Ασθένειες Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το αυτί του;

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Σήμερα το πρωί παρατήρησα, λίγο πιο πίσω από το μάτι του, τα πούπουλα να πετάγονται κάπως, άγγιξα το σημείο και το αισθάνομαι ξερό.
Δεν με αφήνει να τον πιάσω και δεν θέλω να το ζορισω αν δεν χρειάζεται.
Μπορεί να είναι από το αυτί του;
Έχω την εντύπωση πως περνάει και πτερρορια τώρα γιατί χάνει αρκετά πούπουλα και φτερα.
Τρώει κανονικά αλλά έχει ίσως λίγο περισσότερα νεύρα από ότι συνήθως.
Δείτε και μια φωτογραφία περισσότερο για να καταλάβετε το σημείο γιατί δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται το αυτί του.

IMG_20190612_203237_resize_78.webp
 
πως διαπιστωνεις προβλημα με το αυτι γιατι δε καταλαβα! το οτι ειναι πιο νευρικος παιζει ρολο η πτερορροια! αν δε μπορεις εσυ να το πιασες για να δεις θα πρεπει να επισκεφτεις καποιο πτηνιατρο!
 
πως διαπιστωνεις προβλημα με το αυτι γιατι δε καταλαβα

Δεν γνωριζω που ακριβως βρισκετε το αυτι του και επειδη οπως ειπα βλεπω λιγο αγριο το φτέρωμα του σε εκεινο το σημειο δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχησω και να επισκεφτω πτηνιατρο.
Αν ηταν κοντα μας ο πτηνιατρος θα το πηγενα χωρις δευτερη σκεψη εννοειτε.
 
Charlie-2-FB.jpg
 
Παιδια ΣΟΣ!
ειχα προγραματησει να παω Θεσσαλονικη στην γιατρο το απογευμα αλλα ξεμεναμε απο αμαξι.
Εχει βγαλει προβλημμα η μηχανη και δεν ξερω ποτε θα ειναι ετοιμο.
Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;
 
δεν υπάρχει κάποιος γείτονας να σε εξυπηρετήσει; (δώσε του ένα ποσόν για την βενζίνη)
τα λεωφορεία δεν σε βολεύουν;
(υποθέτω ότι για να πάρεις ταξί θα στοιχίσει πάρα πολύ )

πως τον βλέπεις τον μικρό;δείχνει να τον ενοχλεί το αυτί του;
περαστικά του 🙂
 
@valasia για τηλεφώνησε σε αυτή τη γιατρό και ρώτησε την αν εξετάζει και πουλιά...

Ειναι στα Μουδανιά... Παναγίας Κορυφίνης 42
2373025657 Νιτσοτόλη Ελένη.
Είναι πιο κοντά σε εσάς πιστεύω και αν δέχεται ίσως να μπορούσες να πας με ταξί έστω;
 
@valasia για τηλεφώνησε σε αυτή τη γιατρό και ρώτησε την αν εξετάζει και πουλιά...

Ειναι στα Μουδανιά... Παναγίας Κορυφίνης 42
2373025657 Νιτσοτόλη Ελένη.
Είναι πιο κοντά σε εσάς πιστεύω και αν δέχεται ίσως να μπορούσες να πας με ταξί έστω;
Η Ελένη είναι καταπληκτική γιατρός. Είναι η γιατρός της Ζιζης μου, αλλά δεν νομίζω να αναλαμβάνει και πουλάκια 😐
 
Δυστυχως για να με παει καποιος Θεσσαλονικη το βλεπω δυσκολο, απο την αλλη με το λεωφορειο δεν εχει συχνα συγκοινωνια
και οπως υπολογιζω χρειαζεται 5-6 ωρες πηγενε-ελα.
Μιλησα με την κυρια Ελενη που μου προτεινατε και μου εκλεισε ραντεβου το Σαββατο στις 12 το πρωι, νωριτερα δεν μπορουσε γιατι ειναι γεματη ραντεβου λογο τριημερου. Μεχρι Μουδανια ειναι ευκολο να βρω καποιον να με παει.
Οτιτιδα απο οσο μου ειπε ειναι δυσκολο να εμφανισει το πουλακι,ισως να ειναι καποιος τραυματισμος απο τα νυχια του.
 
Δυστυχως για να με παει καποιος Θεσσαλονικη το βλεπω δυσκολο, απο την αλλη με το λεωφορειο δεν εχει συχνα συγκοινωνια
και οπως υπολογιζω χρειαζεται 5-6 ωρες πηγενε-ελα.
Μιλησα με την κυρια Ελενη που μου προτεινατε και μου εκλεισε ραντεβου το Σαββατο στις 12 το πρωι, νωριτερα δεν μπορουσε γιατι ειναι γεματη ραντεβου λογο τριημερου. Μεχρι Μουδανια ειναι ευκολο να βρω καποιον να με παει.
Οτιτιδα απο οσο μου ειπε ειναι δυσκολο να εμφανισει το πουλακι,ισως να ειναι καποιος τραυματισμος απο τα νυχια του.
Ωραία, μια χαρά τότε! Αν η Ελένη σου είπε ότι μπορεί να τον δει, τότε να είσαι σίγουρη ότι το εννοεί. Κι αν δεν γνωρίζει κάτι, θα σου το πει ευθέως 😉
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην έχει κάτι ο κούκλος σας 😊
 
Δυστυχως για να με παει καποιος Θεσσαλονικη το βλεπω δυσκολο, απο την αλλη με το λεωφορειο δεν εχει συχνα συγκοινωνια
και οπως υπολογιζω χρειαζεται 5-6 ωρες πηγενε-ελα.
Μιλησα με την κυρια Ελενη που μου προτεινατε και μου εκλεισε ραντεβου το Σαββατο στις 12 το πρωι, νωριτερα δεν μπορουσε γιατι ειναι γεματη ραντεβου λογο τριημερου. Μεχρι Μουδανια ειναι ευκολο να βρω καποιον να με παει.
Οτιτιδα απο οσο μου ειπε ειναι δυσκολο να εμφανισει το πουλακι,ισως να ειναι καποιος τραυματισμος απο τα νυχια του.
Χαίρομαι πολύ που μπόρεσα να βοηθήσω έστω και λίγο...
Περαστικά σας... ❤️️️️️
 
@eva vrs και @ζιζι σας ευχαριστω πολυ! Ειχα ρωτησει, προληπτικα, 3 κτηνιατρους στα Μουδανια αν γνωριζουν απο πουλακια αλλα ολοι με εστελναν Θεσσαλονικη. Στην κυρια Ελενη δεν ετυχε να ρωτησω ποτε. Ευχομαι να μπορει να μας βοηθησει και να μην ειναι κατι σοβαρο. Για οτι νεοτερο θα σας πω.
 
Δεν μοιάζει να έχει κάτι. Το αυτί το νιώθεις ανάγλυφο αν το ψηλαφήσεις με το δάχτυλό σου δεν είναι απολύτως επίπεδο. Αν φυσήξεις τα φτερά τι βλέπεις; Αν υπάρχει ξεραμένο αίμα (γρατζουνιά) δηλαδή θα φανεί που κι έτσι να είναι δεν βλέπω το λόγο να τρέξεις στο γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top