Ασθένειες Μαζεύει το ποδαράκι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης st1979
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

st1979

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
24
Πόλη
Πεύκη
Εδω και 1 μηνα παρατηρω οτι το καναρινακη μου οταν κοιμαται αλλα και πολλες φορες την μερα καθεται στο 1 ποδι στο δεξι. Πριν απο 3 μερες του εκοψα τα νυχακια γιατι πιστευα οτι αυτα θα το ενοχλουσαν αλλα το ξανακανε και παλι. Σημερα λοιπον διαπιστωσα οτι οταν καθεται στο ενα ποδι και το ενοχλησω λιγο κατεβαζει και το αλλο τεντωνει τα δαχτυλακια του και αν δει οτι δεν το ενοχλω το ξαναμαζευει σιγα σιγα.Αυτο κραταει περιπου για κανα 10 λεπτο και μετα αρχιζει παλι να παιζει και να κελαιδαη συνεχεια! Το συγκεκριμενο το κανει μια με δυο φορες την μερα απ'οτι εχω προσεξει γιατι το κοιταζω συνεχεια. Δεν ξερω αν εχει κατι η αν απλα ξεκουραζεται ετσι για λιγη ωρα.Απο τραυματισμους και τα λοιπα ειναι μια χαρα.
 
οταν ενα πουλάκι μαζεύει το ποδαρακι του δεν σημαίνει οτι είναι και άρρωστο. Τα περισσότερα πουλια με αυτον τον τρόπο ξεκουράζοντε.
 
οταν ενα πουλάκι μαζεύει το ποδαρακι του δεν σημαίνει οτι είναι και άρρωστο. Τα περισσότερα πουλια με αυτον τον τρόπο ξεκουράζοντε.


Ναι γι'αυτο ρωταω γιατι δεν ειμαι γνωστης και δεν εχω ξανασυναντηση κατι αναλογο σε πουλακι. Εισαι σιγουρος οτι δεν εχει κατι;Γιατι οταν το κανει αυτο και το πλησιασω ενω συνηθως με κοιταει και αρχιζει και κελαηδαι τοτε καθεται και με κοιταει μουγκο και δεν ξερω αν ποναει.
 
Άυριο με το καλο παρτο στο χέρι σου και δες το.Αν και δεν νομιζω να εχει κατι γιατι αναφέρεις πως το σηκώνει κανα δυο φορες την ημερα.Αν πονουσε θα το είχε συνεχεια μαζεμενο. (ψαξε για σπυρια ή πληγη)
Αν δεν εχει τιποτα απλα ετσι ξεκουραζεται.
 
Eiιναι επειδη μισοκοιμαται ας πουμε κ δεν εχει ορεξη εκεινη τη στιγμη για παιχνιδια. Μην ανησυχεις!


Eυχαριστω παιδια για τις τοσο συντομες απαντησεις σας με καλυψατε πληρως.
Ειναι κατι μοναδικο μεσα στο σπιτι μου και δεν θα ηθελα να παθει κατι.
Τελος μια ακομα ερωτησουλα εμαθα οτι ζουν 14 χρονια ειναι αληθεια;
Το δικο μου ειναι αυτο στο αβαταρ μου αν παιζει ρολο.
 
Άυριο με το καλο παρτο στο χέρι σου και δες το.Αν και δεν νομιζω να εχει κατι γιατι αναφέρεις πως το σηκώνει κανα δυο φορες την ημερα.Αν πονουσε θα το είχε συνεχεια μαζεμενο. (ψαξε για σπυρια ή πληγη)
Αν δεν εχει τιποτα απλα ετσι ξεκουραζεται.

Δεν θα θελα να το πιασω με το χερι μου γιατι δεν ξερω πως θα αντιδραση και φοβαμαι. Προχθες που το πιασα για τα νυχακια του οταν το ειδα πως εκανε και μετα για να συνελθει ειλικρινα ειχα αλλαξει 100 χρωματα και εκανα και εγω 1 ωρα για να συνελθω...
Επειδη ομως ειμαι ολη μερα διπλα του ειμαι σιγουρος οτι ειναι οκ απο θεμα υγειας.
 
Αυτο κραταει περιπου για κανα 10 λεπτο και μετα αρχιζει παλι να παιζει και να κελαιδαη συνεχεια! Το συγκεκριμενο το κανει μια με δυο φορες την μερα.Απο τραυματισμους και τα λοιπα ειναι μια χαρα.

Δυο-τρια 10λεπτα την ημερα ισον τιποτα! Συν οτι, οπως λες, ειναι γενικα σε καλη κατασταση.
Μην ανησυχεις, ειναι απολυτα φυσιολογικο! Κι εμεις δεν εχουμε αναγκη κατα τη διαρκεια της μερας να ξεκουραστουμε λιγο, να παρουμε κανενα υπνακο ισως;
 
Καλά κάνεις και ρωτάς 🙂 απο την στιγμή που παίζει όπως αναφέρεις δηλαδή ανεβοκατεβαίνει μέσα στο κλουβί και μπορεί και το πατάει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, σαν εμφάνιση τα πόδια του είναι υγιή; Μήπως εχει εμφανίσει τίποτα; Πχ ποδάγρα;
 
Μαζεύει το ποδαράκι του.

α) παρατήρησε καλά και τα δύο πόδια να είναι ίδια μεταξύ τους (το ένα μήπως είναι πρησμένο;)
β) τα πουλιά κοιμούνται και ξεκουράζονται στο ένα πόδι
γ) να ανησυχείς όταν τρώει η πηδάει στα κλαδιά με το ένα πόδι
 
α) παρατήρησε καλά και τα δύο πόδια να είναι ίδια μεταξύ τους (το ένα μήπως είναι πρησμένο;)
β) τα πουλιά κοιμούνται και ξεκουράζονται στο ένα πόδι
γ) να ανησυχείς όταν τρώει η πηδάει στα κλαδιά με το ένα πόδι


α) και τα 2 ποδαρακια του ειναι ιδια.
β)μαλλον ετσι ειναι.
γ)πηδαει κανονικα και με τα δυο και παιζει.

Αρα ειναι εντελως θεμα ξεκουρασης μετα απ'οσα μου πατε και σας ευχαριστω γιατι ειχα αρχισει και τρελενομουν αν εκανα κατι εγω. Ειδικα απο την στιγμη που του κοψα τα νιχακια. Κροκο αυγου να του δινω;
Αυτο που τρωει παρα πολυ ειναι η βιταμηνη (κιτρινη σκονη).
Σορυ που τα ρωταω αυτα εδω μεσα σε αυτο το τοpic αλλα μετα απο την τρομαρα που περασα καταλαβενετε...Α και οντως ζουν 14 χρονια τα καναρινακια μας;
 
Ο μεσος ορος ζωης των καναρινιων ειναι 10-12 ετη εχουν αναφερθει ομως και περιπτωσεις οπου καναρινη εζησε εως και 20 χρονια!
 
Την κιτρινη σκονη να την πεταξεις αμεσως, κοιτα να βρεις μια καλη επωνυμη αυγοτροφη απο την οποια θα παρεις την πιο μικρη συσκευασια ( νομιζω 500gr ) για να ανανεωνεται συχνα και να του δινεις 2 φορες/εβδομαδα απο 1 κουτ. του γλυκου σε μια αυγοθηκη, αν θελεις μπορεις να του δινεις και μισο αυγο καλα - πολυ καλα - βρασμενο παλι στην αυγοθηκη και παντα με το τσοφλι. Αν εχει αρχισει να αλλαζει τα φτερα του - αν δεν το εκανε θα το κανει - μια καλη πολυβιταμινη στο νερο 2 φορες την εβδομαδα και εισαι καλυμενος.
 
Γνωρίζω να έχει ζήσει καναρίνι μέχρι και 14 χρόνια
Συντελεί σ αυτό η σωστή τροφή και η καθαριότητα του κλουβιού
 
Την κιτρινη σκονη να την πεταξεις αμεσως, κοιτα να βρεις μια καλη επωνυμη αυγοτροφη απο την οποια θα παρεις την πιο μικρη συσκευασια ( νομιζω 500gr ) για να ανανεωνεται συχνα και να του δινεις 2 φορες/εβδομαδα απο 1 κουτ. του γλυκου σε μια αυγοθηκη, αν θελεις μπορεις να του δινεις και μισο αυγο καλα - πολυ καλα - βρασμενο παλι στην αυγοθηκη και παντα με το τσοφλι. Αν εχει αρχισει να αλλαζει τα φτερα του - αν δεν το εκανε θα το κανει - μια καλη πολυβιταμινη στο νερο 2 φορες την εβδομαδα και εισαι καλυμενος.

Την κιτρινη σκονη την παιρνω απο καλο pet shop και ο τυπος εκει που μου την δινει μου εχει πει οτι ειναι απο τις πιο καλες βιταμηνες και βασικα ειναι κατι που πρεπει να τρωει το καναρινη. Οσο για τα αλλα 2 θα εφαρμοσο οσο πιο αμεσα γινεται. Στην αλλαγη φτερων θα ποναει η θα ειναι κατι που εμενα δεν θα με ενοχληση απο θεμα υγειας του;
 
Στην αλλαγη φτερων θα ποναει η θα ειναι κατι που εμενα δεν θα με ενοχληση απο θεμα υγειας του;

Θα ειναι καπως καταβεβλημενο, θα κοιμαται περισσοτερο και δεν θα ειναι τοσο ορεξατο και κεφατο! Αλλα μην πανικοβληθεις (οπως τωρα:D), οκ? Ολα τα πουλακια το περνανε και ειναι εποχιακο! Δεν χρειαζεται να ανησυχεις!

Επισης αυτη την περιοδο θα εχει αυξημενες διατροφικες αναγκες. Υπαρχουν πολλα αναλογα θεματα για να ενημερωθεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: st1979
Καλα δεν παιζει αυτο σιγουρα αν το δω ετσι θα με παρει απο κατω και θα εχω τις αναλογες φαντασιωσεις οτι αρρωστησε οτι θελει να αυτοκτονησει γιατι δεν το χωραει το κλουβι κτλ..:D...
Καλα οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη σιγουρα ολη μερα θα ειμαι μεσα στο φορουμ και θα ενημερωνομαι αναλογα.
Ποτε ειναι καλη εποχη για να το ζευγαρωσω και δεν ξερω και αν ειναι ετοιμος ειναι 9 μηνων περιπου😕
 
Οταν με το καλο ερθει ξανα η ανοιξη, μη βιαζεσαι, θα εχει και την καταληλη ηλικια τοτε.
Για την αναπαραγωγη υπαρχουν απειρα posts , καλη μελετη...
Για την κιτρινη βιταμινη επετρεψε μου να αμφιβαλω.
 
Xμμ μου βαζεις ιδεες για την βιταμηνη και θ'αρχησω να το ψαχνω πιο πολυ. Τουλαχιστον εσυ που εχεις και την πειρα σιγουρα θα ξερεις κατι παραπανω.
 
Καποιοια σχετικη πειρα εχω, αλλα ευτηχως δεν εχω καμια ασχημη εμπειρια απο βιταμινες κιτρινες, κοκκινες, πρασινες, η δεν ξερω και 'γω τι αλλο που πωλουνται χυμα και απλα ειναι σε σακουλακι κλεισμενες με συρραπτικο, χωρις ετικετα, χωρις ημερ. ληξης, χωρις να αναφερονται τα συστατικα. Απο αυτες τις βιταμινες σου λεω να μεινεις μακρυα, αλλα και αυτες που πρεπει θελουν προσοχη στις οδηγιες και χορηγηση με μετρο και οχι '' με το μετρο ''
Οποτε εχεις χρονο θα μελετας λοιπον, στο site θα βρεις τα παντα, για να μη φευγουμε απο το αρχικο θεμα που εθεσες, διαβασμα και οτι δεν καταλαβες εδω ειμαστε... ισως οχι ολοι αλλα κ αυτοι που το σκασανε θα επιστρεψουν που θα παει :D
 
Back
Top