Αναπαραγωγή Μήπως δεν πρέπει το αρσενικό να βλέπει το θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drigoran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drigoran

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2015
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Εχώ έναν αρσενικο μοζαίκ και μια καφε-λευκη θυληκιά. τους έβαλα σήμερα σε ζευγαρώστρα 80χ40χ40 με συρμάτινο χώρισμα. Μήπως δεν πρέπει ο ένας να βλέπει τον άλλον;
 
Καλησπέρα σας,
Εχώ έναν αρσενικο μοζαίκ και μια καφε-λευκη θυληκιά. τους έβαλα σήμερα σε ζευγαρώστρα 80χ40χ40 με συρμάτινο χώρισμα. Μήπως δεν πρέπει ο ένας να βλέπει τον άλλον;

Έχε υπόψη σου ότι η προετοιμασία για αναπαραγωγή καλό είναι να γίνεται σταδιακά δύο περίπου μήνες πριν την ένωση. Πότε προγραμματίζεις περίπου την αναπαραγωγή σου;
 
Στεφανε σου έστειλα και στο αλλο ποστ, ας συνεχίσουμε εδώ γιατί έχω αρκετές απορίες...όπως είπα και στο άλλο δεν θα κατέβω σε κανένα διαγωνισμό κλπ. τώρα τους έχω στο δωμάτιό μου και θέλω να τα ζευγαρώσω το συντομότερο δυνατό. Τους έχω σε ζευγαρώστρα με συρμάτινο πλέγμα και βλέπει ο ένας τον άλλο... Μήπως δεν κάνει;

όπως ανέφερα και στο άλλο το τώρα το έβαλα σε εισαγωγικά. Εννοώντας για το όποτε είναι το καλύτερο χρονικό διάστημα για την υγεία και των δυο τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Στεφανε σου έστειλα και στο αλλο ποστ, ας συνεχίσουμε εδώ γιατί έχω αρκετές απορίες...όπως είπα και στο άλλο δεν θα κατέβω σε κανένα διαγωνισμό κλπ. τώρα τους έχω στο δωμάτιό μου και θέλω να τα ζευγαρώσω το συντομότερο δυνατό. Τους έχω σε ζευγαρώστρα με συρμάτινο πλέγμα και βλέπει ο ένας τον άλλο... Μήπως δεν κάνει;

Το συρμάτινο πλέγμα βοηθά στην διαδικασία γνωριμίας του υποψήφιου ζευγαριού καθώς και στον διαχωρισμό του σε περιπτωση που παρατηρηθεί ανεπιθύμητη συμπεριφορά ενός εκ των δύο.
 
Το συρμάτινο πλέγμα βοηθά στην διαδικασία γνωριμίας του υποψήφιου ζευγαριού καθώς και στον διαχωρισμό του σε περιπτωση που παρατηρηθεί ανεπιθύμητη συμπεριφορά ενός εκ των δύο.
άρα να τους αφήσω ως έχει;
 
Αν τα αφήσεις με το συρμάτινο πλέγμα αυτό σημαίνει ότι ξεκινάς την προετοιμασία για την αναπαραγωγή. Δηλαδή χρονικά υπολόγισε ότι το θηλυκό σου θα είναι σωστά προετοιμασμένο σε δύο περίπου μήνες, ώστε να ανταποκριθεί σωστά στην ωοτοκία του. Εφόσον αποφασίσεις να ξεκινήσεις από τώρα προετοιμασία, τα αφήνεις ως έχουν, ξεκινάς με ενισχυμένη διατροφή πρώτα στον αρσενικό σου, ενώ στη θηλυκιά μετά από δύο εβδομάδες περίπου, γιατί τα θηλυκά πυρώνουν πιο γρήγορα από τα αρσενικά. Οι ώρες φωτισμού ποιες είναι στον εσωτερικό χώρο αυτή τη στιγμή;
 
φυσικός φωτισμός μέχρι τη δύση του ήλιου και απο εκεί και πέρα το φώς του δωματίου

Το φως του δωματίου τι ώρα σβήνει; Αν η συνολική διάρκεια φωτισμού(φυσικού και τεχνητού) ξεπερνά τις 14 ώρες πας για πτερόρροια και όχι για αναπαραγωγή.
 
ξεκινάς με ενισχυμένη διατροφή πρώτα στον αρσενικό σου, ενώ στη θηλυκιά μετά από δύο εβδομάδες περίπου, γιατί τα θηλυκά πυρώνουν πιο γρήγορα από τα αρσενικά
η θυήκιά έχει αρχίσει ήδη να δείχνει "ενδιαφέρον" για τον τόλη εκείνος οχι τοσο... Τους εδωσα σήμερα βραστό αυγό ΚΑΙ στους δυο
 
η θυήκιά έχει αρχίσει ήδη να δείχνει "ενδιαφέρον" για τον τόλη εκείνος οχι τοσο... Τους εδωσα σήμερα βραστό αυγό ΚΑΙ στους δυο

Δώσε προτεραιότητα στον Τόλη, γιατί η θηλυκιά σου θα πυρώσει πιο γρήγορα και θα ξεκινήσει να γεννάει άσπορα αυγά μιας και ο Τόλης δεν θα είναι σε αναπαραγωγική ετοιμότητα.

Δεν ξέρω, για εμένα είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Συμφωνώ αλλά ο φίλος μας είναι ανυπόμονος.
 
Συμφωνώ αλλά ο φίλος μας είναι ανυπόμονος.
Και εμείς σαν αρχάριοι το ίδιο δεν ήμασταν;
Ας μην κάνει το ίδιο λάθος,τουλάχιστον να έχει μια σωστή καθοδήγηση από εδώ.
 
Συμφωνώ αλλά ο φίλος μας είναι ανυπόμονος.
δεν θα έλεγα ότι είμαι ανυπόμονος, απλά δεν γνωρίζω και θέλω πληροφορλιες "Ρ

Δώσε προτεραιότητα στον Τόλη
χορηγώ aidonine και στους δυο... Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω;

χορηγώ aidonine και στους δυο... Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω;
να σταματήσω το aidonine απο τη θυληκια;
 
εννοώντας για το όποτε είναι το καλύτερο χρονικό διάστημα για την υγεία και των δυο τους
Μιχάλη διάβασε εδώ την απάντηση.
απλά δεν γνωρίζω και θέλω πληροφορλιες "Ρ
Ξεκίνησε διαβάζοντας τα πολύ βασικά για την αναπαραγωγή των καναρινιών. Αυτό θα σου δώσει μια ιδέα περί τίνος πρόκειται και προς τα ποια κατεύθυνση να συνεχίσεις να ενημερώνεσαι.
να σταματήσω το aidonine απο τη θυληκια;
Να σταματήσεις όλα τα συμπληρώματα διατροφής αν δεν υπάρχει λόγος να δίνονται. Περισσότερα πράγματα επίσης για τα βασικά γύρω από τη σωστή διατροφή των πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τους "ρυθμούς" προετοιμασίας ζευγαρώματος της θηλυκιάς και να εστιάσεις στην αύξηση της ετοιμότητας του αρσενικού αποφεύγοντας τις πολύ κακές για όλους άσπορες γέννες αυγών.
Προτείνω δηλαδή...
  1. Ξεχωριστό κλουβί για την κανάρα, που θα μπει σε πιο κρύο και λιγότερο φωτιζόμενο χώρο, ώστε να αποκτήσει την αίσθηση του χειμώνα και να κατεβάσει τους βιορυθμούς για αναπαραγωγή.
  2. Σωστή και ισορροπημένη διατροφή, χωρίς πολλές πρωτεΐνες ώστε όταν θα χρειαστεί να την ξεκινήσεις η αύξηση της θερμοκρασίας, της διάρκειας του φωτισμού και της τροφής με περισσότερες πρωτεΐνες να την οδηγήσουμε στην ψευδαίσθηση της άνοιξης.
  3. Περισσότερος φωτισμός για το αρσενικό, ίσως και πιο ζεστό μέρος διαβίωσης, καλή διατροφή και χρήση βιταμίνης Ε (με σύνεση) κατά τη διάρκεια προετοιμασίας του ώστε όταν ενωθούν να υπάρχει η οργανική ετοιμότητα και διάθεση για ζευγάρωμα.
Αυτά νομίζω αρκούν για αρχή... Τα υπόλοιπα τα συζητούμε στην πορεία.
 
Ξεχωριστό κλουβί για την κανάρα, που θα μπει σε πιο κρύο και λιγότερο φωτιζόμενο χώρο, ώστε να αποκτήσει την αίσθηση του χειμώνα
Θα είναι σωστό να βαλω την καναρα σε ενα μικρο κλουβι που εχω και να αδησω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα ολολληρη μονο του; Να αφησω εξω τη θυληκια λαι να κρατησω στο δωματιο μου πχ τον αρσενικο;
 
Θα είναι σωστό να βαλω την καναρα σε ενα μικρο κλουβι που εχω και να αδησω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα ολολληρη μονο του; Να αφησω εξω τη θυληκια λαι να κρατησω στο δωματιο μου πχ τον αρσενικο;
Θα πρότεινα το ανάποδο...
Στο μεγάλο κλουβί η κανάρα θα χτίσει τον προσωπικό της χώρο στον οποίο θα ετοιμάσει στο μέλλον τη φωλιά της... ενώ το μικρότερο κλουβί για τον αρσενικό διευκολύνει.
 
Ο αρσενικός θα μπει στο χώρο που θα είναι για να ζευγαρώσει για να κάνει την προετοιμασία του ένα μήνα πριν από το θηλυκό... και το θηλυκό δεκαπέντε μέρες πριν την προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης του ζευγαρώματος.
Φυσικά οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικές μια και μιλάμε για ζωντανά και αυτόβουλα όντα στα οποίο όπως πάντα λέμε... δεν μπαίνουν κανόνες.
 
Back
Top