Γενικά Μήπως ο 2χρονος Ζακό μου ζηλεύει;

ΕΙΡΗΝΑΚΙ

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα στα μέλη... έχουμε έναν Ζακό σχεδόν 2χρονων... Εχουμε παρατηρησει ότι τον τελευταίο καιρό που ερχέτε συχνά η 9μηνων ανήψια μας στο σπίτι κάνει κάτι σαν "ζηλιες"Δηλαδή δεν τρώει όσο είναι το μωρό στο σπίτι και σήμερα όταν την πηρα μέσα να την κοιμισω έβγαζε κάτι δυνατες κραυγές...όταν επεστρεψα πίσω σταμάτησε.. Έχει κάποιο μρλομ παρόμοια εμπειρία;
 
Nαι δεν αποκλείεται ειδικά αν είναι "δεμένος" μαζί σου. Αλλά επειδή οι γκρίζοι είναι και μαζεμένα σαν πουλιά ίσως απλά να παρατηρεί το μωρό επειδή δεν μοιάζει με τους άλλους ανθρώπους μέχρι να καταλάβει τι γίνεται.
 
Θα συμφωνησω με τον Ανεστη! Ειναι πιθανο να ζηλευει οπως πολλοι παπαγαλοι η απλα μπορει να του φαινεται περιεργο!
 
Καλησπέρα στα μέλη... έχουμε έναν Ζακό σχεδόν 2χρονων... Εχουμε παρατηρησει ότι τον τελευταίο καιρό που ερχέτε συχνά η 9μηνων ανήψια μας στο σπίτι κάνει κάτι σαν "ζηλιες"Δηλαδή δεν τρώει όσο είναι το μωρό στο σπίτι και σήμερα όταν την πηρα μέσα να την κοιμισω έβγαζε κάτι δυνατες κραυγές...όταν επεστρεψα πίσω σταμάτησε.. Έχει κάποιο μρλομ παρόμοια εμπειρία;

Καλημερα, εάν όταν το μωρό έρχεται σπίτι τα μάτια σ είναι στραμμένα πάνω στο μωρό, αλλάζεις τη φωνή σου, το χαιδευεις κ του κανεις γλύκες μπροστά στο παπαγάλο σ, είναι «συμπεριφορά σου» πολύ γνώριμη στο ζακο σου, μια κ τα ίδια εκανες κ ακόμα (φαντάζομαι) κανεις κ σε εκείνον. 🙂 Σίγουρα ζηλεύει. Στην ηλικία επισης π βρίσκεται το φτερωτό σου μούτρο, πρέπει ήδη να έχεις παρατηρησει «σημάδια» της σεξουαλικης του «ανάπτυξης», μια κ βρίσκεται πολύ κοντά στην ενηλικίωση και στη σεξουαλικη ωρίμανση. Από μαμμα τ σε κάνει ζευγαράκι τ κ σε θέλει δικη του. Εφεξής πρέπει να προσεχεις λίγο παραπάνω πως συμπεριφέρεσαι σε τρίτους μπροστά στο φτερωτό αυτο πλάσμα. Εχε επισης στο νου, ότι η γέννηση ενός παιδιού σε ένα σπίτι οδηγεί τον παπαγάλο στην πτεροφαγεια. Κ αυτο γιατί το ζευγάρι είναι «αφοσιωμένο» στο ανθρώπινο μωρακι.

Η συμπεριφορά π περιγράφεις, υποψιάζομαι ότι έχεις αρσενικό γκριζακι. Αν θες ανέβασε μας καποιο βίντεο/ φωτό να τον καμαρώσουμε :)
 
Η συμπεριφορά του παπαγάλου σου, όπως σου έγραψαν και τα παιδιά, είναι σημάδι ζήλειας.
Γενικά οι παπαγάλοι είναι κτητικοί και θέλουν να είναι το κέντρο της προσοχής.
Όταν έρχεται το μωράκι χάνει "την θέση του" και νιώθει ότι "έρχεται δεύτερος" και ότι το μωρό τον επισκιάζει και ζηλεύει γιατί είναι δεμένος μαζί σου.

Θα σε συμβούλευα, όταν έρχεται το μωρό να προσπαθείτε να μην παραμελείτε εκείνη την στιγμή τον παπαγάλο και αν γίνετε να του δίνετε ακόμα περισσότερη προσοχή και λιχουδιές για να συνδυάσει τον ερχομό της μικρής με κάτι θετικό :)
Επίσης, όταν είναι το μωρό στο χώρο να προσέχετε τις κινήσεις του παπαγάλου γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί αν νιώσει έντονη ζήλεια.
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την εκτενέστατη απαναπάν σου. Ειναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό έχω δει πολλές κινήσεις του Ρικο(αρσενικός όπως πολύ καλα καταλαβες) που προδίδουν ότι με βλέπει σαν ταίρι. Οσο αφορά το μωρό δεν είναι δικό μας απλά έρχεται στο σπίτι μας πολύ συχνά για αρκετές ώρες τη μέρα και έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές π Ρίκο την κοιτάει πολύ έντονα... Θα ήτανε καλό λες να πηγαίνω κοντά στο κλουβί με το μωρό τάχα μου να τον χαιρετήσουμε;θέλω να ξέρω πως να το χειριστώ σε πιθανότητα που θα χουμε αύριο μευμεθαύ το δικό μας μωρό μέσα στο σπίτι, σ ευχαριστω

Επίσης, όταν είναι το μωρό στο χώρο να προσέχετε τις κινήσεις του παπαγάλου γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί αν νιώσει έντονη ζήλεια.

Καλησπέρα, σ ευχαριστω... Θα χω τον νου μου από δω και πέρα, σαν να χω δύο μωρά στο σπίτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στη θέση σου δεν θα εκανα κάτι τέτοιο. Θα άφηνα να γνωριστούν τα δυο τους όταν θα είναι και τα δυο έτοιμα για γνωριμία. Ακόμα είναι μωρά κ τα δυο. Δεν πετυχαινεις τίποτα απολυτωσ θετικό ζοριζοντας τη γνωριμία τους. Μόνος του θα δεις ο μικρός θα Πάει αργά η γρήγορα σε εκείνη κ εκείνη θα κάνει ακριβώς το ίδιο.
Σου έγραψα για την πτεροφαγεια να την έχεις στο μυαλό σ γιατί όταν ενηλικιωθεί ο μικρός κ εσυ είσαι πλέον μαμμα, ζορίζουν τα πράγματα. Και αυτο γιατί γίνεσαι μάνα κ η φύση η δικη σ θα σε υποχρεώνει να φροντίζεις κ να προστατεύεις το μωρό σ όσο τίποτε αλλο στο κόσμο. Κάτι π θα φαίνεται πολύ πολύ έντονα ειδικά τους πρωτους μηνες. Ο παπαγάλος σ όμως θα είναι ήδη ενήλικος πια κ «ταγμενος» σε εσένα. Δεν μπορείς να τον «εκπαιδεύσεις» να μη στενοχωριέται που είναι υποχρεωμένος να σε μοιράζεται
 
Εσύ εχςιέ παρόμοια εμπειρία;να ξέρω πως το αντιμετωπίζεις...

Ναι. Εγώ είμαι πολύ δεμένος με τη θηλυκιτσα μ. Το διαμαντάκι μ :). Αλλά την ζευγαρωσα :) τώρα έχει κ μπαμπά σύζυγο να την υπηρετούν. 🙂

Όσο κ να προσπαθήσεις να «αντιμετωπίσεις» το πρόβλημα π έρχεται στην ενηλικίωση θα δυσκολεύεσαι όλοενα κ περισσότερο. Τα ζευγάρια είναι μονογαμικα κ ταγμένα το ένα στο αλλο για πάντα.
 
το καλύτερο π μπορεις να κανεις για αυτόν εφόσον θεωρεις ότι θα ερθουν «αλλαγεσ« στη ζωή σου, είναι να του πάρεις φτερωτή παρειτσα. Ένα αλλο μούτρο να παιζει και να τσακωνεται αλλα και να χαιδευεται. Είτε θηλυκό είτε αρσενικό 😉
 
οφείλω να σου τονίσω ότι αν το αποφασίσεις σε «χ» χρονο να του φέρεις παρέα δεν θα είναι κάτι εύκολο. Όσο περισσότερο μεγαλώνει ο μικρός τόσο πιο πολύ θα δένεται μαζί σου. Θα φτάσει σε τέτοιο σημείο που μετά θα σε δυσκολεύσει πάρα πολύ η «νέα» γνωριμία. Θα ήταν σοφό πολύ, να το αποφασίσεις προτού κλείσει τα 3 ετη όπου κ δε θα μπορείς πια να φέρεις καποιο μικρό αλλά μόνο καποιο ενήλικο (ειδικα αν αποφασισεις να του φέρεις θηλυκιτσα κ να τον ζευγαρωσεις)
 
το καλύτερο π μπορεις να κανεις για αυτόν εφόσον θεωρεις ότι θα ερθουν «αλλαγεσ« στη ζωή σου, είναι να του πάρεις φτερωτή παρειτσα. Ένα αλλο μούτρο να παιζει και να τσακωνεται αλλα και να χαιδευεται. Είτε θηλυκό είτε αρσενικό 😉

αν και εκτος θεματος, κατα ποσο ευκολο ειναι ενας πληρως εξοικειωμένος παπαγαλος, να μπορει να "δεσει" και δεν μιλαω απολυτα για αναπαραγωγη, με εναν αλλο παπαγαλο μετα απο 10 , 15 και 20 χρονια, η εστω οταν καποια στιγμη ερθουν καποιες αλλαγες στη ζωη σου;
 
Στα χέρια ενός «πρωτάρη» είναι δύσκολο πολύ. Κ αυτο γιατί χωρίς να το καταλαβαίνει κάνει σημαντικά «Σφάλματα» στα πρώτα κιολασ «βήματά του» με τον παπαγάλο, από όταν είναι μωρό. Ενήλικο πλέον έχουν όλα τακτοποιηθεί «λάθος» στο μυαλουδάκι του.
Το «δεσιμο» στο οποίο αναφέρεσαι στην ηλικία π αναφέρεσαι είναι ζαριά. Θέλει ειδικό χειρισμό από τον φροντιστή κ υπομονή. Πολύ μεγάλη υπομονή. Είναι κάτι Που θα πάρει χρόνια. Εννοείται ότι Όλα γίνονται όμως αλλά θέλει πολυ πολύ προσεκτικό χειρισμό. Ένα ζακο σε τέτοια ηλικία μεγαλωνενο από ανθρώπους ΔΕΝ είναι ανεξάρτητο πια κ δεν αναγνωρίζει τίποτε «οικείο» στο ειδος του
 
Χμμμ καταλαβα... Θα πρέπει να το βάλουμε στο πρόγραμμα κ αυτό δηλαδή, απλα δεν είναι και πολύ εφικτό από οικονομικης πλευράς... κοστίζουν αρκετά!
 
Το καταλαβαίνω απόλυτα κ το σέβομαι. Πιστευεις, θα μπορούσες σιγά σιγά να σταματήσεις να τον χαϊδεύεις να τον κανακευεις και να τον αφήνεις να κάθεται στον ωμο σ; Είναι μια λύση κ αυτή με ικανοποιητικές πιθανότητες επιτυχίας 😉
 
Στα χέρια ενός «πρωτάρη» είναι δύσκολο πολύ. Κ αυτο γιατί χωρίς να το καταλαβαίνει κάνει σημαντικά «Σφάλματα» στα πρώτα κιολασ «βήματά του» με τον παπαγάλο, από όταν είναι μωρό. Ενήλικο πλέον έχουν όλα τακτοποιηθεί «λάθος» στο μυαλουδάκι του.
Το «δεσιμο» στο οποίο αναφέρεσαι στην ηλικία π αναφέρεσαι είναι ζαριά. Θέλει ειδικό χειρισμό από τον φροντιστή κ υπομονή. Πολύ μεγάλη υπομονή. Είναι κάτι Που θα πάρει χρόνια. Εννοείται ότι Όλα γίνονται όμως αλλά θέλει πολυ πολύ προσεκτικό χειρισμό. Ένα ζακο σε τέτοια ηλικία μεγαλωνενο από ανθρώπους ΔΕΝ είναι ανεξάρτητο πια κ δεν αναγνωρίζει τίποτε «οικείο» στο ειδος του
1ον απαντησες οταν ρωτησα :D.
2ον, συμφωνω απολυτα μαζι σου και για αυτο εγραψα πληρως εξοικειωμένος, για αυτο καποιος που θα αγορασει ενα τετοιο ειδος πρεπει να προνοησει (οσο βεβαια μπορει να ξερει πως θα του τα φερει η ζωη μετα απο 15/25 χρονια) Αν γυριζα τον χρονο πισω 16 χρονια θα προτιμουσα ενα ημιημερο πτηνο, παρα ενα ανθρωπτηνο(σωστα διαβασατε, ανθρωπτηνο)
 
1ον απαντησες οταν ρωτησα :D.
2ον, συμφωνω απολυτα μαζι σου και για αυτο εγραψα πληρως εξοικειωμένος, για αυτο καποιος που θα αγορασει ενα τετοιο ειδος πρεπει να προνοησει (οσο βεβαια μπορει να ξερει πως θα του τα φερει η ζωη μετα απο 15/25 χρονια) Αν γυριζα τον χρονο πισω 16 χρονια θα προτιμουσα ενα ημιημερο πτηνο, παρα ενα ανθρωπτηνο(σωστα διαβασατε, ανθρωπτηνο)

Αν γυριζ αν γυριζες το χρονο πίσω δεν θα χρειαζόταν να αλλαξεις το πουλακι η να τ πάρεις παρέα. Θα άλλαζες τη «συμπεριφορά» τη δικη σου πίσω τότε στο ίδιο το πουλακι. Αν το βοηθούσες να κερδίσει την ανεξαρτησία του δεν θα προβληματιζοσουν καθόλου σήμερα φιλε. Οχι εσυ προσωπικά αλλά όλοι οι «σκλάβοι» αυτού του είδους. Είναι σαγηνευτικά πλάσματα δυστυχως, δύσκολα αντιστέκεται κάποιος. Πολύ πολύ δύσκολα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μα φυσικα, τη δικη μου συμπεριφορα θα αλλαζα, το πουλι τι φταιει; Η μητερα μου το ειχε σαν παραπονο, πιο πολλες φορες τι φωναζα να "κραταει" τον παπαγαλο παρα τα παιδια μου.
 
Back
Top