Αναπαραγωγή Μαμά κανάρα τρώει τα αυγά της;

αντιθετα στη φύση δε μπορείς να πας
Έχεις δίκιο..
Απλά υπάρχουν φαινόμενα στη φύση που είμαστε "λίγοι" και "ανίκανοι" να τα εξηγήσουμε...
Κι όποιος προσπαθεί να βρει λύσεις σε τέτοια σπάνια και δύσκολα περιστατικά κινείται στο ίσως και στο μπορεί.
Όπως όλοι καταλαβαίνουμε αυτό δε φτάνει.
οποτε συνεχίζουμε με την αγάπη που έχουμε στα πτηνά μας και τις γνώσεις που μας παραθέτουν οι παλαιότεροι!
Ως πληροφορία μπορώ μόνο να καταθέσω ... Πως πριν 4-5 χρόνια γνωστός μου και συντοπίτης εκτροφέας ωδικών αντιμετώπισε ένα σχετικά σπάνιο φαινόμενο. Ένα θηλυκό πουλί "έτρωγε" τα δάχτυλα των νεοσσών αμέσως μετά την εκκόλαψή τους από το αυγό... μαζί με τα απομεινάρια του αυγού...
Φίλος κτηνίατρος στις συζητήσεις που είχαμε στην προσπάθεια να βρούμε βοήθεια και λύσεις... μας είπε πως ο κανιβαλισμός είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό εξαρτώμενος από τα γονίδια που κουβαλούν τα πουλιά, στηρίζεται σε δύσκολες εγκεφαλικές λειτουργίες και σε κάποιες περιπτώσεις μ' αυτόν καλύπτουν τα πουλιά τις ανάγκες σε "πρωτεΐνες"...
 
Φάνη, όταν τα υπόλοιπα βγουν με το καλό, και μέχρι να μεγαλώσουν, αν θέλεις ενημέρωνέ μας από καιρό εις καιρόν, ώστε να δούμε τι εξέλιξη έχει το όλο θέμα.
 
τους δίνω αυγό και αυγό τροφή της versele laga gold pate red και τροφή της king χωρίς ρουπσεν!
Πέρα από πρωτείνη και σπόρους δίνεις και τίποτα άλλο; Δίνεις χόρτα, λαχανικά, βότανα; Έξτρα ασβέστιο έδωσες; Τα καναρίνια βρίσκονται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Φυσικά δίνω φρούτα και λαχανικά και έχω μόνιμα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί! Θεωρω πως έξτρα ασβέστιο δεν πρέπει να δώσω! Εσωτερικο χώρο!
 
θεωρω πως έξτρα ασβέστιο δεν πρέπει να δώσω! Εσωτερικο χώρο!
Εγώ στη θέση σου θα έδινα το συμπλήρωμα Ασβέστιο + Φώσφορο + D3. Μπορείς να το δίνεις από το 2ο αυγό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία. Κυρίως επειδή ο χώρος είναι εσωτερικός και τους λείπει η βιταμίνη του ήλιου η οποία είναι θαυματουργή!
 
Εγώ στη θέση σου θα έδινα το συμπλήρωμα Ασβέστιο + Φώσφορο + D3. Μπορείς να το δίνεις από το 2ο αυγό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία. Κυρίως επειδή ο χώρος είναι εσωτερικός και τους λείπει η βιταμίνη του ήλιου η οποία είναι θαυματουργή!
Έχει ήλιο άφθονο και ας είναι εσωτερική!
 
εωρω πως έξτρα ασβέστιο δεν πρέπει να δώσω! Εσωτερικο χώρο!
Φυσικά... Θα συμφωνήσω μαζί σου για το διάστημα που όλα κυλούν φυσιολογικά... Πως δεν χρειάζεται τίποτε συμπληρωματικά πέρα από την καλή διατροφή και τις σωστές συνθήκες διαβίωσης.
Έχει μάλιστα επιστημονικά αποδειχτεί πως η υπερχορήγηση κάθε είδους σκευάσματος αδρανοποιεί τους μηχανισμούς που έχει το πουλί για την προετοιμασία τους... Οι οποίοι και σταδιακά ατροφούν...
Κι αυτό εμείς (σε αντίθεση με τους μηχανισμούς πώλησης αυτών των σκευασμάτων) εμείς δεν το θέλουμε...
Ασβέστιο όμως... μετά το πρώτο αυγό και για τρεις - τέσσερις μέρες... Πρέπει να δίνουμε οπωσδήποτε.
Κυρίως για να μην "τεντώνουμε" τον οργανισμό των καναρινιών.
Και σε αυτό που γράφω δεν εξαιρώ ούτε τα καναρίνια που ζουν και αναπαράγονται σε εξωτερικούς χώρους...
 
Φυσικά... Θα συμφωνήσω μαζί σου για το διάστημα που όλα κυλούν φυσιολογικά... Πως δεν χρειάζεται τίποτε συμπληρωματικά πέρα από την καλή διατροφή και τις σωστές συνθήκες διαβίωσης.
Έχει μάλιστα επιστημονικά αποδειχτεί πως η υπερχορήγηση κάθε είδους σκευάσματος αδρανοποιεί τους μηχανισμούς που έχει το πουλί για την προετοιμασία τους... Οι οποίοι και σταδιακά ατροφούν...
Κι αυτό εμείς (σε αντίθεση με τους μηχανισμούς πώλησης αυτών των σκευασμάτων) εμείς δεν το θέλουμε...
Ασβέστιο όμως... μετά το πρώτο αυγό και για τρεις - τέσσερις μέρες... Πρέπει να δίνουμε οπωσδήποτε.
Κυρίως για να μην "τεντώνουμε" τον οργανισμό των καναρινιών.
Και σε αυτό που γράφω δεν εξαιρώ ούτε τα καναρίνια που ζουν και αναπαράγονται σε εξωτερικούς χώρους...
Σε τι μορφή μπορώ να το χορήγησω;έχετε να μου προτείνετε κάτι;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top