Φροντίδα Μήπως τα σπουργίτια είναι κίνδυνος για τα καναρίνια;

Εγγραφή
8 Δεκ 2014
Μηνύματα
50
Πόλη
Γραμματικό
Τελευταία βλέπω συνεχώς σπουργιτια επάνω στα κλουβιά των καναρινιων μου αλλά και κάτω στο πάτωμα ψαχουλευοντας και τρώγοντας τα σπορακια που πέφτουν απο τα καναρινια. Προφανώς πεινασμένα τα σπουργίτια ψάχνουν τροφή αλλά μήπως αποτελούν κίνδυνο για τα καναρίνια μου; Αν ναι πως μπορω να τα απομακρυνω ;
 
Είναι όντως κίνδυνος πολλές ασθένειες μπορούν να μεταφέρουν και να κολλήσουν τα πουλάκια σου για να τα διώξεις πρέπει να προστατέψεις τα καναρίνια πρώτα ασφαλιζοντας τον χώρο της διαμονής τους.. Δηλαδή κάλυψη..
 
Το μπαλκόνι είναι καλυμμένο με τέντα παρόλα αυτά περνούν αναμεσα απο τα καγκελα. Προφανως η πείνα τα έχει κανει να ρισκάρουν για να βρουν φαγητο
 
Να βάζεις πιο πέρα σε σημείο μακριά από τα κλουβιά σου, ένα πιάτο με σπόρια, ψωμάκι και τίποτα λαχανικά να τσιμπολογάνε. Μετά δεν θα πηγαίνουν στα κλουβιά να ταλαιπωρούνται ψάχνοντας.
Το πιο απλό είναι ότι θα σου κολλήσουν ψείρες τα καναρίνια σου.
 
Καλη ιδέα ακούγεται θα είναι ωραία να κάθομαι να τα παρατηρω που τρωνε!
Μήπως χρειάζεται να ψεκασω κάτι τα καναρίνια μιας και έχουν ήδη ερθει σε επαφή( για ψείρες η παράσιτα)
 
Πάρε ένα ήπιο σπρέυ και ψέκασε προληπτικά τα πουλάκια και τα κλουβιά, τους γύρω τοίχους κτλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλη ιδέα ακούγεται θα είναι ωραία να κάθομαι να τα παρατηρω που τρωνε!
Μήπως χρειάζεται να ψεκασω κάτι τα καναρίνια μιας και έχουν ήδη ερθει σε επαφή( για ψείρες η παράσιτα)

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ψείρες, μολονότι τα καναρίνια ζουν σε εξωτερικό χώρο. Ακόμη και περιστέρι είχα βρει πάνω σε κλουβί... Τουλάχιστον όσοι έχουμε μικρό αριθμό πουλιών, μια φορά την εβδομάδα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο σχολαστικός καθαρισμός των κλουβιών, των σκευών φαγητού και νερού, καθώς και η προληπτική χρήση παρασιτοκτόνων είτε σε μορφή σκόνης ή spray.
 
Αυτό όμως όχι κάθε εβδομάδα.

Η σκόνη χρησιμοποιείται σε εβδομαδιαία βάση στους πάτους των κλουβιών και ο ψεκασμός της κατασκευής στην οποία βρίσκονται τα κλουβιά μια φορά το μήνα.
 
Χρησιμοποιώ σκόνη στο πάτο του κλουβιου εβδομαδιαία και σπρέι μια με δυο φορές το μηνα στη γενική καθαριότητα. Αρα δε χρειάζεται να ανησυχω μήπως κολλησουν κάτι τα καναρίνια μου;

Επίσης δοκιμασία τη συμβουλή της κύριας Μαρίας και πράγματι ηταν αποτελεσματικότατη. Τώρα ακόμα περισσότερα σπουργιτακια επισκέπτονται το μπαλκόνι μου μακρια απο τα καναρινια μου χωρίς να τα ενοχλούν. Κάθομαι αρκετή ωρα και τα χαζευω. Έχω μαζέψει ολοκληρο σμυνο!
 
Κατά την γνώμη μου, αν συνεχίσεις να δίνεις σπόρους στα σπουργίτια σύντομα θα θες ένα σακί την ημέρα και πλύσιμο το μπαλκόνι δύο φορές την ημέρα τουλάχιστον. Με τόσα πουλιά που θα μαζευτούν θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα και τα παράσιτα θα κάνουν πάρτι. Εγώ έδινα από περιέργεια και μέσα σε λίγες μέρες τάιζα τεράστιο σμήνος από σπουργίτια (100+). Φυσικά σταμάτησα αφού δεν είναι σωστό να ταΐζουμε καθημερινά τα άγρια ζώα.

Πρόβλημα με ψείρες σε εξωτερικό χώρο είναι δύσκολο να αποκτήσεις αν τηρείς βασικούς κανόνες υγιεινής όπως αναφέρεις παραπάνω. Αυτό που προσέχω εγώ με τα αγριοπούλια (κυρίως σπουργίτια, δεκαοχούρες και σπίνοι) που επισκέπτονται τα κλουβιά μου είναι:

1. Να μην πέσει κουτσουλιά τους μέσα στο κλουβί. Απλά καλύπτεις το πάνω μέρος των κλουβιών. Οι κουτσουλιές είναι πολύ επικίνδυνες αφού είναι γεμάτες κοκκίδια και ασθένειες οι οποίες δεν καταπολεμούνται με παρασιτοκτόνα. Επιπλέον δεν τρομάζουν τα πουλιά μας κάθε φορά που ένα αγριοπούλι προσγειώνεται πάνω στο κλουβί τους, και προστατεύονται μερικώς από θηρευτές (ζουν γεράκια, κουκουβάγιες και καρακάξες στο Γραμματικό και θα πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου).
2. Να μην μπορούν τα αγριοπούλια να κλέψουν απευθείας τροφή από το κλουβί και συνεπώς να μην έχουν λόγο να πιάνονται πάνω τους και να ψάχνουν.
3. Οι τοίχοι που κρέμονται τα κλουβιά να καθαρίζονται/ψεκάζονται (όπως τα κλουβιά)

Τροφές που πέφτουν κάτω δεν μας πειράζει να τις τρώνε τα άγρια και επιπλέον είναι επιθυμητό αφού έτσι ξεφορτωνόμαστε τα μυρμήγκια τα οποία μπορούν να γίνουν μεγαλύτερος μπελάς από τις ψείρες!
 
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ψείρες, μολονότι τα καναρίνια ζουν σε εξωτερικό χώρο. Ακόμη και περιστέρι είχα βρει πάνω σε κλουβί... Τουλάχιστον όσοι έχουμε μικρό αριθμό πουλιών, μια φορά την εβδομάδα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο σχολαστικός καθαρισμός των κλουβιών, των σκευών φαγητού και νερού, καθώς και η προληπτική χρήση παρασιτοκτόνων είτε σε μορφή σκόνης ή spray.
εχετε να προτεινετε κανενα σπρευ επειδη δεν τα εχω ψεκασει ποτε τα κλουβια
 
Αν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα και απλά θέλεις κάτι απλό και σχετικά αθώο για πρόληψη, μπορείς να πάρεις το pinex. Κυκλοφορεί και σε σπρέϋ και σε σκόνη.
 
οκ ευχαριστω θα ψεκασω το κλουβι για προληψη εχει καποια διαφορα η σκονη απο το σπρευ ή κανουν την ιδια δουλεια; Τα καναρίνια υποθετω πρεπει να τα βγαλω για να ψεκασω η δεν τα πειραζει;
 
Όχι δεν τα πειράζει, θα πρέπει μάλιστα να τα ψεκάσεις και τα ίδια, προσέχοντας το πρόσωπό τους να μην τα ψεκάσεις κατευθείαν.
Θα τηρήσεις την απόσταση που γράφει το σκεύασμα.
Η σκόνη είναι φθηνότερη. Κάνουν και τα δύο.
 
Back
Top