Γενικά Μέχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν τα καναρίνια;

Καλημερα Τα καναρινια σε τη θερμοκρασιες αντεχουν;
Δηλαδή τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Μέχρι ποια θερμοκρασία (χαμηλή ή υψηλή) αντέχει ο οργανισμός τους ή απλά θέλεις να μάθεις αν για παράδειγμα αντέχουν μια δυο μέρες στους 2 βαθμούς;
 
Αν τα καναρίνια έχουν μείνει έξω από την αρχή του φθινοπώρου θα έχουν αναπτύξει το φτέρωμα που απαιτείται για να αντέξουν τις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα. Ίσως μάλιστα και πολύ πιο χαμηλές από αυτές που θα βρούμε ως χαμηλότερες στο μέσο όρο του Ελληνικού χειμώνα. Σε κάποιες ίσως εξαιρέσεις να χρειαστούν κάποια βοήθεια.
Απλά πρέπει να είναι κλεισμένες οι πλευρές των κλουβιών ώστε να μην υπάρχει ροή κρύου αέρα.
Αν ήταν όμως σε εσωτερικό χώρο τότε είναι απόλυτα ακατάλληλος ο καιρός να δοκιμαστούν στα κρύα του εξωτερικού.
 
Όπως σου είπε και ο Γιάννης @misalouris πιο πάνω, πρέπει να ειναι εξω απο τις αρχές του φθινοπώρου.

Αν τα καναρίνια έχουν μείνει έξω από την αρχή του φθινοπώρου θα έχουν αναπτύξει το φτέρωμα που απαιτείται για να αντέξουν τις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα.
 
Eγω πιστευω πως πρεπει να λαβουμε υποψην και την υγρασια αν εχει πολυ υγρασια θα υπαρχει θεμα.
Εκτος του κρυου
 
Τα εχω εξω 3 ή 4 βδομαδες κανει;
Δεν έχουν αλλάξει φτέρωμα / δεν έχουν περάσει πτερόροια έξω, οπότε δεν αντέχουν όσο ένα καναρίνι που ήταν όλο το φθινόπωρο έξω... Άστα έξω, προστατευμένα από κρύο (με κάποια κατασκευή) από τα ρεύματα αέρα και την βροχή, και μέχρι 5 βαθμούς τα βράδια θεωρώ πως θα αντέξουν. Σιγά σιγά ξεκίνα ενίσχυσε την διατροφή τους με πιο λιπαρούς σπόρους (καναβούρι, περίλλα κτλ) για να κάνουν λίγο λίπος για τον χειμώνα. Και αν αρχίσουν τα πολλά κρύα και δεις ότι είναι φουσκωμένα κτλ ίσως χρειαστεί να τα βάλεις μέσα.. Μέχρι τότε άστα έξω και να παρατηρείς την συμπεριφορά τους.
 
Η συμπεριφορα τους αλαξε με αποτελεσμα να τα βαλω μεσα

Τα καναρινια μου μπορω να τα εχω στο δωματιο μου;

Θα μπορουσα κι εγω να λαβω μερος σε διαγωνισμούς; Μεχρι τι ηλικια επιτρεπετε; Γιατι εγω ειμαι 12. Υπαρχει οριο ηλικιας;
 
Τα καναρινια μου μπορω να τα εχω στο δωματιο μου;
αν κλείνει το φως την ώρα της δύσης και ξανα ανοίγει μονο το πρωί... αλλά δύσκολο το κόβω... Οπότε καλύτερα βρες άλλο μέρος...

Θα μπορουσα κι εγω να λαβω μερος σε διαγωνισμούς; Μεχρι τι ηλικια επιτρεπετε; Γιατι εγω ειμαι 12. Υπαρχει οριο ηλικιας;
δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα άλλωστε με τους γονείς σου θα πας αναγκαστικά γιατί δεν θα μπορείς να τα μεταφέρεις αλλιώς 😉
 
Η συμπεριφορα τους αλαξε με αποτελεσμα να τα βαλω μεσα
Ως προς τι άλλαξε η συμπεριφορά τους; Γιατί τα έβαλες μέσα;

Θα μπορουσα κι εγω να λαβω μερος σε διαγωνισμούς; Μεχρι τι ηλικια επιτρεπετε; Γιατι εγω ειμαι 12. Υπαρχει οριο ηλικιας;
Φώτη μην συγχέεις όλα τα θέματα μαζί. Θα ανοίγεις άλλο θέμα αν θες να ρωτήσεις κάτι διαφορετικό. Σε διαγωνισμούς μπορείς να συμμετέχεις αν έχεις καναρίνια φωνής, χρώματος ή τύπου και θέλει πολύ σκληρή δουλειά και εμπειρία.. Δεν είναι εύκολο.
 
Back
Top