Αναπαραγωγή Μέχρι ποια ηλικια μπορούν να αναπαραχθουν τα καναρίνια;

Κάποιος που έχει 6 καναρίνια είναι εκτροφέας @boukefalas ;

:)
πιθανον οχι αλλα στο πρωτο σου ποστ ρωταγες τους ερασιτεχνες οχι τους επαγγελματιες εκτροφεις. το μονο ζητημα στην ερωτηση που κανεις δηλαδη ειναι ο αριθμος απο οτι καταλαβα
 
Βουκεφάλα μου, ό,τι έγραψα, έγραψα, αν δεν τα καταλαβαίνεις, γράψε εσύ ό,τι νομίζεις. Τι να κάνω εγώ;
 
Η αρχική παρέμβαση της Μαρίας ηταν μόνο για την τύχη των ενηλικων (με την έννοια των μη παραγωγικών απο μια ηλικία) θηλυκών. Το θέμα των υδριβιων στείρων θηλυκών είναι άλλο θέμα και δεν πρέπει να θεωρειται κοινό. Επίσης άλλο θέμα είναι η διαχείρηση(πως και που) των καινούργιων πτηνών μετα την περίοδο της αναπαραγωγής.
 
Αυτό είναι ένα θέμα που πάντα με απασχολούσε και στις συζητήσεις των εκτροφέων είναι κάτι σαν ταμπού. Κανείς δεν ρωτάει, κανείς δε θέλει να ξέρει. Πιστεύω ότι από τη στιγμή που μπλέξαμε με το χόμπυ, κανείς μας δεν είναι αθώος και πρώτος και καλύτερος ο υπογράφων. Γιατί η λογική "πουλάω τους σκλάβους στο παζάρι χωρίς να μ'ενδιαφέρει η τύχη τους, αλλά κρατάω μερικούς και την περνάν ζωή και κότα", δεν δικαιώνει κανένα μας. Και ούτε θα πάρουμε συνέντευξη από τον κάποιο που θα του δώσουμε πουλί. Αναλώσιμες οι θυληκές λοιπόν, όπως συμβαίνει με τα σκυλιά, με τις γάτες, οποιοδήποτε ζώο είχε την τύχη να γίνει οικόσιτο. Δε θέλω να πάρω κριτική στάση, κι εγώ δε θα ξεφύγω απ'τις ίδιες πρακτικές, γιατί αλλιώς καλύτερα να τα παρατήσω, αλλά είναι μία σκέψη που με βασανίζει συχνά, όπως και δε μπορώ να ξεχάσω τη στιγμή που βγήκαν απ'το κατώφλι μου οι πρώτες κανάρες, όλες τους από μία μικρή ιστορία που την γνώριζα αρκετά καλά.
Δυστυχώς η καναροφιλία, κυνοφιλία ή ό,τι άλλο, δεν συνδέεται απαραίτητα με τη ζωοφιλία.
 
Παιδιά σήμερα η κανάρα μου (6 χρονών) έκανε το πρώτο της αυγό... Ήθελα να ρωτήσω αν το σουπιοκοκαλο και το τσόφλι αυγού αρκούν για πηγή ασβεστίου...
 
Παιδιά σήμερα η κανάρα μου (6 χρονών) έκανε το πρώτο της αυγό... Ήθελα να ρωτήσω αν το σουπιοκοκαλο και το τσόφλι αυγού αρκούν για πηγή ασβεστίου...
Να δώσεις και υγρό ασβέστιο...
Μερικές σταγόνες στην ποτίστρα για 2-3 μέρες...
 
Δεν το διαθέτο αυτήν τη στιγμή...
Να πάω να αγοράσω;
Ναι... Νομίζω πως χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις μετά το δεύτερο αυγό.
Για την δική σου περίπτωση... άμεσα και απόλυτα απαραίτητο.
 
Μπράβο! Συνέχισε κανονικά η ωοτοκία; Της έβαλες ασβέστιο στο νεράκι; :)
Έχει κάνει δύο αυγά στην φωλιά αλλά είδα και ένα σπασμένο στον πάτο του κλουβιου...
Ασβέστιο για το νερό δεν βρήκα στο Pet Shop και πήρα μια άσπρη μπάρα που την κρεμας στο κλουβί (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται )
 
Ασβέστιο για το νερό δεν βρήκα στο Pet Shop και πήρα μια άσπρη μπάρα που την κρεμας στο κλουβί (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται )
Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι να το πετάξεις.. είναι άχρηστο.
Το κόκαλο σουπιάς είναι 1000 φορές καλύτερο.
 
Ασβέστιο για το νερό δεν βρήκα στο Pet Shop
Απλά είναι 6 ετών και θέλει βοήθεια. Γι αυτό να παραγγείλεις από e - shop. Όλα τα e - shops έχουν.
Αν παραγγείλεις από δω:
pet4u.gr/tabernil-calcio-20ml..html
δεν έχει μεταφορικά.

Φυσικά αυτό:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Ασβέστιο-Ιχνοστοιχεία/Oropharma-Calci-Lux- Υδατοδιαλυτό-Ασβέστιο-150gr-1
για μένα είναι κορυφαίο προιόν, αλλά ακριβό.

Επίσης αποκλείεται να μην βρήκες κόκκαλο σουπιάς. Έχουν όλα τα πετ σοπς. Μπορείς μαζί με το ασβέστιο να πάρεις και σουπιοκόκκαλο.
https://www.pet4u.gr/vitakraft-vita-sepia-2pcs.html
:)
 
Σε ευχαριστώ πολύ Αλίκη...
Θα προσπαθήσω μήπως βρω τίποτα σε κανένα άλλο Pet Shop εδώ στη Σαλαμί... Αν δεν βρω τίποτα θα τα παραγγείλω από τα Site που μου έδειξες :)
 
Θα προσπαθήσω μήπως βρω τίποτα σε κανένα άλλο Pet Shop εδώ στη Σαλαμί... Αν δεν βρω τίποτα θα τα παραγγείλω από τα Site που μου έδειξες :)
Α νόμιζα πως ήσουν Αθήνα με συγχωρείς. Για Σαλαμίνα πάλι θα πρέπει αναγκαστικά να πληρώσεις μεταφορικά. Εκτός αν πάρεις αρκετά πράγματα πάνω από ένα ποσό και έχεις δωρεάν μεταφορικά. Ψάξτο λίγο, απλά κάντο άμεσα γιατί η κανάρα σου έχει αρχίσει ωοτοκία και χρειάζεται ενίσχυση. Είναι και 6 ετών.. Δεν είναι νιάτο!
 
Back
Top