Αναπαραγωγή Μέχρι πότε θα τρώει κρέμα ringneck 34 ημερών;

George patsa

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Κύπρος
Για σας ευχαριστώ για την αποδοχή..
Έχω ένα μικρό ringneck 34 ημερών και θα ήθελα να ξέρω μέχρι πότε θα τρώει κρέμα και πότε θα μπορεί να αρχίσει να τρώει σπόρια και φρούτα?
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@George patsa καλησπέρα, να σας ζήσει.🐣🐣 Πόσο καιρό το έχετε; Το πήρατε από εκτροφείο; Έχετε ταΐσει ξανά νεοσσούς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Vada καλησπέρα ... Το έχω 2 βδομάδες τώρα... Με νεοσουσ δεν έχω ασχοληθεί ξανα γιαυτό δεν ξέρω μέχρι πότε πρέπει να τρώει κρέμα.. Το έχω πάρει από εκτροφείο στην Κύπρο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@George patsa το πήρατε μικρό και αναλάβατε μεγάλο ρίσκο. Διαβάστε.εδώ πληροφορίες για το τάισμα των νεοσσων . Thread 'Τάισμα νεοσσών στο χέρι' https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/. Την κρέμα την σταματάμε όταν το πουλάκι μπορεί να φάει σπόρους μόνο του. Ο χρόνος εξαρτάται από το είδος και από το χαρακτήρα του πουλιού.
 
Έχω ένα μικρό ringneck 34 ημερών
Από αναζήτηση στο διαδίκτυο.
Στην παρούσα φάση πρέπει να το ταΐζεις δύο φορές την ημέρα (07:00 και 19:00) από 11-15cc την κάθε φορά.
Μετά τις 45 ημέρες και μέχρι το απογαλακτισμό ταΐζεις 11-15cc μόνο το απόγευμα 19:00.
Ο απογαλακτισμός γίνεται συνήθως στις 6 εβδομάδες αλλά κάποια πουλιά χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να απογαλακτιστούν πλήρως.
Μετά τις 6 εβδομάδες θα πρέπει να του προσφέρεις μαλακές τροφές και φρούτα για να αρχίσει να τρέφεται μόνο του.
Σημαντικό είναι να το ζυγίζεις για να βλέπεις την ανάπτυξή του και να ελέγχεις το βάρος του.
Από ότι διάβασα δεν είναι κακό να το ταΐζεις αν ζητάει φαγητό ακόμα και όταν αρχίσει να τρώει μόνο του, έτσι ο απογαλακτισμός θα είναι πιο ομαλός.
Με μια αναζήτηση ''ringneck feeding'' και ''ringneck weaning'' θα βρεις πλήθος χρήσιμων πληροφοριών στο διαδίκτυο.

Να το χαίρεσαι, καλή επιτυχία !
 
Back
Top