Γενικά Μέτρα προστασίας των καναρινιών από κλοπές

Καλή σας μέρα φίλες και φίλοι.Χθες το πρωί ξύπνησα και είδα να μου λείπουν 2 φλωροκάναρα, 1 φλωρο και 1 ζευγάρι καναρίνια. Τ α πουλιά, τα είχα όπως και άλλα στο μπαλκόνι. Είναι ένα υπερυψωμένο ισόγειο.
Στην πίσω πλευρά του σπιτιού που τα είχα πριν χρόνια, μου είχαν επιτεθεί γάτες στα πουλάκια και είχα χάσει 3 καναρίνια.
Τώρα από 5 πουλάκια στο σύνολο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... μάλλον να μετακομίσω σε άλλο σπίτι για να μπορώ να φροντίζω τους μικρούς μου, φίλους
Λυπάμαι...
Η εύκολη θεωρητικά πρόσβαση στο μπαλκόνι σου έφερε και την αναμενόμενη αν το καλοσκευτούμε, απώλεια των πτηνών σου.
Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι... Οι οποίοι δεν θα κλέψουν τα πτηνά γιατί τους αρέσουν ή θέλουν να τα κρατήσουν αλλά για να καλύψουν ενδεχομένως άλλες "ανάγκες" τους και πολύ πιθανόν "ουσιογόνες" εξαρτήσεις τους.
Λυπάμαι ειλικρινά... αλλά κάνουν πολύ πιο δύσκολες "επιδρομές" με λιγότερα κέρδη για να αφήσουν τέτοιο κελεπούρι να πάει χαμένο...
Έχε το νου σου στο internet ...
Μπορεί σύντομα να τα δεις σε αγγελία πώλησης.
 
Τα φάγανε αρπακτικά λες ή τα πήρε άνθρωπος;
Τα άγρια ή τα ημιάγρια αρπακτικά αφήνουν τα κλουβιά...
Τα δίποδα ανθρωποειδή τα παίρνουν όλα και "ξεφορτώνονται" τα πειστήρια όποτε μπορέσουν και όπου βρουν.
 
Τα άγρια ή τα ημιάγρια αρπακτικά αφήνουν τα κλουβιά...
Τα δίποδα ανθρωποειδή τα παίρνουν όλα και "ξεφορτώνονται" τα πειστήρια όποτε μπορέσουν και όπου βρουν.
Γιατί με τα κλουβιά τα πήρανε;
 
Δυστηχώς από κλέφτες δύσκολο να προφυλαχτείς.Από το να αλλάζεις σπίτι καλύτερα να έχει λιγότερα και εντός σπιτιού. Κρίμα όποιος και να τα πήρε. Να του κοπεί το χέρι από τη ρίζα :)
 
Καλησπερα
Διαβαζα με προσοχη τα παραπανω σχολια στο θεμα.
Θα πω και εγω το δικο μου συμβαν.
Εκτρεφω καναρινια ( για δικη μου ευχαριστηση και μονο ) πανω απο 10 χρονια. Το τελευταιο συμβαν εγινε περσυ τον ιουνιο. Ειχα 29 πουλια ( ολα καναρινια). Ειχε σχεδον τελειωσει και η περιοδος αναπαραγωγης και γινοταν χαμος και απο μικρα. Το πρωι που σηκωθηκα βρηκα τα κλουβια ανω-κατω και φυσικα ειχαν κανει ολα φτερα (εμεινε μονο ενα ζευγαρι τον οποιο τον ειχα σε εσωτερικο χωρο επειδη ηταν ακομα σε περιοδο αναπαραγωγης (εβγαλε μετα απο 2 μερες τα μικρα).
Εκεινο το βραδυ πανω απο 300 πουλια ειχαν κανει φτερα απο την γειτονια. Διαβασα πιο πανω για σκυλια. Μερικοι ειχαν και σκυλια και τους ειχαν ριξει υπνωτικα στην τροφη.Απ`οτι εμαθα μετα αυτο γινεται καθε χρονο δλδ κλεβουν συστηματικα το καλοκαιρι που εχει τελειωσει η αναπαραγωγη ( και γινεται για μεταπωληση ). Πληροφοριακα μενω νοτια προαστια Αθηνας.
Για μετρα προστασιας; Εγω προσωπικα δεν τα ξανααφηνω εξω τα βραδια. Τι αλλο μπορεις να κανεις. Οσα μετρα και να παρεις οποιος το βαζει σκοπο θα το πετυχει τουλαχιστον μεσα ειναι πιο ασφαλη.
 
Στους γονεις μου αρεσαν τα καναρινια που ομως συνηθιζαν να τα εχουν στο διαδρομο της πολυκατοικιας που εμεναν ετσι τρεις μηνες περιπου πριν... φυγει η μητερα μου καποιος φροντησε να την ξαλαφρωσει απο τα πουλακια βαζοντας και τα τρεια καναρινια σε ενα κλουβι και να γινει καπνος αφηνοντας αδεια τα αλλα δυο κλουβια!
 
Στους γονεις μου αρεσαν τα καναρινια που ομως συνηθιζαν να τα εχουν στο διαδρομο της πολυκατοικιας που εμεναν ετσι τρεις μηνες περιπου πριν... φυγει η μητερα μου καποιος φροντησε να την ξαλαφρωσει απο τα πουλακια βαζοντας και τα τρεια καναρινια σε ενα κλουβι και να γινει καπνος αφηνοντας αδεια τα αλλα δυο κλουβια!
εεε βέβαια είναι καιρός να αγοράζει κλουβιά ο ''άνθρωπος''? να λες και ευχαριστώ που δεν πήρε και τα άλλα απλά δεν είχε τρία χέρια... (δύο μπορούσε μόνο να πάρει ταυτόχρονα☹)
 
Να σας πω..., από το να μου τα φάει μια γάτα ή ένα άλλο αρπακτικό, καλύτερα να μου τα πάρει το δίποδο. Κατά τα άλλα, η οποία απώλεια και μάλιστα ζωντανού συντρόφου είναι δύσκολα διαχειρίσιμη, και χρειάζονται μέτρα αποτελεσματικής προστασίας.
 
Back
Top