Διατροφή Μαμούνια στα σπόρια του lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimi23

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
101
Παιδιά καλησπέρα μόλις είδα ότι μέσα στα τάπερ που του έχω τα σπορια καλά σφραγισμένα έχει αρκετά μαμουνια τα οποία πιστεύω βγαίνουν από αυτά να σταματήσω αν του δίνω σπορια ; Να του δίνω μόνο μιξ για lovebird;
 
@MARY58 αυτο σκέφτομαι να κάνω κ εγώ φυσικά ! Με αυτά που είδα το θέμα είναι ότι αν πρέπει να τρώει αναγκάστηκα σπορια η μόνο μιξ αν πειράζει ; Αυτό ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Απλά να σκέφτομαι μήπως πρέπει να μην του ξανά πάρω Γτ κιαλες φορές έχω δει αλλά όχι τόσα πολλά
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
@MARY58 σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. ❤️
[automerge]1650393146[/automerge]
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ ευχαριστώ πολύ 😊
[automerge]1650393281[/automerge]
@kom η τροφή μιξ που του παίρνω είναι σφραγισμένη κ καλη μαρκα ☺️ Τα σπορια του τα πήρα από το ίδιο κατάστημα με την τροφή μιξ , ήταν χύμα ένα κιλό τόσο πήρα το έβγαλα από την σακούλα κ το έβαλα σε δυο μεγάλα τάπερ κ σήμερα είδα πως μέσα είχε παρά πολύ μαμουνια κ στο πάτο του αρκετή σκόνη
 
@dimi12 είτε είχε ζουζούνια είτε όχι, μην ξαναπροτιμήσεις χύμα τροφή. Σφραγισμένη κ επώνυμη. Τώρα το ποια από αυτές που κυκλοφορούν για τα lovebirds είναι η καλύτερη δεν έχω ιδέα. Υ.γ. κούκλος ο μικρούλης κ φαίνεται παιχνιδιάρης! Να τον χαίρεσαι. ☺️
 
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ πελλετ δεν ξέρω πια να πάρω ώστε να του δίνω κ πόση ποσότητα . Τρώει την κλασική του τροφή μιξ συσκευασμένη κ βραστό αυγό ρύζι λαχανικά λίγο τρωει φρούτα καθόλου δεν τρώει
[automerge]1650394042[/automerge]
@MARY58 ναι κατάλαβα συσκευασμένη κ εγώ προτιμώ όμως δεν έχω βρει συσκευασμένα σπορια πουθενά εκτός αν δεν ρχω ψάξει σωστά .. σε ευχαριστώ πολύ να είσαι κλα 😁
[automerge]1650394453[/automerge]
Την συσκευασμένη την τροφή την μιξ να την βαλω στο ψυγείο κ πριν του βάλω καινούργια στο μπολάκι για πόση ώρα την βγάζω ; Αρκετή η κάνα δεκάλεπτο μέχρι να ζεσταθεί λίγο ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@ΝΙΚΟΣ ΛΑΤΤΑΣ
Μια τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις κ μπορείς να μου πεις θα πειράζει να μην του πάρω ξανά σπορια κ να τρώει μόνο μιξ κ λαχανικά κ αυγά ρύζι κλπ ; Γιατί σκέφτομαι πως η μιξ τροφή του είναι πάντα καθαρή επειδή είναι συσκευασμένη κ δεν έχει σκόνες όπως τα σπορια του που έχω πάρει κ από 2 καταστήματα τα οποία ήταν στην ίδια κατάσταση ..
 
@dimi12 πριν την δώσεις τσεκαρεις ότι δεν είναι παγωμένη. Εγώ την αφήνω πάνω από μισή ώρα. Καμμιά φορά για να επιταχύνω τη διαδικασία αφού έχω βάλει την ποσότητα που θέλω στην ταίστρα του, την κρατάω πάνω από την σόμπα θερμοπομπό που έχω ίσα ίσα να αποβάλουν την παγωνιά τους οι σπόροι. Ίσα ίσα. Για κάνα τρίλεπτο. Μπορεί όμως να μην κάνω σωστά όμως.
 
@Tony Forpus δεν θα πάθουν κάτι; Δεν θα φάνε τα ζουζούνια κ μαζί τα αυγά τους;
 
Back
Top