Φροντίδα Μαθαίνω τον παπαγάλο να μην φοβάται. Καμιά συμβουλή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και σκεφτόμουν να γράψω σήμερα.
Όχι καμία, ίσα ίσα που έχουμε και πίσω γύρισμα κ εκεί που ερχόταν κ με ακουμπούσε τώρα όχι μόνο δεν το κάνει αλλά ανοίγει κ το στόμα κ καλά να με δαγκώσει κ να με φοβίζει. Πολλά νεύρα γενικότερα!
Εγώ δεν παίρνω το χέρι μου για να μην δείξω ότι περνάει το δικό του βεβαια, το θέμα είναι ότι μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι ο Ρικο θα είναι πάντα έτσι 😭😔
 
Αρχικα παρε κεχρι και δωστου το με το χερι σ εξω απο το κλουβι και μιλα τπυ σιγα και ηρεμα για να μην φοβαται καντο αυτο συνεχεια οταν περασουν οι μερες και δεις οτι ειναι πληρως εξηκιωμενος με το χερι σ βαλε το χερι σου μεσα στο κλουβι χωρις να τον πλησιασεις για να ερθει μονος του αν δεν ερχεται να συνςχισεις να το κανεις μεχρι να ερθει οταν αρχισει και ερχεται μονος τ και περασουν παλι καποιες μερες βαλε το χερι σ στο κλουβι και πλησιασε τον εσυ ηρεμα για να μην το δει σαν απειλη και ετσι σιγα σιγα προσπαθησε να τον χαιδεψεις ή να ανεβει στο χερι σ και αργοτερα να βγει και εξω απο το κλουβι❤️️️️ θελει πολυ υπομονηη ομως νομιζω πως. Μετα αξιζειι
 
Τρώει από το χέρι μου οτιδήποτε του δώσω δεν εχει με το φαγητό, ξαφνικά με αγαπάει όταν πρόκειται για αυτό. Απλά όταν πλησιάζει το χέρι χωρίς φαγητό εκεί είναι το πρόβλημα κ φοβάται.
 
Ε δε θα ναι πάντα. Εγω απο 2 μηνών εως τωρα ειδα χιλιες αλλαγές αναλογα κ την εποχή. Τώρα το πρωί αρχίζει τσαρ τσαρ μόνος του λες κ ποιος θα ρθει.. συνέχισε εσύ παρε κ το τσαμπι στο χέρι. Ξέρω πως σπαζεσαι και λες γιατί. (Κι εγω το λεω σε πολλα) αλλα πιστεύω με πολλή υπομονή δε μπορεί κάτι θα γίνει!
 
Κοίτα γενικά έχω απογοητευτεί πάρα πολύ, και τον τελευταίο καιρό έχει πολλά νεύρα ίσως επειδή είναι η εποχή τέτοια.. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα στην καθημερινότητά του και το χέρι μου του προκαλεί μεγαλύτερη σύγχυση. Τώρα τι να πω, θα δείξει...
 
Μόλις έβαλα το χέρι μου μέσα και κλασσικά άνοιξε το στόμα χωρίς όμως να επιτεθεί, εξάλλου σπάνια επιτηθεται.
Του έδωσα λίγο να φάει αλλά έφαγε πολύ λίγο και του χάιδεψα λίγο την φτερούγα του κατά μήκος της... Μετά από λίγο αφού συνήθισε το χέρι μου χαλάρωσε τόσο πολύ μέχρι που έκλεισε τα ματάκια του.. η φτερούγα δεν είναι κ τόσο επιτρεπτή "ζωνη" για χάιδεμα από όσο ξέρω, αλλά κάτι είναι κ αυτό 😊
 
User23658 είπε:
Ζητωωω ολεεεεε ζητώ Όλεεε.. Μπράβο ❤️️️️ παμε δυναμικά!

Κάτι έπρεπε να κάνει επιτέλους πιααα...😋
[automerge]1585847677[/automerge]
Τα πάτε περίφημα, συνέχισε :)

Όχι ότι με εμπιστεύεται απολυτα, αλλά έδειξε ηρεμία για λίγο έδειξε ότι τον χαλάρωνε αυτο. Μολις το χέρι ξέφευγε για λίγο έκανε χχχχ .. Αλλά δεν κουνιέται από την θέση του παρόλα αυτά. Μένει εκεί κ κάνει χχχχ... Τι δείχνει αυτό; Εκτός του οτι είναι μια οχιά 😅
 
Κάτι έπρεπε να κάνει επιτέλους πιααα...😋
[automerge]1585847677[/automerge]


Όχι ότι με εμπιστεύεται απολυτα, αλλά έδειξε ηρεμία για λίγο έδειξε ότι τον χαλάρωνε αυτο. Μολις το χέρι ξέφευγε για λίγο έκανε χχχχ .. Αλλά δεν κουνιέται από την θέση του παρόλα αυτά. Μένει εκεί κ κάνει χχχχ... Τι δείχνει αυτό; Εκτός του οτι είναι μια οχιά 😅
Έχει ένα βίντεο με τα φίδια 😂 το χχχ είναι το στάνταρ προσπέρασε το!
 
User23658 είπε:
Έχει ένα βίντεο με τα φίδια 😂 το χχχ είναι το στάνταρ προσπέρασε το!

Καλά τον λέω οχιά εγώ 😊 πάντως να πάει το χέρι κάπου αλλού δεν με αφήνει με τίποτα. Δεν γουστάρει καθόλου +ότι φοβάται
 
Μόλις έβαλα το χέρι μου μέσα και κλασσικά άνοιξε το στόμα χωρίς όμως να επιτεθεί, εξάλλου σπάνια επιτηθεται.
Του έδωσα λίγο να φάει αλλά έφαγε πολύ λίγο και του χάιδεψα λίγο την φτερούγα του κατά μήκος της... Μετά από λίγο αφού συνήθισε το χέρι μου χαλάρωσε τόσο πολύ μέχρι που έκλεισε τα ματάκια του.. η φτερούγα δεν είναι κ τόσο επιτρεπτή "ζωνη" για χάιδεμα από όσο ξέρω, αλλά κάτι είναι κ αυτό 😊
[automerge]1585871264[/automerge]
Εμένα δε θέλει ουτε να με βλεπει... Δοκιμασα με το χερι και φευγει... Παντως το δικο μου επιτίθεται κανονικα
 
[automerge]1585871264[/automerge]
Εμένα δε θέλει ουτε να με βλεπει... Δοκιμασα με το χερι και φευγει... Παντως το δικο μου επιτίθεται κανονικα

Ειναι άγριο για αυτό.. Μην απελπιζεσαι πάντως, θέλει αρκετή υπομονή
 
Καλησπέρα σε όλους, έχουν περάσει μέρες χωρίς καμία ιδιαίτερη βελτίωση. Προσπαθώ να συνηθίσει το χέρι μου κ να συνηθίσει κ ένα ξυλάκι μπας κ ανεβαίνει για αρχή πάνω στο ξύλο αλλά το φοβάται περισσότερο..
Σήμερα στην προσπάθεια του να αποφύγει το ξύλο (του είχα βάλει τροφή πάνω μπας και, αλλά δεν έπιασε) πέταξε στο δωμάτιο ατσαλα κ προσγειώθηκε πανω στο κρεβάτι μου.. Εμεινε για λιγο ακίνητος κ μετά ανέβηκε στο κάγκελο. Κατάλαβα ότι θέλει να κατέβει μετά από λίγο, οπότε έβαλα το χέρι μου μήπως πάνω στην ανάγκη έστω λίγο έρθει, αλλά τίποτα! Δεν ήθελα να τον φοβισω κι άλλο κ σκέφτηκα να βαλω την ταιστρα του (που νιώθει οικειότητα) κοντά του να ανέβει για να τον κατεβάσω από το κάγκελο γιατί είναι ψηλά το κρεβάτι μου (κουκέτα) και ανέβηκε τελικα.. Δεν το περίμενα! Τον πήγα στο κλουβί του, του έδωσα λιχουδια και του είπα μπράβο πολλές φορές.
Δεν ξέρω αν έκανα καλά η θα πρέπει να τον μετακινω με την ταιστρα του (που τόσο αγαπάει) αλλά κάτι είναι κ αυτό.. Τι λέτε;
 
Να μην χρησιμοποιείς την πατήθρα τότε. Τα περισσσότερα πουλιά το φοβούνται αυτό.

Άρα να τον μετακινω με την ταιστρα που την ξέρει λες; Κ πως θα γίνει η μετάβαση στο χέρι πολύ αργότερα;
 
Αγαπητοί μου φίλοι, νομίζω πως φτάσαμε στο άλλο άκρο 😂
Κάθεται (συνήθως τα μεσημέρια που είναι πιο ήρεμος) και του χαϊδεύω λίγο την ουρά, δεν το ζητάει αλλά το ανέχεται. Ανοίγει λίγο το στόμα δήθεν να τρομάξω, αλλά εκείνος δεν φεύγει συνεχίζει και κάθεται εκεί για να τον χαϊδεύω.
Επίσης, έχει καταλάβει ότι πλέον είμαι όλη την ώρα σπίτι και δεν φεύγω όπως πριν για δουλειά και με ζητάει συνέχεια. Φωνάζει μέχρι να εμφανιστώ και να του μιλήσω, φυσικά δεν περνάει πάντα το δικό του κ δεν θα μάθει ότι με την φωνή εγώ θα πηγαίνω.
Θέλει να κάθομαι δίπλα του στον καναπέ και ας μην ασχολούμαι καθόλου μαζί του, απλά να κάθομαι εκεί και ας είμαι στο κινητό. Μόλις πάω να φύγω ξεκινάει η φωνή, όταν ξανά πάω ηρεμεί και τραγουδάει.
Τι να πω με αυτό το πουλάκι δεν ξέρω πια 😋
 
Back
Top