Ασθένειες Μαδάει η μύτη του ζακό μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PATSINOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PATSINOS

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους
αρχιζω να ανυσηχω γιατι εδω περιπου και ενα μηνα αρχιζει να μαδαει το ραμφος του παπαγαλου μου
στην αρχη εκανε σαν ενα σημαδι ασπρο πανω στο ραμφος του και αυτο τωρα το σημαδι αρχιζει να ξεφλουδαει σε 2 σημεια ακριβως στη μυτη του ραμφους στο πλαινο μερος και το αλλο απο κατω απο το ραμφος του
ανησυχω
ξερετε κανεις τι συμβαινει θελει μηπως καμια βιταμινη η κατι αλλο
παρακαλω ενημερωστεμε οσοι ξερετε
σας ευχαριστω
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι; Συμβαινει στους παπαγαλους καθως το ραμφος ανανεωνεται και μεγαλωνει να ξεφλουδιζει το εξωτερικο στρωμα κατα διαστηματα. Καποιες φορες στα νεαρα πουλια αυτο ειναι λιγο πιο εμφανες.
Εσυ να του προσφερεις ξυλινα παιχνιδια για να μπορει να το κραταει σε φορμα οπως και μια καλη διατροφη για να εχει ενα υγιες ραμφος.
 
καλησπερα
ειναι περιπου 27 χρονων
εχει καποια αρρωστεια;
η απλως μαδαει προσωρινα;
 
Παρατηρησε τον για λιγο καιρο ακομη και αν συνεχισει ετσι κι ανησυχεις πηγαινε τον σε εναν γιατρο. Πιστευω πως μαλλον ειναι κατι τετοιο που σου ειπα. Και του δικου μου κατα διαστηματα φαινεται να ξεφλουδιζει. Τι διατροφη ακολουθει; Εχει παιχνιδια, παιρνει απο καπου ασβεστιο, πρωτεινες;

Μπορεις να βαλεις και μια φωτογραφια του; :)
 
απο διατροφη του δινω φρουτα και τους σπορους που τρωει ποιο πολυ ηλιοσπορους
εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε για διατροφη;
οσο για τη φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω μια αυριο
σας ευχριστω και περιμενω αν εχετε κατι αλλο να μου προτειν ετε για τη διατροφη
νασται καλα
 
"ειναι περιπου 27 χρονων"

Πως μου αρεσει να ακουω τετοιες ηλικειες σε παπαγαλους... Να σας ζησει και να τον χαιρεστε!
 
Καρότο και μπρόκολα!
Πάρε του πολυβιταμινεσ Bogena για μεγάλους παπαγάλους.
Αμα ξεφλουδίζει λιγο μπορεί να ειναι έλλειψη οκταμήνων, αμα ξεφλουδίζει πολύ και σπάει ή εχει ραγίσει μπορεί να εχει καμία αρρώστια και πρέπει να το πας στο πτινιατρο,
Και περιμένουμε φώτο.
 
εε,
πως να το εξηγισω εε
σε μερικα σημεια ειναι ξεφλουδισμενο το ραμφος
βγαινει λιγο σα πετσα που ειναι ετοιμη να βγει απο το δερμα ασ πουμε απο το δαχτυλο!
 
το θυλκο τωρα σχεδον δεν εχει τιποτα ενω πριν ηταν πιο χαλια,
ενω τ αρσενικο ειναι και νουργιο αλλα ειναι χειροτερα απο το θυληκο!
 
Back
Top