Φροντίδα Μαθαίνω τον παπαγάλο να μην φοβάται. Καμιά συμβουλή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Προσπαθω να πλησιάσω τον παπαγάλο μου κ να τον κάνω να νιώσει άνετα με το χέρι μου στον χώρο του χωρίς να τον ενοχλώ και χωρίς να έχω πάντα φαγητό στο δάχτυλο μου, ωστε να μάθει να μην φοβάται το χέρι μου κ ότι δεν είναι απειλή όταν δεν κραταω φαγητό. Με απωτερο σκοπό να ανεβαίνει πάνω στο δάχτυλο μου πολυυυ μελλοντικά!
Φαίνεται ότι τα πάει αρκετά καλά, σε πρώτη φάση το χέρι μου είναι απέξω και είναι τα δάχτυλα μου μέσα κ έπειτα θα βάλω κ το χέρι μου μέσα στο κλουβί. Με πλησίασε 2-3 φορές χωρίς να με δαγκώσει, απλά ακούμπησε το ράμφος του πάνω μου, ίσως να ήθελε να δει την αντίδραση μου; Η απλά είχε την περιέργεια να με ακουμπήσει;
Όταν πάει δήθεν να δαγκώσει του λέω "όχι!" και φαίνεται ότι καταλαβαίνει απόλυτα το τι έκανε κ μαζεύεται.
Καμια επιπλέον συμβουλή σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να μου δώσετε; Κάνω κάτι λάθος ίσως μέχρι στιγμής;

Επίσης κάνει ότι κοιμάται πολλές φορές όταν είναι κοντά το χέρι μου, δεν ξέρω γιατί, θέατρο σκέτο! 😂
 
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θέλει υπομονή και καθε μερα τα ίδια κ τα ίδια. Να του φύγει η ιδέα του φόβου. Το γεγονός ότι κάνει πως κοιμάται αν είναι δίπλα σου φαντάζομαι πως δείχνει ηρεμία αλλά αν κουνησεις το χέρι φρρρ το λοφίο. Βγαίνει έξω απ το κλουβί κάθεται πάνω; Νομίζω πως θα ναι πιο εύκολο απ το να είναι μέσα που νιώθει ακόμη πιο πολύ ότι παραβιαζεις το μέρος του..
 
Με πλησίασε 2-3 φορές χωρίς να με δαγκώσει, απλά ακούμπησε το ράμφος του πάνω μου, ίσως να ήθελε να δει την αντίδραση μου;
Όταν θέλουν να πατήσουν κάπου, προσπαθούν να αναγνωρίσουν αυτό το "κάπου" με το ράμφος τους.
 
User23658 είπε:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θέλει υπομονή και καθε μερα τα ίδια κ τα ίδια. Να του φύγει η ιδέα του φόβου. Το γεγονός ότι κάνει πως κοιμάται αν είναι δίπλα σου φαντάζομαι πως δείχνει ηρεμία αλλά αν κουνησεις το χέρι φρρρ το λοφίο. Βγαίνει έξω απ το κλουβί κάθεται πάνω; Νομίζω πως θα ναι πιο εύκολο απ το να είναι μέσα που νιώθει ακόμη πιο πολύ ότι παραβιαζεις το μέρος του..

Ίσα ίσα που όταν είναι έξω δείχνει πιο πολύ φοβισμένος γιατί δεν ειναι σπίτι του, γι'αυτό το ξεκινάω κ εγώ από μέσα που είναι το πιο ασφαλές μέρος για εκείνον.
Νομίζω ότι αυτό με τον ύπνο είναι θέατρο, θα το παρατηρήσω και αύριο πάντως.
Θέλω να το συνεχίσω και οπως πάει, πραγματικά θέλω να έχω μια άλλη επαφή μαζί του κ δεν ξέρω γιατί φαίνεται πως πλέον καταλαβαίνει κ ακούει πιο καλά από ότι παλιά. Μπορεί κ να είναι η ιδέα μου. Μακάρι να εξελιχθεί σε κάτι καλό επιτέλους!
[automerge]1584651518[/automerge]
Όταν θέλουν να πατήσουν κάπου, προσπαθούν να αναγνωρίσουν αυτό το "κάπου" με το ράμφος τους.

Τι εννοείς να πατήσουν κάπου;
 
@Sina σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο μέχρι κ σήμερα αν είναι μέσα μπορεί και να με τσιμπήσει ενώ έξω κ οπουδήποτε εκτός κλουβιού νιώθει Πιο "ευάλωτος" μάλλον κ τσουκου τσουκου έρχεται. Συνέχισε την προσπάθεια και πες μας τα νέα σου.. 🙂
[automerge]1584691173[/automerge]
Ο @fortunatos θέλει να σου πει μάλλον πως το ράμφος είναι σαν 3 ποδι και πολλές φορές δοκιμάζουν αν είναι οκ πχ για να ανέβουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
User23658 είπε:
@Sina σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο μέχρι κ σήμερα αν είναι μέσα μπορεί και να με τσιμπήσει ενώ έξω κ οπουδήποτε εκτός κλουβιού νιώθει Πιο "ευάλωτος" μάλλον κ τσουκου τσουκου έρχεται. Συνέχισε την προσπάθεια και πες μας τα νέα σου.. 🙂
[automerge]1584691173[/automerge]
Ο @fortunatos θέλει να σου πει μάλλον πως το ράμφος είναι σαν 3 ποδι και πολλές φορές δοκιμάζουν αν είναι οκ πχ για να ανέβουν.

@User23658 μακάρι να βγει κάτι από όπου αυτο, αλλά έχω πολύ δρόμο μπροστά μου ακόμα...
Ααα καταλαβα! Ναι θα μπορούσε, το καλό είναι ότι ήρθε και με πλησίασε, τώρα θα φανεί στην πορεία το γιατί.
 
@User23658 μακάρι να βγει κάτι από όπου αυτο, αλλά έχω πολύ δρόμο μπροστά μου ακόμα...
Ααα καταλαβα! Ναι θα μπορούσε, το καλό είναι ότι ήρθε και με πλησίασε, τώρα θα φανεί στην πορεία το γιατί.
Οταν κάτι το θες πραγματικά το σύμπαν συνωμοτεί και γίνεται! Ζητά το και θα ρθει 😍 (σε μένα δε συνωμοτεί ποτέ εντωμεταξύ 😂) εγώ πιστεύω πως σε λίγες μέρες θα μας πεις πολλά ευχάριστα!
 
User23658 είπε:
Οταν κάτι το θες πραγματικά το σύμπαν συνωμοτεί και γίνεται! Ζητά το και θα ρθει 😍 (σε μένα δε συνωμοτεί ποτέ εντωμεταξύ 😂) εγώ πιστεύω πως σε λίγες μέρες θα μας πεις πολλά ευχάριστα!

Ούτε με εμένα συνωμοτεί να ξέρεις 😂
 
User23658 είπε:
Για πάμε λίγο μαζί 🙏 χμμμμ.συμπαννν βοήθησε μας... Μήπως κ αλλάξει κάτι ρε παιδί μου..

Μολις το ξανά έκανε. Ήρθε με το ράμφος κ ανοιχτό το στόμα κ με την γλώσσα του σαν να νόμιζε ότι είχα φαγητό η απλά ηρθε να με ακουμπήσει.
 
Μολις το ξανά έκανε. Ήρθε με το ράμφος κ ανοιχτό το στόμα κ με την γλώσσα του σαν να νόμιζε ότι είχα φαγητό η απλά ηρθε να με ακουμπήσει.

Η γλωσσα και γενικα το ραμφος του ειναι το αντιστοιχο δικο μας χερι, με αυτο τον τροπο ερχεται σε επαφη μαζι σου.
Νομιζω ειναι αρκετα εξυπνο ωστε να ξερει οτι δεν εχεις τροφη,το βλεπει.
 
Η γλωσσα και γενικα το ραμφος του ειναι το αντιστοιχο δικο μας χερι, με αυτο τον τροπο ερχεται σε επαφη μαζι σου.
Νομιζω ειναι αρκετα εξυπνο ωστε να ξερει οτι δεν εχεις τροφη,το βλεπει.

Από την πρώτη φορά και μετά ναι κ εγώ λέω δεν μπορεί να μην βλέπει ότι δεν έχω φαγητό.
Άρα είμαστε σε καλό δρόμο, συνεχίζω έτσι; Ποια είναι η γνώμη σου;
 
User23658 είπε:
Αντε.. Τέλεια.σε δοκιμάζει με τη γλώσσα; 👅 σίγουρα δεν ειναι χαζό πάντως και ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται.

Ναι αν κ ακούγεται περίεργο 😋 😀 ο γλυκούλης μου 💙
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1584764067[/automerge]
Για δες κι αυτο μήπως βοηθήσει!
 
Το ίδιο ακριβώς μου το έδειξε κ ο αδερφός μου, έτσι πήρα την ιδέα με το χέρι αλλά φοβάται το ξυλάκι που του έβαλα. Το δοκίμασα μια φορά με το ξυλάκι αλλά δεν... Κοπανιοταν σε όλο το κλουβι
 
User23658 είπε:
Άστο τότε μην τραυματιστει. Μα το παιδί το παιδί αχχχ στειλτον εδώ στον κοκη μια βδομάδα να ρθει σπαθατος πίσω 😂

Χρειαζομαι έναν εκπαιδευτή 😋
 
Back
Top