Αναπαραγωγή Μήπως είναι θηλυκό τελικά;

Theodorap

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι, όπως είχα πει και σε ένα άλλο θέμα έχω όλα τα καναρινακια μου σε ένα δωμάτιο για να είναι προστατευμενα κλπ. Είχα όμως ένα καναρινακι που δεν μου πολύ άρεσε η συμπεριφορά του γιατί ήταν πολύ ήσυχο και σαν να βαριέται οπότε το ανέβασα επάνω στο σπίτι και συγκεκριμένα στο μπαλκόνι με προστατευτικο φυσικά έχοντας το πλέον μόνιμα έξω και φυσικά βλέποντας μια μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του καθώς φαινόταν να του αρέσει περισσότερο και να είναι πιο δραστήριο.

Για να φτάσω στο θέμα μου, πριν από λίγες ημέρες ανέβασα δύο καναρινακια ακόμα επάνω για να έχει παρέα και τα δύο αυτα καναρινακια είναι αδέρφια 1 χρονών αρσενικά και αφού είναι μαζί από μικρά δεν μαλώνουν.

Έβαλα λοιπόν δίπλα δίπλα τα κλουβιά και το καναρινακι μου και καθησε σε ένα κλαδάκι και άρχισε να κουνάει τα φτερά του και να τιτιβιζι.Αυτο όμως το είχα για αρσενικό επειδή προσπαθούσε να κελαηδησει χωρίς αποτέλεσμα και είναι 2 χρονών. Ειδα πολλά βίντεο και κατάλαβα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που και τα θηλυκα καναρινια μπορούν ή προσπαθούν να κελαηδησουν και διάβασα και ένα άλλο θέμα που
έλεγε οτι:

Η θηλυκιά που βρίσκεται σε αναπαραγωγική ετοιμότητα, ανταποκρίνεται, όταν την δούμε στην κουρνιάστρα με την ουρά σηκωμένη, κουνάει γρήγορα & ρυθμικά τα φτερά, τιτιβίζει, και αρχίζει να μαζεύει υλικά για φωλιά.

Μήπως είναι θηλυκό τελικά;
 
αφού είναι μαζί από μικρά δεν μαλώνουν.
Αυτό δεν ισχύει για τα καναρινάκια... Όταν θα πυρώσουν αερομαχίες θα αρχίσεις να βλέπεις. Γι αυτό προσοχή!

καθησε σε ένα κλαδάκι και άρχισε να κουνάει τα φτερά του και να τιτιβιζι.
Αυτό το έκανε μόλις άκουσε ένα πα τα 2 αρσενικά να τραγουδούν; Αν ναι αυτό είναι το λεγόμενο "στήσιμο" που κάνουν τα θηλυκά για βάτεμα.. Μήπως βρήκες και κανένα αυγό στον πάτο του κλουβιού; 😛

Δώστης λίγο νήμα ή έστω και λίγο βαμβάκι με μια φωλιά μέσα και αν την στρώσει δεν νομίζω ότι θες άλλη απόδειξη! 😉
 
Αυτό δεν ισχύει για τα καναρινάκια... Όταν θα πυρώσουν αερομαχίες θα αρχίσεις να βλέπεις. Γι αυτό προσοχή!


Αυτό το έκανε μόλις άκουσε ένα πα τα 2 αρσενικά να τραγουδούν; Αν ναι αυτό είναι το λεγόμενο "στήσιμο" που κάνουν τα θηλυκά για βάτεμα.. Μήπως βρήκες και κανένα αυγό στον πάτο του κλουβιού; 😛

Δώστης λίγο νήμα ή έστω και λίγο βαμβάκι με μια φωλιά μέσα και αν την στρώσει δεν νομίζω ότι θες άλλη απόδειξη! 😉

Τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά. Τς δύο τα αδερφακια μαζί και το άλλο μόνο του και μόλις βάλω κοντά τα κλουβιά αρχίζει το τιτιβισμα

Τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά. Τς δύο τα αδερφακια μαζί και το άλλο μόνο του και μόλις βάλω κοντά τα κλουβιά αρχίζει το τιτιβισμα

Λες να βάλω μέσα ένα αρσενικό να δω αντιδράσεις;
 
Τς δύο τα αδερφακια μαζί
Ναι γι αυτά λέω.. όταν θα πυρώσουν τα 2 αγοράκια σου θα σκοτωθουν! Δεν παίζει ρόλο το ότι μεγάλωσαν μαζί.. εκτός και αν το ένα είναι θηλυκό..

Λες να βάλω μέσα ένα αρσενικό να δω αντιδράσεις;
Μην το κάνεις.. μέγα λάθος! Θα αρχίσουν τους τσακωμούς.. Ποτέ δε βάζουμε σε ένα κλούβι ένα καναρίνι έτσι ξαφνικά.. Πάντα ακολουθούμε μια διαδικασία γνωρίμιας.. Αλλιώς θα θεωρηθεί εισβολέας και θα υπάρξουν μόνο τσακωμοί.. Απλά βάλε μια φωλιά και νήμα όπως σου είπα και κόψε αντιδράσεις! Και φωλιά να στρώσει ούτως ή άλλως είναι πολύ αργά για ζευγαρώματα!
 
Εντάξει ευχαριστώ πολύ :)

Και φωλιά να στρώσει ούτως ή άλλως είναι πολύ αργά για ζευγαρώματα!

Ναι το ξέρω ότι είναι αργά για ζευγαρώματα γιατί είναι τώρα και οι ζέστες, επίσης γιατί είναι λάθος να μπει το ένα απευθείας στο κλουβί του άλλου; Θα πάθει κάποιο σοκ το καναρινι;
 
επίσης γιατί είναι λάθος να μπει το ένα απευθείας στο κλουβί του άλλου; Θα πάθει κάποιο σοκ το καναρινι;
Η απάντηση σου δόθηκε από την Αλίκη παραπάνω
Θα αρχίσουν τους τσακωμούς.. Ποτέ δε βάζουμε σε ένα κλούβι ένα καναρίνι έτσι ξαφνικά.. Πάντα ακολουθούμε μια διαδικασία γνωρίμιας.. Αλλιώς θα θεωρηθεί εισβολέας και θα υπάρξουν μόνο τσακωμοί..
 
γιατί είναι λάθος να μπει το ένα απευθείας στο κλουβί του άλλου; Θα πάθει κάποιο σοκ το καναρινι;
Ένα καναρίνι βρίσκεται σε ένα κλουβί. Γι αυτό το κλουβί του είναι το σπίτι του ο ζωτικός του χώρος.. Είναι λογικό να αντιδράσει άσχημα αν ξαφνικά του "πετάξουμε" μέσα ένα άλλο καναρίνι. Μπες και λίγο στη θέση του. Θα το θεωρήσει εισβολέα και θα αρχίσουν οι καβγάδες ακόμα και αν είναι διαφορετικά φύλα.. Δώσε νήμα και φωλιά να τσεκάρεις αν έχεις θηλυκό ή αρσενικό, και του χρόνου που θα υπάρχει άπλετος χρόνος πρώτα θα βάλεις το ζευγάρι σου σε ζευγαρώστρα, με χώρισμα ανάμεσα, ώστε να γνωριστούν και μετ΄θα τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί. Αυτό είναι κανόνας και απαραίτητο βήμα για μια αποτελεσματική αναπραγωγή!
 
Ένα καναρίνι βρίσκεται σε ένα κλουβί. Γι αυτό το κλουβί του είναι το σπίτι του ο ζωτικός του χώρος.. Είναι λογικό να αντιδράσει άσχημα αν ξαφνικά του "πετάξουμε" μέσα ένα άλλο καναρίνι. Μπες και λίγο στη θέση του. Θα το θεωρήσει εισβολέα και θα αρχίσουν οι καβγάδες ακόμα και αν είναι διαφορετικά φύλα.. Δώσε νήμα και φωλιά να τσεκάρεις αν έχεις θηλυκμιμηταιίσουν, και του χρόνου που θα υπάρχει άπλετος χρόνος πρώτα θα βάλεις το ζευγακόμα σου ζευγαρώστρα, με χώρισμα ανάμεσα, ώστε να γνωριστούν και μετ΄θα τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί. Αυτό είναι κανόνας και απαραίτητο βήμα για μια αποτελεσματική αναπραγωγή!

Ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί μου είχε μπει η ιδέα να το βάλω μέσα. Εχω τα κλουβιά δίπλα δίπλα και πλέον τα έχει συνηθίσει πάρα πολύ αν και σε ξεχωριστό κλουβί τα χωρίζουν μονάχα κάτι σίδερα. Ειναι όλα τους πολύ Χαρούμενα και μάλλον είναι θηλυκό τελικά. Επισης αυτό το καναρινακι ήταν πολύ φοβιτσιαρικο και οτι και αν του εβαζα στο κλουβι π.χ. μπανακι, μαρουλι, αυγο, φρουτα δεν τα πλησιαζε καθολου ενω τωρα μιμηται τα αλλα δυο και δοκιμαζει τα παντα! Λες να γνωριστηκαν ή χρειαζεται καιρο ακομα;
 
Αυτό δεν ισχύει για αρσενικάινάκια... Όταν θα πυρώσουν αερομαχίες θα αρχίσεις να βλέπεις. Γι αυτό προσοχή!


Αυτό το έκανε μόλις άκουσε ένα πα τα 2 αρσενικά να τραγουδούν; Αν ναι αυτό είναι το λεγόμενο "στήσιμο" που κάνουν τα θηλυκά για βάτεμα.. Μήπως βρήκες και κανένα αυγό στον πάτο του κλουβιού; 😛

Δώστης λίγο νήμα ή έστω και λίγο βαμβάκι με μια φωλιά μέσα και αν την στρώσει δεν νομίζω ότι θες άλλη απόδειξη! 😉


Αλίκη μου αρχίζει τα τιτιβισματα όταν ακούει τα κελαηδήματα απο τα αρσενικα! Αλλα τι εννοεις με το "βατεμα" και με το αν βρηκς καποιο αυγο στο πατο του κλουβιου;😵
 
Βατεμα είναι όταν ζευγαρονουν κάμποσες φορες οστε να γονιμοποιηθούν όλα τα αυγα και σου λεει για τα αυγα γιατι τα θηλικα και ας μην εχιυν ζευγαρωσει πιο πολύ στην περιοδο αναπαραγωγης γεννουν αυγα μαλλον από το ενστικτο.
 
Λες να γνωριστηκαν ή χρειαζεται καιρο ακομα;
Σίγουρα θα έχουν εξοικειωθεί αλλά και πάλι μην τα βάλεις μαζί φίλε μου... Δεν είναι εποχή για ζευγαρώματα.. Του χρόνου που θα έχεις άπλετο χρόνο και θα έχεις μάθει ακόμα πιο πολλά θα σε βοηθήσουμε όλοι να κάνεις μια σωστή αναπαραγωγή με τα καλύτερα αποτελέσματα! 😉

τι εννοεις με το "βατεμα"
"Βάτεμα" είναι ο όρος που λέμε στο χόμπι των πουλιών αντί για "σεξ"! 😉
 
Σήμερα που είδα τα δύο μου καναρινακια που νόμιζα ότι είναι αρσενικό διαπίστωσα ότι το ένα είναι θηλυκό. Ειναι σε ίδιο κλουβί μαζί και δεν το είχα καταλάβει γιατί δεν φαινόταν να προσπαθούν να ζευγαρώσουν το μόνο που γινόταν ήταν κάποιες φορές το θηλυκό να επιτίθεται στο αρσενικό η το αντίθετο και να μαλώνουν. Μολις τωρς τα χώρισα αλλά δεν έχουν σταματήσει να ψάχνουν το ένα το άλλο!

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμα;Έχω σε άλλο κλουβάκι ένα καναρίνι που τόσο καιρό νόμιζα ότι είναι αρσενικό γιατί ψευτοκελαιδουσε και κάθε φορές που άκουγε κελαηδήματα από το αρσενικό τιτιβίζει και το κοιτούσε κουνώντας τα φτερά του. Για να διαπιστώσω αν είναι θηλυκό έβαλα μια φωλιά όπως μου είπε μια άλλη φίλη σε ένα θέμα του forum αλλά τίποτα τι είναι τελικά αρσενικό η θηλυκό? ☹
 
διαπίστωσα ότι το ένα είναι θηλυκό.
Πως το διαπίστωσες ξαφνικά αυτό; :)

κάθε φορές που άκουγε κελαηδήματα από το αρσενικό τιτιβίζει και το κοιτούσε κουνώντας τα φτερά του.
Αυτό είναι δείγμα επιθετικότητας και ανταγωνισμού. Ακούει τον άλλο αρσενικό και είναι έτοιμος για μάχη!

Για να διαπιστώσω αν είναι θηλυκό έβαλα μια φωλιά όπως μου είπε μια άλλη φίλη σε ένα θέμα του forum αλλά τίποτα τι είναι τελικά αρσενικό η θηλυκό? ☹
Άλλο ένα δείγμα πως είναι αρσενικό!

Μα καλά δεν τραγουδάει;
 
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όλα

λοιπόν το κατάλαβα γιατί το γύρισα ανάποδα και φαινόταν ξεκάθαρα η διαφορά του ενός από του άλλου, επίσης εχθές είχα καθησει και τα παρακολουθουσα από μακριά και μόνο το ένα κελαηδουσε (αυτό έβλεπα μέχρι τώρα να κελαηδάει )

Οπότε είναι θηλυκό

Για το άλλο καναρίνι τώρα τι να σου πω δεν ξέρω! Δεν κελαηδάει κάνει που και που προσπάθειες αλλά δεν! Γιαυτό και έχω μπερδευτεί λιγάκι

Είναι και δύο χρόνων! Ξέχασα να το πω. Μα είναι δυνατόν να μην κελαηδάει;
 
Back
Top