Φροντίδα Μήπως είναι στρεσαρισμένο το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vera
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια απλή χύμα..
γιατι δεν κανει καλο στο συκοτι
Γενικά δεν κάνει.. Τα χύμα τρόφιμα δεν έχουμε ιδέα τι έχουν μέσα τους... Εγώ τα έχω κόψει χρόνια τώρα... Λένε πως φτιάχνονται από μπαγιάτικα μπισκότα, πως έχει πολύ μπισκότα και μέλι και παχαίνει τα πουλιά μας, πως είναι φουλ στις χρωστικές και καταστρέφει το συκώτι τους (σωστά @Ηλιας παραδεισια 😉 ).. Και τίποτα απ τα παραπάνω να μην ισχύει και να είναι μια κατάλληλη αυγοτροφή, μόνο και μόνο ότι είναι χύμα, θα σου συνιστούσα να την αντικαταστήσεις με μία συσκευασμένη! 😉 Οι λόγοι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Σ έπεισα; 😛
 
και να είναι μια κατάλληλη αυγοτροφή,
Πουλάνε και χύμα αυγοτροφή βέβαια αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι καν αυγοτροφή αλλά οι χύμα λεγόμενες "βιταμίνες" βαφτισμένες ενίοτε και ως αυγοτροφή.
 
Πουλάνε και χύμα αυγοτροφή βέβαια
Ναι και αυτό συμβαίνει.. Ανοίγουν ένα σακί εκτεθειμένο σε ζέστη, ζουζούνια κτλ και από κει γεμίζουν διάφανα σακουλάκια. Αυτά όντως είναι από μεγάλο σακί αυγοτροφής, αλλά εγώ αν δεν ανοίξω την συσκευασία της αυγοτροφής με τα ίδια μου τα χέρια δεν την δίνω στα μικρά μου! 😛

αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι καν αυγοτροφή αλλά οι χύμα λεγόμενες "βιταμίνες" βαφτισμένες ενίοτε και ως αυγοτροφή.
Μπλιαχ ! Αυτά είναι Βέρα μου που κάνουν τα "κακά" που παρέθεσα παραπάνω! Γενικά δυστυχώς υπάρχει σύγχυση γύρω από το τι εστί αυγοτροφή και ποια είναι η κατάλληλη...
 
Υπαρχουν και πετσοπ που οντως ανοιγουν σακια και τα χωριζουν σε μικρα σακουλια.
Αν εμπιστευεστε το πετσοπ οπου ψωνιζετε μπορειτε να εωτησετε μολις ανοιξουν σακι να ειστε μπροστα να σας βαλουν την ποσοτητα που θελετε.
 
οπότε καλύτερα βραστό αυγουλάκι

Προσωπικά μόνο αυγό βραστό δίνω και όχι αυγοτροφές του εμπορίου, επειδή έχω λίγα πουλιά. Εκτός του ότι το τρώνε όλο, περνάω μέσα από αυτό πολυβιταμίνες, οι οποίες στο νερό δυστυχώς οξειδώνονται αμέσως, καθιστώντας το παράλληλα πηγή ανάπτυξης μικροβίων.
 
Back
Top