Διατροφή Μανταρίνι για το Γιούτζι-ringneck

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα!
Σημερα για πρωτη φορα εδωσα μανταρινι και του αρεσε παρα πολυ. Τοσο μαλιστα που καθε φορα κατεβαινε για να φαει, κοιτουσε πρωτα το κυπελακι που του εχω για το καθημερινο του φρουτο.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:μπορω να του δινω μανταρινι καθε μερα η υπαρχει περιπτωση να τον πειραξει στο εντερακι του;
 
Δεν υπαρχει προβλημα Ιωαννα αρκει να μην το παρακανει! 🙂 Αλλα καλα ειναι να του δινεις μια ποικιλια απο φρουτα οχι μονο ενα την ημερα. Μπορεις να του δωσεις και μπανανα, ακτινιδιο, ροδι, μηλο, πορτοκαλι κ. Α. Πιστευω οτι καλυτερα ειναι να του εχεις 3-4 ειδη φρουτων η λαχανικων καθε μερα ωστε να μην βαρεθει καποιο γρηγορα αλλα και για να εχει μια επιλογη στις γευσεις-προτιμησεις του.
 
στα κοκατιλ και στα μπατζι κανει να βαζω μανταρινι;
εγω τους δινω καθε μερα και διαφορετικο!
 
Απο την στιγμη που μπορει σε ενα μπορει σε ολα! Ειδικα αφου προκειτε για παπαγαλους και στις δυο περιπτωσεις!
 
To μηλο ειναι ουτως η αλλως το καθημερινο του φρουτο. Η μπανανα δεν τον τρελαινει αλλα δεν εχω δοκιμασει ροδι! Το αβοκαντο μαλλον απ'οτι εχω διαβασει απαγορευεται.Απο λαχανικα τρωει μαρουλι, αλλα και παλι φοβαμαι μεγαλη ποσοτητα.
 
Το αβοκαντο εχω διαβασει οτι ανηκει στα απαγορευμενα. Τι τυχερη εισαι που τρωνε τα δικα σου; Τα δικα μου δυστυχως δε δοκιμαζουν τιποτα ακομη...☹
 
Ναι, αυτο εχω ακουσει και εγω!
Τι αλλα φρουτα ομως μπορω να δινω;
Το μανταρινι το ξεσκιζει! Καθεται και πινει ολο το χυμο του, σκεφτομαι να του κανω ενα χυμο και να του δωσω!
 
Εκτος απο αυτα που σου εγραψα πιο πριν εγω δινω σταφυλι, φραουλες, βερικοκο,ροδακινο, σανταροζα (οταν ειναι η εποχη τους για αυτα) αχλαδι και ανανα.

Οσο για το χυμο μπορεις να του δινεις. Κι ο Φοιβος πινει πορτοκαλαδα απο δικη του κουπα. Επισης αν δεις και του αρεσει ο χυμος δοκιμασε να χτυπησεις στο μπλεντερ και αλλα φρουτα μαζι που δεν πολυτρωει με κυρια γευση το μανταρινι. Ισως ετσι τα φαει. 😉
 
Ναι, αυτο εχω ακουσει και εγω!
Τι αλλα φρουτα ομως μπορω να δινω;
Το μανταρινι το ξεσκιζει! Καθεται και πινει ολο το χυμο του, σκεφτομαι να του κανω ενα χυμο και να του δωσω!


Δοκίμασε το μανγκο χωρίς τη φλούδα.
 
Τι ειναι η σανταροζα; 😕

Αλλοι τα λενε και βανιλιες. :D Σαν μεγαλα στρογγυλα δαμασκηνα ειναι. Απλα εμεις εδω λεμε βανιλιες αυτα που η σαρκα τους μεσα μενει λευκη-κιτρινη και σανταροζα την ποικιλια που μεσα ειναι κοκκινα.
 
Να ρωτησω και εγω κατι κανει στα πουλια (παπαγαλους και καναρινια)να γινουμε σελινο...
Γιατι προχθες το ακουσα και νομιζα οτι απαγορευοταν!
 
Ηθελα να ρωτησω για το μανκο, γιατι παιρνουμε στο σπιτι και φοβηθηκα να του δωσω.
Ανεστη απο εσενα ειχα ακουσει για το χυμο και θα του φτιαξω να δουμε πως θα το παρει.
Αλλα αυτο το μανταρινι πια... Τοσο πολυ να του αρεσει!
 
To μηλο ειναι ουτως η αλλως το καθημερινο του φρουτο. Η μπανανα δεν τον τρελαινει αλλα δεν εχω δοκιμασει ροδι! Το αβοκαντο μαλλον απ'οτι εχω διαβασει απαγορευεται.Απο λαχανικα τρωει μαρουλι, αλλα και παλι φοβαμαι μεγαλη ποσοτητα.
Ιωάννα σου προτείνω το ρόδι και ανάμεσα στους σπόρους και στο επιπλέον μπωλ με λαχανικά & στα φρούτα! Και από τα 3 το εξαφανίζει! Κι'εμάς καθόλου μπανάνα, αλλά πεπόνι ναι, και στην ερώτηση του Σταύρου -νομίζω- για σέλινο, εγώ κάθε Σάββατο του παίρνω 2-3 ριζούλες σέλερι & 2-3 σπανάκι, πλένω, κόβω (αφαιρώ ίνες), και του τα δίνω με λάχανο, κουνουπίδι ή μπρόκολο & καλαμπόκι κόκκους, αναμιγνύω αμύγδαλα κουκουνάρι, κάσσιους & φιστίκια Αιγίνης (στο προαιρετικό μπωλ), διαλέγει & του αρέσουν! Μετά ~2 ώρες (τώρα το Χειμώνα) τα αποσύρω.
 
Το μαγκο επιτρεπεται και ειναι καλη πηγη βιταμινης Α και C. Δυστυχως ο δικος μου δεν θελει ουτε να το βλεπει... Οι μπανανες απο την αλλη ειναι το μονο φρουτο που δεν εχει βαρεθει καθολου απο τοτε που τον εχω... 😀
 
Να ρωτησω και εγω κατι κανει στα πουλια (παπαγαλους και καναρινια)να γινουμε σελινο...
Εγώ δίνω στα καναρίνια αρκετά συχνά. Για τους παπαγάλους όμως δεν γνωρίζω τι ισχύει. :)
 
Σημερα του εκανα ενα τεστ.Ζουπιξα ενα ολοκληρο μανταρινι και το εκανα χυμο στο κυπελακι του και μεσα του εβαλα και καρεδακια μηλου. Ηπιε ολο το χυμο και το μηλο για πρωτη φορα ΟΥΤΕ που το αγγιξε!
Θα κανω αυτο που ειπε ο Ανεστης,θα του κανω στο μπλεντερ χυμο με διαφορα φρουτακια. Οσον αφορα το μανγκο θα το δοκιμασω αν και νομιζω πως θα του αρεσει...
Υ. Γ.:Ειπε και την πρωτη του λεξη..."ελα". Ειναι μαγικος!
 
Eυχαριστούμε Γρηγόρη, αν και το άρθρο μας είπε για τις 12 πρώτες τροφές ότι έχουν υψηλή περιεκτικότητα εντομοκτόνων, ενώ τα 9 που ακολουθούν χαμηλότερα επίπεδα λιπασμάτων, προσμίξεων, βελτιωτικών, χημικών αυξητικών κ.ά. καρκινογόνων! Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα Βιολογικά, είναι πιό ασφαλή & κατάλληλα!
 
Σημερα του εκανα ενα τεστ.Ζουπιξα ενα ολοκληρο μανταρινι και το εκανα χυμο στο κυπελακι του και μεσα του εβαλα και καρεδακια μηλου. Ηπιε ολο το χυμο και το μηλο για πρωτη φορα ΟΥΤΕ που το αγγιξε!
Θα κανω αυτο που ειπε ο Ανεστης,θα του κανω στο μπλεντερ χυμο με διαφορα φρουτακια. Οσον αφορα το μανγκο θα το δοκιμασω αν και νομιζω πως θα του αρεσει...
Υ. Γ.:Ειπε και την πρωτη του λεξη..."ελα". Ειναι μαγικος!


Σοβαρα;Ειπε "ελα";:)Αχ το γλυκο μου ειναι πανεξυπνο! Μπραβο και σε σενα Ιωαννα!
 
Back
Top