Διατροφή Μαμούνια στα σπόρια του lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@MARY58 χμμμ κατάλαβα σε ευχατιστω για αρχή το εχω στο δωμάτιο που εχω κ τον Σωκράτη με θερμοκρασία όχι υψηλή 19 βαθμούς δυστυχώς δεν έχουμε κάποιο άλλο δωμάτιο το σπίτι είναι αρκετά μικρό … αλλά δεν έχουμε πρόβλημα θεωρώ λόγο το ότι δεν το χτυπάει καθόλου ήλιος το σπίτι μα φανταστείς για να τον Δει ήλιος τον παίρνω βόλτα μαζί μου με το κλουβάκι του για βόλτα 😬
[automerge]1650398323[/automerge]
@Tony Forpus μου έχει μείνει μιξ χύμα τροφή που έπαιρνα στην αρχή στον Σωκράτη με τα χρωματιστά κομματάκια κλπ αυτά επειδή δεν τα χρειάζομαι πια μπορώ να τα δώσω στα σπουργίτια έξω στο μπαλκόνι ; Σε καμία γωνία ;
 
μου έχει μείνει μιξ χύμα τροφή που έπαιρνα στην αρχή στον Σωκράτη με τα χρωματιστά κομματάκια κλπ αυτά επειδή δεν τα χρειάζομαι πια μπορώ να τα δώσω στα σπουργίτια έξω στο μπαλκόνι ; Σε καμία γωνία ;
Μπορείς, ναι. Καλύτερα αγόρασε μία πολύ φθηνή ταΐστρα κήπου και κρέμασέ την κάπου για να μη μαζευτούν μυρμήγκια αν βάλεις τους σπόρους στο πάτωμα.
 
θα πειράζει να μην του πάρω ξανά σπορια κ να τρώει μόνο μιξ κ λαχανικά κ αυγά ρύζι κλπ ;

Θα πειράζει. Τα λαβμπερντς είναι σποροφάγα, δεν μπορούν να τρέφονται με ρύζι σε μόνιμη βάση. Αν διατηρείς τις τροφές στο ψυγείο δεν θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.
 
@Φοίβος δηλαδή ωραία θα παίρνω λίγο σπορια ώστε να μην έχω αυτό το πρόβλημα πως τα βάζω στο ψυγείο σε τι συσκευασία ; Και να βάλω κάτι όπως ανέφεραν πιο πάνω φύλλα δάφνης ;
[automerge]1650479734[/automerge]
@Φοίβος
EDA46D60-78C7-422B-8355-8E2E7BD93742.webpΑυτή την τροφή του έχω είναι σκληρή σακούλα η μιξ αυτή τροφή την βάζω έτσι κατευθείαν στο ψυγείο κ μόλις είναι να του αλλάξω τις βγάζω σε μπολακια για καμία ώρα ; Κ μετά του τις δίνω ; Σωστά ; Τα σπορια να τα βάλω σε ένα τάπερ καλά σφραγισμένο κ στο ψυγείο με φύλλα δάφνης ; Μήπως θα πιάσουν υγρασία ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Ledagcc κατάλαβα ναι σε ευχαρΙστω πολύ για την απάντηση 😊
[automerge]1650486388[/automerge]
@Tony Forpus το σπίτι είναι μικρό όποτε τα αφήνω στο σαλόνι που δεν χτυπάει καθόλου ήλιος κλπ το σπίτι εχει θερμοκρασία 19 βαθμούς πιστεύεις είναι καλά μα το αφήνω έξω σε ενα τραπεζάκι ;
 
κατάλαβα ναι σε ευχαρΙστω πολύ για την απάντηση 😊
Τίποτα καλέ το φόρουμ είναι για να βοηθάει ο ένας τον άλλο!
[automerge]1650486842[/automerge]
@dimi12 Μια χαρά θα είναι! Απλώς να μην το αφήνεις πολύ ώρα έξω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
1650506462517.webp

Eγώ έτσι τα διατηρώ, σε αεροστεγές δοχείο στο ψυγείο. Οι βιταμίνες (στα εμπλουτισμένα μίγματα σπόρων όπως το δικό μου) διατηρούνται αναμφίβολα καλύτερα στο ψυγείο.
 
@Φοίβος
ΕυχΡιατω πολύ για τις συμβουλές σας με βοήθησαν αρκετά 😊
[automerge]1650545299[/automerge]
@Tony Forpus ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά ☺️☺️
[automerge]1650545413[/automerge]

[automerge]1650545456[/automerge]
@Φοίβος είναι γυάλινα η πλαστικά;
Ναι θα ήθελα κ εγώ να μάθω την απάντηση 😊
 
@MARY58 Πλαστικά είναι.

Και τα πέλετς τα βγάζω απο τη σακούλα όταν τα παίρνω και τα κλείνω σε αντίστοιχο αεροστεγές δοχείο για να κρατούν τη φρεσκάδα τους και να μην οξειδώνονται οι βιταμίνες απο παρατεταμένη επαφή με τον αέρα. Παλιά που είχα 4 πουλιά κι έπαιρνα το σακί με τα πέλλετς τα μοίραζα σε ψυγείο και κατάψυξη και κρατούσαν για μήνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος εντάξει σας ευχατιστω πολύ κ εγώ σήμερα του πήρα λίγα σπορια τα έβαλα σε ένα αντίστοιχο με το δικό σου ταπεράκι κ μέσα έβαλα δαφνες για σίγουρια κ την μιξ του με την σακούλα του στο ψυγείο τώρα πρεπει να βγάλω λίγο ποσότητα σε μια χαρτοπετσέτα κ να του την αλλάξω σε μια ωριτσα . Σας Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας καλή συνέχεια ☺️
 
Back
Top