δίποδα;
Να πω όλα... και δεν θα είναι υπερβολή...
Το λυκόσκυλο του φίλου του Θόδωρα χρειάζεσαι... 😀
 
Να πω όλα... και δεν θα είναι υπερβολή...
Το λυκόσκυλο του φίλου του Θόδωρα χρειάζεσαι... 😀
Είχα και σκύλο. Και αυτόν μου τον αρπάξανε,ένα Κόλεϊ καθαρόαιμο 6 μηνών ήταν...
Αλλά σε άλλη περιοχή που ήταν λίγο αραιοκατοικημένη αλλά τώρα έχει γίνει πυκνοκατοικημένη.
Τραυματική παιδική ηλικία...🙁
 
Μην έρθουν για τα πουλια και κλεψουνε τον σκυλο!
Κωστα καλησπερα
Σου εκλεψαν το σκυλι σου και το λες, η εχεις ακουσει διαφορες ιστοριες;

Καλησπέρα σε όλους!
Θα πω και εγώ την ιστορία μου όταν ήμουν στα 15 μου.
Είχα αρκετά πουλιά, αλλά από όταν μετακομίσαμε με τους γονείς μου, μου είχαν μείνει 3 πουλάκια(κανάρα, φλώρος, σπίνος) σε μια ζευγαρώστρα μαζί. Τότε μυαλά δεν υπήρχαν στα 15 χρόνια μου αλλά ούτε κ η τεχνολογία.
Τα είχα έξω στο μπαλκόνι μας στον πρώτο όροφο,όποτε ένα αρπακτικό(με ανθρώπινο χέρι) εισέβαλε και το εξαφάνισε...
Μετά από πολύ καιρό αγόρασα ένα τιμπράντο, με πολύ ωραία μελωδία στο κελάηδισμα του.
Μετά από 4-5 χρόνια είχε προκύψει ένα πρόβλημα με άσθμα όπως μου είπε αυτός που μου το πούλησε όπου τότε μου έδωσε από ότι θυμάμαι βιταμίνες για θεραπεία και να το παρακολουθώ, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα διότι έκανε και αυτό φτερά.
Από τότε μέχρι πριν 5 μήνες δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το θέμα πτηνών.
Τώρα έχω έναν αρσενίκαρο και το θέμα τον αρπακτικών χεριών δεν φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι μου, εκτός άμα είναι ο spiderman.
Τελικά από ποια αρπακτικά πρέπει να προσέχουμε; Τα ιπτάμενα ή τα δίποδα;
Τα παντα πρεπει να προσεχεις Δημητρη, στον ζωη μας μας καλως η κακως βιωνουμε το δυισμο Καλου και Κακου τα οποια ειναι Αρχες
Και τα ζωα αλλα και οι ανθρωποι συμπεριφερονται με δυο προσωπα
Κουραγιο και προσοχη :)
 
καλησπερα θεοδωρε! Πλακα κανω φιλε αλλα με τους κλεφτες ποτε δεν εισαι σιγουρος! Και φολα μπορει να ριξουν
 
καλησπερα θεοδωρε! Πλακα κανω φιλε αλλα με τους κλεφτες ποτε δεν εισαι σιγουρος! Και φολα μπορει να ριξουν
ΟΚ κανενα προβλημα
Σπιτια με σκυλους τουλαχιστον ικανους στη φυλαξη, ελαχιστα προβληματα υπαρχουν, τωρα ενταξει αν ειναι φιλικα πολυ σωστο αυτο που ειπες, θα παρουν και τα πουλια και τα σκυλια, μην παρουν κι εμας η και το σπιτι οπως ειναι 😀
 
Σε λίγο θα κοιμόμαστε θα ξυπνάμε και θα μας λείπει κανά νεφρό
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πω και εγώ την ιστορία μου όταν ήμουν στα 15 μου.
Είχα αρκετά πουλιά, αλλά από όταν μετακομίσαμε με τους γονείς μου, μου είχαν μείνει 3 πουλάκια(κανάρα, φλώρος, σπίνος) σε μια ζευγαρώστρα μαζί. Τότε μυαλά δεν υπήρχαν στα 15 χρόνια μου αλλά ούτε κ η τεχνολογία.
Τα είχα έξω στο μπαλκόνι μας στον πρώτο όροφο,όποτε ένα αρπακτικό(με ανθρώπινο χέρι) εισέβαλε και το εξαφάνισε...
Μετά από πολύ καιρό αγόρασα ένα τιμπράντο, με πολύ ωραία μελωδία στο κελάηδισμα του.
Μετά από 4-5 χρόνια είχε προκύψει ένα πρόβλημα με άσθμα όπως μου είπε αυτός που μου το πούλησε όπου τότε μου έδωσε από ότι θυμάμαι βιταμίνες για θεραπεία και να το παρακολουθώ, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα διότι έκανε και αυτό φτερά.
Από τότε μέχρι πριν 5 μήνες δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το θέμα πτηνών.
Τώρα έχω έναν αρσενίκαρο και το θέμα τον αρπακτικών χεριών δεν φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι μου, εκτός άμα είναι ο spiderman.
Τελικά από ποια αρπακτικά πρέπει να προσέχουμε; Τα ιπτάμενα ή τα δίποδα;
Απίστευτο ρε φίλε. Κρίμα
 
Μην το λες γιατί μπορεί να ρθούνε όταν θα τα βγάλεις βόλτα 😀
Βγάζε τα ένα ένα 😛
 
Καλή σας μέρα φίλες και φίλοι.Χθες το πρωί ξύπνησα και είδα να μου λείπουν 2 φλωροκάναρα, 1 φλωρο και 1 ζευγάρι καναρίνια. Τ α πουλιά, τα είχα όπως και άλλα στο μπαλκόνι. Είναι ένα υπερυψωμένο ισόγειο.
Στην πίσω πλευρά του σπιτιού που τα είχα πριν χρόνια, μου είχαν επιτεθεί γάτες στα πουλάκια και είχα χάσει 3 καναρίνια.
Τώρα από 5 πουλάκια στο σύνολο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... μάλλον να μετακομίσω σε άλλο σπίτι για να μπορώ να φροντίζω τους μικρούς μου, φίλους
 
Κρίμα, κρίμα ελπίζω να είναι η τελευταία σου απώλεια.
 
Back
Top