Αναπαραγωγή Μήπως δεν πρέπει το αρσενικό να βλέπει το θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drigoran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προτεινω να μην ειναι κανενας στι δωματιο σου. Δυστυχως θα εχει ενοχλησεις και φωτισμο σε ακαταστατες ωρες με συνεπεια να μπερδευεται το βιολογικο του ρολοι και να μην κοιμαται σωστα.

Μπορεις να τα εχεις σε ξεχωριστα δωματια αν εχεις το χωρο..

Επισης ουτε για τη δικη σου υγεια θα προτεινα να εχεις στο υπνοδωματιο πτηνα.
 
Θ
Ο αρσενικός θα μπει στο χώρο που θα είναι για να ζευγαρώσει για να κάνει την προετοιμασία του ένα μήνα πριν από το θηλυκό... και το θηλυκό δεκαπέντε μέρες πριν την προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης του ζευγαρώματος.
Οσον αφορα το που θα βαλω τον λαυενα... Δηλαδη σε ποιο μερος συμφωνεις να κρατησω την καναρα στην ζευγαρωστρα εξω στο μπαλκονι και τον αρσενικο σε μικρο κλουβι στο δωματιο μου πχ? Και απο Φλεβάρη να τον βαλω στη ζευγαρωστρα;

Μπορεις να τα εχεις σε ξεχωριστα δωματια αν εχεις το χωρο..
Δυστυχώς δεν υπάρχει πολυς χώρος, αρα να τα αφησω σε ξεχωριστα κλουβιά στο μπαλκονι και τα δυο;
 
Θα είναι σωστό να βαλω την καναρα σε ενα μικρο κλουβι που εχω και να αδησω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα ολολληρη μονο του;
Καλύτερα να μπει η κανάρα στη ζευγαρώστρα και ο αρσενικός στο ατομικό κλουβί... Και καλύτερα το μωζαίκ να μπει με ένα μωζαίκ. Γιατί να χαλάσεις μια τόσο όμορφη ράτσα χρώματος;

Να αφησω εξω τη θυληκια λαι να κρατησω στο δωματιο μου πχ τον αρσενικο;
Όταν λες έξω εννοείς το μπαλκόνι;


Βρε Μιχάλη γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ; Αντιλαμβάνεσαι τις συνέπειες αυτού που πας να κάνεις; Όχι για σένα αλλά για τα καναρινάκια σου και βασικά για την υγεία τους... Όταν φροντίζουμε ζωάκια σπίτι μας πρέπει να σκεφτόμαστε πρωταρχικά τις ανάγκες τους με πρώτο γνώμονα την υγεία τους, και όχι με γνώμονα ότι εμείς και μόνο θέλουμε να τα ζευγαρώσουμε μόνο και μόνο για να δούμε την εμπειρία αυτή.. Ο τρόπος που σκέφτεσαι, επίτρεψέ μου, νομίζω είναι πολύ εγωιστικός.. Και θα σου εξηγήσω γιατί... σε 2 μήνες αν όλα πάνε καλά θα τα ζευγαρώσεις.. και εσύ θα τα έχεις μέσα στο σπίτι μιας και τα μικρά θα βγουν Φλεβάρη που θα κάνει κρύο.. Έτσι τα μικρά πτερόροια θα περάσουν Μάιο (που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν ακόμα σε προετοιμασία). Τον Ιούνιο όμως θα τα βγάλεις έξω (λόγω καλοκαιριού) και τα μικρά τον Αύγουστο θα ξαναπεράσουν πτερόροια.. Ξέρεις πόσο επίπονη διαδικασία είναι η πτερόροια για τα πουλάκια μας; Ξέρεις ότι πολλά καναρίνια δεν επιβιώνουν στην πτερόροια.. Πόσο μάλλον τα δικά σου που θα την περάσουν 2 φορές! Και μέσα στο σπίτι να τα κρατήσεις (θα σε προλάβω) λόγω ζέστης και πολλών ωρών φωτισμού πάλι θα περάσουν πτερόροια τον Αύγουστο! Και πέρα απ τα μικρά που δε θα ξέρουν αν είναι καλοκαίρι ή χειμώνας και θα αναταραχθεί όλο το βιολογικό τους ρολόι, το ίδιο ισχύει και για τους γονείς... Θα ζευγαρώνουν από τον Γενάρη μέχρι πότε; Γιατί αν ξεκινήσεις Γενάρη - Φλεβάρη τον Μαίο θα πρέπει να σταματήσεις.. αλλά αν τα βγάλεις έξω (είτε μέσα είτε έξω δε θα ξεπυρώσουν) θα συνεχίσουν να είναι πυρωμένα και θα γεννήσουν ξανά ξεπερνώντας τις 3 γέννες. Γιατί είμαι σίγουρη δε θα μπορέσεις να τα σταματήσεις.. Ξέρεις τι κούραση θα είναι γι αυτά να ζευγαρώνουν 6 μήνες; Ίσως να μην επιβιώσουν κιόλας απ την υπερκόπωση... Ειδικά η κανάρα... Με αυτό που πας να κάνεις εν ολίγοις διαταράσσεις όλο το βιολογικό τους κύκλο... Δε θα ξέρουν τι εποχή έχουμε.. Θα περάσουν 2 πτερόροιες και θα γεννάνε για 6 μήνες.. και πίστεψε με θα σου βγάλουν πολλά θέματα υγείας στο μέλλον.. Τόσο τα μικρά όσο και οι γονείς.

Γιατί λοιπόν πιέζεις καταστάσεις όταν δεν έχεις καν την εμπειρία να το κάνεις; Το ότι αλλάζεις θερμοκρασία στο δωμάτιο και ώρες φωτισμού και αυτά ζευγαρώνουν δε σε κάνει Θεό... πρέπει να σέβεσαι τις ανάγκες τους και τους νόμους της φύσης.. Άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της! Και ο χειμώνας έχει την μαγεία του.. Τα ζευγάρια μας ξεκουράζονται, ώστε να είναι έτοιμα, γερά και δυνατά για να κάνουν απογόνους την άνοιξη... όπως αρμόζει η φύση. Γιατί αν δεν ξεκουραστούν τον χειμώνα μετά την πτερόροια τότε την άνοιξη απ την κούραση θα αρρωστήσουν και δε θα βγάλουν την αναπαραγωγή.. εμείς οι άνθρωποι έχουμε την τάση να επεμβαίνουμε τόσο πολύ στη φύση που την έχουμε καταστρέψει.. από την ανυπομονησία μας. Για μένα δεν ξεκινάς σωστά... Θα σε βοηθήσω και θα σε συμβουλεύσω για να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη.. αλλά φίλε μου ξεκινάς λάθος.. Θα κάνεις κακό στην υγεία των καναρινιών σου και είναι κρίμα για ένα γινάτι.. σκέψου ότι σου είπα... αν κάνεις υπομονή 3 μήνες (τι είναι 3 μήνες; αυτό σου ζητάω μόνο... ) και ξεκινήσεις τον Φλεβάρη διατροφική προετοιμασία ώστε να σου ζευγαρώσουν τον Μάρτη (αν ο καιρός βοηθάει) τότε θα τα κάνει όλα η φύση και το ένστικτο των πουλιών και εσύ απλά θα είσαι θεατής και θα θαυμάζεις το μεγαλείο της! Χωρίς ασθένειες, χωρίς διαταραχές... όλα φυσιολογικά!

Όλα αυτά στα λέω πάντα φιλικά και με κριτήριο μόνο την υγεία και αυτό που είναι καλύτερο για τα καναρινάκια σου! Μάθε, διάβασε, κάλυψε τις καθημερινές διατροφικές τους ανάγκες (όχι απαραίτητα προετοιμασία για αναπαραγωγή), πρόσφερε τους ό,τι καλύτερο (ξέρω ότι μπορείς να το κάνεις) και μετά σε λίγους μήνες θα είσαι πανέτοιμος και εσύ αλλά και τα ίδια τα καναρινάκια σου να μπείτε μαζί στην μοναδική εμπειρία που λέγεται αναπαραγωγή και θα σε γεμίζουν με υγιείς, γερούς και όμορφους απογόνους! Είμαι σίγουρη γι αυτό.. και να ξέρεις Μιχάλη φίλε μου... η υπομονή είναι αρετή! Και στο χόμπυ μας αυτό είναι απαραίτητη! Αν δεν έχεις υπομονή στο χώρο αυτό δε θα πετύχεις... Ρώτα και όλους τους μεγάλους και καταξιωμένους εκτροφείς...
 
Αν δεν έχει άλλο χώρο αναγκαστικά ναι..
Το πρόβλημα όμως τώρα είναι ο χρόνος προσαρμογής από το ζεστό δωμάτιο στο κρύο του μπαλκονιού. Γιατί είναι τρομερά δύσκολο σε πουλιά που βρίσκονται μέσα να βγουν στο κρύο που θα έχουμε σε λίγες μέρες.
Εσύ τα είχες έξω ή μέσα αυτό το διάστημα;
 
Και αυτο γινεται αλλα πιο δυσκολα πλεον καθως δε θα μπορεσεις να τα μεταφερεις ομαλα εξω. Τα καναρινια ειναι ευαισθητα σε αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας και ισως αρρωστησουν. Παρολα αυτα αν κανει κανενα 25αρι εκει που μενεις τις επομενες μερες και εισαι προετοιμασμενος κανε το. Απλως εχε στο μυαλο σου οτι ο χωρος που θα τα βαλεις πρεπει να ειναι προστατευμενος απο ρευματα αερα και τα κλουβια να προστατευονται απο εντομα και αρπακτικα!
 
η υπομονή είναι αρετή
Οπως 3χω ξαναπει δεν ειμαι βιαστικος αλλα ασχετος...άκουγα τα πετ σοπ μου ελεγαν να τα ζευγαρωσω και μεσα στο δεκεμβρη... Οποτε για αυτο συλεγω πληροφοριες
 
Οπως 3χω ξαναπει δεν ειμαι βιαστικος αλλα ασχετος...άκουγα τα πετ σοπ μου ελεγαν να τα ζευγαρωσω και μεσα στο δεκεμβρη... Οποτε για αυτο συλεγω πληροφοριες
Συλλέγεις πληροφορίες και πολύ καλά κάνεις αλλά και πάλι βιάζεσαι... Αυτό σου εξηγώ.. αυτό που κάνεις τώρα πρέπει να το κάνεις τον Φλεβάρη και αν...

Αν λοιπόν και το θηυλκό έχει μάθει στο μπαλκόνι βγάλτα και τα δύο έξω (το ένα στη ζευγαρώστρα το άλλο στο ατομικό κλουβί όπωως είπαμε) αλλά θα τα έχεις σε σταθερό σημείο, προστατευμένα από καιρικά φαινόμενα (ωροχή και κυρίως ρεύματα αέρα) και φυσικά από ιπτάμενα αρπακτικά! Αν έχουν μάθει έξω τότε το καλύτερο γι αυτά είναι να ζουν έξω και να βιώνουν την κάθε εποχή... αν τα έχεις μέσα και εσύ θα παιδεύεσαι να μην κάνεις φασαρία να μην καπνίσεις δίπλα τους να μην τα ξυπνήσεις και αυτά θα περνάνε τον χειμώνα για εποχή αλλαγής φτερών!
Αν πάλι το θηλυκό δεν έχει μάθει έξω, μην το βγάλεις γιατί θα σου κρυώσει.. Να την κρατήσεις μέσα αλλά όχι σε πολύ ζεστό δωμάτιο.. Σε χώρο που δεν έχει φασαρία και καπνούς και πολυκοσμία, και φυσικά να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή.. αν θες να παραμείνει υγιές!
 
Το θηλυκό που ήταν
Το θυληκο το εχω μια εβδομαδα περιπου και αυτο εξω στο μπαλκόνι Γιάννη... Οταν παω σπιτι θα φροντισω να τους χωρισω ξανα και θα τους βαλω παλι μαζι απο του χρόνου... Και να τα αφησω εξω και τα δυο... Μια τελευταια ερωτηση, στη θυληκια να αφησω ολη την εκταση της ζευγαρωστρας η με τ χωρισμα;
 
Μιχάλη σκέφτηκες πολύ σωστά! Όταν λες του χρόνου εννοείς σε 4-5 μήνες έτσι.. σιγά το μακριά! 😉 Απλά πρόσεξε λίγο να μην τα πιάνει ο αέρας ή η βροχή και να τα προστατέψεις από τα αρπακτικά που πετάνε (γεράκια, καρακάξες κτλ) αλλά και από σπουργιτάκια περιστεράκια γιατί μεταφέρουν ασθένειες... Εγώ για να τα προστατέψω έχω βάλει αυτό το πράσινο που βάζουμε στα μπαλκόνια. Σαν ιδέα στο λέω! 😉

*Και για την επόμενη φορά που θα πάρεις ένα νέο πουλάκια να κρατήσεις και καραντίνα! Διάβασε αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

*Όσο για το ζευγάρι θα το κρατήσεις έτσι ή σκέφτεσαι να πάρεις ένα ακόμα μωζαίκ να κάνεις ζευγάρι και να ασχοληθείς πιο σοβαρά μ αυτή την πανέμορφη ράτσα; :)
 
Back
Top