Ασθένειες Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το αυτί του;

Μόλις επιστρέψαμε από την κτηνίατρο. Μου είπε πως είναι ωτιτιδα κάτι πολύ σπάνιο για πουλάκι.Ισως να είναι από αλλιωμενη τροφή, ίσως να ερεθησε το αυτί με τα νύχια του.
Μου έδωσε σταγόνες αντιστες λόγω της πτερροριας για 7 μερες και αντιβίωση για 5 μέρες.
 
Μόλις επιστρέψαμε από την κτηνίατρο. Μου είπε πως είναι ωτιτιδα κάτι πολύ σπάνιο για πουλάκι.Ισως να είναι από αλλιωμενη τροφή, ίσως να ερεθησε το αυτί με τα νύχια του.
Μου έδωσε σταγόνες αντιστες λόγω της πτερροριας για 7 μερες και αντιβίωση για 5 μέρες.

Kαλη και γρηγορη ανάρρωση να εχει!
 
Την καλησπέρα μου! Εύχομαι να αντιμετωπιστεί σύντομα αυτό που του προέκυψε! Καλή και ταχεία ανάρρωση να έχει! Μπράβο σου που έσπευσες σε κτηνίατρο!
 
Ευχαριστω πολυ παιδια! Αγχωθηκα πολυ, ελπιζω να γινει καλα το μικρο μας. :)

Λογικο να αγχωθεις αλλα η ωτιτιδα, οπως και σε εμας τους ανθρωπους, ειναι επιπονη αλλα και ευκολα αντιμετωπισιμη.
Εκ του αποτελεσματος η παρατηρητικοτητα σου αποδειχθηκε σωστη (αλλαγη συμπεριφορας, ψηλαφιση) και σε οδηγησε σε γιατρο.
 
Μόλις επιστρέψαμε από την κτηνίατρο. Μου είπε πως είναι ωτιτιδα κάτι πολύ σπάνιο για πουλάκι.Ισως να είναι από αλλιωμενη τροφή, ίσως να ερεθησε το αυτί με τα νύχια του.
Μου έδωσε σταγόνες αντιστες λόγω της πτερροριας για 7 μερες και αντιβίωση για 5 μέρες.

Ποια αντιβίωση σας έδωσε;
 
Μου εδωσε την enroxin η οποια ειναι ευραιου φασματος απο οτι μου ειπε.
5 σταγονες για 5 μερες

Ίδια δραστική ουσία με το Baytril. Ευρέος φάσματος όπως σου είπε. Περαστικά σας.
 
Περαστικά Βαλασία μου! Τυχερό το πουλάκι που το πήγες αμέσως στο γιατρό, μπράβο σου!

Μου εδωσε την enroxin η οποια ειναι ευραιου φασματος απο οτι μου ειπε.
5 σταγονες για 5 μερες
Στο νερό ή στο στόμα, είπε να δίνεις την αντιβίωση;
 
Τυχερό το πουλάκι που το πήγες αμέσως στο γιατρό, μπράβο σου!
Σε ευχαριστω Σισση μου, ειναι πλεον ισοτιμο μελος της οικογενειας αλλα ακομη και να μη ηταν ειναι μια ψυχουλα που χρειαζεται την βοηθεια μας.
Στο νερό ή στο στόμα, είπε να δίνεις την αντιβίωση;
Στο νερο μου ειπε να την βαζω, σε 100 ml.
Του εβαλε μια σταγονα στο αυτι και σκεφτηκε να μου δωσει να του βαζω και εγω αλλα τελικα, επειδη δαγκωνε ασταματητα, μου ειπε πως ειναι καλητερα να μην στρεσαρεται πολυ αυτες τις μερες.
 
Σημερα κλεισαμε τις 5 μερες αντιβιωση και ηδη απο την δευτερη μερα φαινοταν πολυ καλητερα.
Τοσες μερες δεν τον ταλαιπωρησα για να δω το αυτακι του αλλα σημερα τον επιασα και ενω πριν να παμε στον γιατρο φαινοταν καθαρα η τρυπουλα και το πριξιμο σημερα δεν μπορεσα καν να βρω το αυτι του.
Ακομη περνουμε βεβαια αντιστρες και για αλλες 5 μερες αν και για να πω την αληθεια δεν ξερω αν του κανει δουλεια γιατι απο νευρακια εχουμε μπολικα.
Ευχαριστω πολυ @eva vrs και @ζιζι που μου προτεινατε την κυρια Ελενη, ειναι πραγματικα πολυ καλη, εξηγει τα παντα και προσπαθει να εξυπηρετησει οσο μπορει. Αν περιμενα να φτιαχτει το αυτοκινητο ισως να μην προλαβενα τα χειροτερα.
 
Ακομη περνουμε βεβαια αντιστρες και για αλλες 5 μερες αν και για να πω την αληθεια δεν ξερω αν του κανει δουλεια γιατι απο νευρακια εχουμε μπολικα.

Tα antistress σκευασματα πολυβιταμινουχα ειναι στην ουσια, εμπλουτισμενα με μεταλα και ιχνοστοιχεια.

Δεν δρουν καταλυτικά στον χαρακτηρα των πτηνων ουτε τα "καταστέλλουν" , οποτε μην περιμενεις να δεις χτυπητες διαφορες :)
 
Πολυ χαίρομαι που είναι καλύτερα και εύχομαι να αναρρώσει σύντομα.
Τι να πει κανείς για την Ελένη! Εγώ από Θεσσαλονίκη έφερνα τη Ζιζή μου στα Μουδανιά και μέχρι σήμερα είναι η πρώτη που βλέπει όλες τις εξετάσεις που κάνει η μικρή μου εδώ και εκείνη που ελέγχει ακόμη και από απόσταση τα παντα.
Κτηνίατρος με μεταπτυχιακό, διδακτορικό, απίστευτες γνώσεις και μια διάθεση να ψειριζει τα πάντα, κάτι που προσωπικά με κάνει να νιώθω απιστευτη ασφάλεια 😊
Δεν ξέρω πραγματικά πως έτυχε και δεν την ρώτησα ποτέ για τα πουλιά μου 🤔 ίσως επειδή στη Θεσσαλονίκη είχαμε πτηνιατρο. Να'ναι καλά η Εύα που την πρότεινε!
 
Την καλησπέρα μου! Και εγώ με την σειρά μου να πω ότι χαίρομαι πολύ για την αποκατάσταση της υγείας του! Πολλά μπράβο που κινητοποιήθηκες άμεσα και συβουλεύεσαι πτηνίατρο! Με το καλό να αναρρώσει τελείως και να μην το έχετε έννοια!😉👊
 
Back
Top