Γενικά Σε πόσους βαθμούς θερμοκρασία αντέχουν τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν η διαφορές θερμοκρασίας του μέσα με το έξω είναι μικρές όχι αν είναι μεγάλες... Επίσης πότε θα το κάνεις τώρα ή σε 2 μήνες;
Δλδ για πόση διαφορά θερμοκρασίας μιλάμε ότι είναι ανεκτή;
5 Γενάρη γυρνάμε.. Πιστεύω να έχει φτιάξει λίγο ο καιρός..
 
Δλδ για πόση διαφορά θερμοκρασίας μιλάμε ότι είναι ανεκτή;
5 Γενάρη γυρνάμε.. Πιστεύω να έχει φτιάξει λίγο ο καιρός..
Αν οι διαφορές είναι προς τα πάνω ... Δεν τρέχει τίποτε.. Λογικά μέχρι τότε θα φτιάξει ο καιρός.
 
Μέχρι τους -10 βαθμούς Κελσίου για μικρές περιόδους, και κοντά στους 0 βαθμούς (+/-) για μεγάλα χρονικά διαστήματα τα καναρίνια δεν είχαν κανένα πρόβλημα αλλά:

Ζούσαν έξω όλο τον χρόνο.
Άνετος χώρος για πτήσεις.
Πλούσια και προσαρμοσμένη διατροφή με μεγάλο ποσοστό σε λιπαρούς σπόρους.
Κανένα ρεύμα αέρα, όλες οι πλευρές καλυμένες!
Καμία πηγή υγρασίας στο χώρο παρά μόνο το νερό τους και η μπανιέρα.
Υγιή πουλιά με ολοκληρωμένο και πλούσιο πτέρωμα.
 
Καλή χρονιά σε όλους... εγώ κάθε χρόνο από τους +3 (-+) τα έβαζα μέσα και τα έβγαζα τον Φλεβάρη ή όταν επέτρεπε η κατάσταση, επειδή εν τω μεταξύ γεννούσαν και δεν τα μετακινούσα. Φέτος λόγω του νέου τέκνου μας, που πειράζει τα πάντα, δεν υπάρχει αυτή η ευχέρεια ( μόλις τα δει τρέχει και αρπάζει την κλούβα και τα κλουβιά). Μέχρι σήμερα με θερμοκρασίες 0 έως -2 , ώσπου χθες είχαμε -6 (με αίσθηση σαν -15), δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Βέβαια του δίνω αρκετή τροφή και προσοχή τους αλλάζω το νερό δύο - τρεις φορές την ημέρα ώστε να πίνουν, αφού μετά λίγη ώρα παγώνει. Για όσους δεν ξέρουν και δεν μπορούν να καταλάβουν το Κιλκίς είναι κάτι πριν την Σιβηρία... χα χα χα... ... Ευτυχισμένο το 2015 ...
 
και προσοχή τους αλλάζω το νερό δύο - τρεις φορές την ημέρα ώστε να πίνουν, αφού μετά λίγη ώρα παγώνει.

Ένας τρόπος για να επιρεάσουμε το σημείο πήξης του νερού είναι να δημιουργίσουμε ένα ελαφρύ διάλημα.
Δηλαδή αν στο νερό της ποτίστρας προσθέσουμε λίγο τσάι βοτάνων, σκορδόνερο η μυλόξυδο το νερό θα παγώνει σε χαμηλότερη θερμοκασία σε σχέση με το καθαρό νερό, δίνοντας μας μεγαλήτερη ανοχή και ασφάλεια.
 
Γιάννη όντως κάτι πριν τη Σιβηρία είστε. Λόγω κυρίως του παγωμένου ανέμου που ενισχύει το κρύο. Ήμουν φαντάρος στο Πολύκαστρο (Φυσόκαστρο το λένε πολλοί) και θα θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή το κρύο που έφαγα εκεί πάνω..
 
Νίκο εδώ στην πόλη του Κιλκίς δεν είναι όπως στο Πολύκαστρο, αλλά δεν απέχει και πολύ... απλά φέτος δοκιμάζεται πολύ η κεντρική Ελλάδα, να φανταστείς μόλις και μετά βίας είδαμε λίγο χιόνι... εγώ εξακολουθώ να τα έχω έξω, τα σκεπάζω το βράδυ και δεν έχω κανένα θέμα. Όσο για κελάηδημα, τζετ . Καμία αλλαγή, μάλιστα όταν βάζω μπάνιο στην κλούβα γίνεται μάχη.Καλή συνέχεια φίλε μου...
 
Καλή χρονιά σε όλους... εγώ κάθε χρόνο από τους +3 (-+) τα έβαζα μέσα και τα έβγαζα τον Φλεβάρη ή όταν επέτρεπε η κατάσταση, επειδή εν τω μεταξύ γεννούσαν και δεν τα μετακινούσα. Φέτος λόγω του νέου τέκνου μας, που πειράζει τα πάντα, δεν υπάρχει αυτή η ευχέρεια ( μόλις τα δει τρέχει και αρπάζει την κλούβα και τα κλουβιά). Μέχρι σήμερα με θερμοκρασίες 0 έως -2 , ώσπου χθες είχαμε -6 (με αίσθηση σαν -15), δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Βέβαια του δίνω αρκετή τροφή και προσοχή τους αλλάζω το νερό δύο - τρεις φορές την ημέρα ώστε να πίνουν, αφού μετά λίγη ώρα παγώνει. Για όσους δεν ξέρουν και δεν μπορούν να καταλάβουν το Κιλκίς είναι κάτι πριν την Σιβηρία... χα χα χα... ... Ευτυχισμένο το 2015 ...
Να αφήσεις τις δοκιμές και τα πειράματα.
Για να αλλάξει το σημείο τήξης του νερού ξέρεις πόσο μηλόξυδο και τσάι πρέπει να έχεις μέσα;
Κάπου ποιο προστατευμένα δε μπορείς να τα βάλεις για 5-10 μέρες;
Με 100 τετραγωνικά σπίτι δεν υπάρχει μια γωνία που να τα βοηθά να περάσουν τα κρύα;
Και αν όχι, ένα παλιό ντουλάπι, ράφια ή κάτι τέτοιο που να τοποθετήσεις ένα διαφανές πλαστικό μπροστά να κατεβάσει 3-4 βαθμούς τη θερμοκρασία δεν υπάρχει;
 
Back
Top