Γενικά Μήπως αναγνωρίζετε το φύλο του κοκατίλ μου;

Δε φαινεται το φυλο οπτικα στη συγκεκριμενη μεταλλαξη! Το πουλακι θα παραμεινει ιδιο δε θα αλλαξει ο χρωματισμος μεγαλωνοντας! αν σφυραει και κανεις διαφορους ηχους πιθανον να ειναι αρσενικο! αν ειναι μικρο σε ηλικια θα πρεπει να περιμενεις για να βεβαιωθεις οτι κελαηδαει οπως τα αρσενικα!
 
Του είπα ψάχνω για αρσενικό μου έδειξε 2 3 και μου λέει για αυτό είμαι πιο σίγουρος ότι είναι αγοράκι... Και μάλιστα μου είπε 99/100
 
Ε 99/100 νομίζω ρίχνει σιγουριά, αλλά Μ έκανε εντύπωση ότι Μ πρότεινε αυτό γιατί λέει είναι αρσενικό...99/100
 
στο 99% υπαρχει και 1% να μην ειναι! Οσο μικρο και αν ειναι αυτο το ποσοστο δεν ειναι αμελητεο! Οπως σου ειπα στο συγκεκριμενο χρωματισμο δε φαινεται οπτικα το φυλο!
 
Οπότε μόνο dna; Γνωρίζουμε από τι ηλικία μπορώ να του κάνω;υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να κάνει dna?
οχι στο εξωτερικο στελνεις! Κ τωρα μπορεις να κανεις!
 
το μικράκι σου είναι ένα πανέμορφο white face pied! Αυτό σημαίνει,όπως σου είπε και ο Ζαχαρίας,ότι ακόμα και όταν ενηλικιωθεί, δεν θα αλλάξει, με αποτέλεσμα οπτικά να μην μπορούμε να καταλάβουμε το φύλλο του. Μόνο με τεστ DNA ή από σφύριγμα-τραγούδι. Τα θηλυκά έχουν μονότονο σφύριγμα.
το 1% είναι πάντα ένα ποσοστό, αρκετό για να αλλάξει αυτά που νομίζουμε. Δεν σημαίνει ότι σε κορόιδεψαν.
 
Όταν ψάχνεις οπωσδήποτε συγκεκριμένο φύλο...ζητάς το πουλάκι να συνοδεύεται με τεστ dna. Έτσι αποφεύγεις τη διαδικασία να μαζεύεις πουλιά που θα αναγκαστείς να αντικαταστήσεις αν δε σου κάνει το φυλο τους.
Δεν είναι θέμα κοροϊδίας αλλά δικής σου κακής επιλογής, εφόσον ήθελες αγόρι.
 
Μπαινεις και κανεις εγγραφη, μετεπειτα εχει διαφορα πακετα αγοραζεις εσυ ενα αφου για ενα πουλακι θες, το εκτυπωνεις, κολλας τα φτερα πανω και το στελενεις στη διευθυνση τους! Υστερα απο καμια 10αρια μερες θα σου ερθει η απαντηση! Θα ξαναμπεις στο site με τα στοιχεια σου για να δεις! Πιθανον να σου ερθει κ ειδοποιηση στο μειλ σου!
 
Όταν ψάχνεις οπωσδήποτε συγκεκριμένο φύλο...ζητάς το πουλάκι να συνοδεύεται με τεστ dna. Έτσι αποφεύγεις τη διαδικασία να μαζεύεις πουλιά που θα αναγκαστείς να αντικαταστήσεις αν δε σου κάνει το φυλο τους.
Δεν είναι θέμα κοροϊδίας αλλά δικής σου κακής επιλογής, εφόσον ήθελες αγόρι.
Καταρχάς σου είπε κανείς για αντικατάσταση; Πώς το λες;από μόνος σου;και φυσικά... Επειδή από τον συγκεκριμένο έχει πάρει και ο γαμπρός μου και του ζήτησε αρσενικό και πήρε αρσενικό... (του μιαλει του κάνει σφυρίγματα...) είπα ότι θα ξέρει, αλλά Μ έκανε εντύπωση ότι Μ είπε 99/100 σιγουρος
 
Αφού έτσι κι αλλιώς θα το κρατήσεις, όπως λες, τότε μπορείς απλά να περιμενεις λίγο. Σύντομα από το κελάηδημα ή την απουσία αυτού θα μάθεις και το φύλο του. Πάντως είναι πανέμορφο!
 
Back
Top