Διατροφή Μαρούλι ναι ή όχι;

nikolas rallis

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Χαλάνδρι
Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη διατροφή. Τα πουλάκια μου τρώνε πολύ το μαρούλι, αλλά μου είπαν από τα pet shops ότι έτσι μπορεί και να τα χάσω. Το πλένω πάντα πολύ καλά και τους αρέσει πολύ. Ποια είναι η γνώμη σας; 😕
 
Σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα. Προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα για τα πουλάκια μου και βρίσκω πολύ χρήσιμες τις σελίδες.'Εχω μια ερώτηση σχετικά με τη διατροφή. Τα πουλάκια μου τρώνε πολύ το μαρούλι, αλλά μου είπαν από τα pet shops ότι μπορεί και να τα χάσω. Τοπλένω πάντα πολύ καλά και τους αρέσει πολύ. Ποιά είναι η γνώμη σας😕

Νικόλα δες λίγο εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Μαρούλι-το-παρεξηγημένο.4833/:)
 
Πιστευω πως κανει.. Και εγω τους δινω.. Το πλενω πολυ καλα και μετα το σκουπιζω και τους το δινω! Το τρωνε αμεσως! 🙂
 
Τα λαχανικα δεν κανουν ποτε κακο αν ειναι πολυ καλα πλυμμενα! Απλα οταν ο οργανισμος ενος πουλιου δεν ειναι συνηθισμενος σε χλωρη τροφη γεματη νερο οπως τα φρουτα και τα λαχανικα ειναι λογικο οι κουτσουλιες του να ειναι υδαρες, το οποιο λανθασμενα θεωρειται διαροια. Βεβαια οταν ενα πουλι προσαρμοζεται στο να τρωει λαχανικα ενω πριν δεν ετρωγε ειναι καλο να μην το παρακανουμε τον πρωτο καιρο. Μετα απο ενα διαστημα δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Ο παπαγαλος μου δεν ειχε φαει στη ζωη του παρα μονο λιγο μηλο και εφτασε να καταναλωνει ενα μπωλ φρουτα και λαχανικα ημερησιως. Και ουτε το παραμικρο δεν φαινεται στις κουτσουλιες του. Ειναι πλεον το ιδιο σαν να μην ετρωγε. Βεβαια τον πρωτο καιρο της προσαρμογης του εδινα παντα μετα απο τα φρουτα-λαχανικα του λιγο βρασμενο ρυζι που του αρεσει πολυ και ολα μια χαρα!

και κατι ακομη... εγω προτιμω φρουτα λαχανικα εποχης... 😉 ετσι υπαρχει και εναλλαγη αναλογα με τις εποχες!
 
το δικο μου οπως και τα περισσοτερα καναρινια τρελαινονται για αγκουρι... Βαλε και θα δεις τρελα!
 
ισητο μαρουλι το τρωνε ολα τα πουλια(π.χ καρδερινες, παπαγαλοι, καναρια κ. Α ) εγω ξερω τι δεν κανει πολυ λογο εντερικων. Το πολυ δυο φορες το μηνα. Επησεισ αλλα χορτα οπως οι σθογκοικαι τα ραπανια που τα χρησιμοποιουμαι συνηθος για πυρωμα περιεχουν μια ουσια ποιχτηι(σαν γαλα) μπορει να φραξει τον εισοφαγο του πουλιου και να πνιγουν
 
ΚΑΘΕ ΠΡΑΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ... ΚΑΙ Ο ΚΟΛΙΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ... Το μαρουλακι καλο ειναι αλλα στην εποχη του, σκεψου οτι τα περισσοτερα μαρουλια αυτην την εποχη εχουν <φαει ορμονη>που παει συννεφο. Για να υπαρχει στην αγορα.. Θα ηθελες να τρωει το πουλακι σου... Ορμονες; Ε;
πανος
 
Αυτο ακριβως που λεει ο φιλος μας ο toliasp!
Πρεπει να ψαξετε να δειτε πια φρουτα ειναι εποχης και πια οχι!
Σκεφτειτε τι θα εβρισκε τη καθε εποχη το πουλακι εαν ηταν στη φυση ελευθερο!
Γιατι απο εποχη σε εποχη ψαχνει και χρειαζεται αλλες βιταμινες κτλ.
πχ το χειμωνα θα εβρiσκε το πορτοκαλι και μηλο που του δινει τις βιταμινες οι οποιες ειναι και χρησιμες εκεινη την εποχη!
 
Τελικά πρέπει να στεγνώνουμε τα λαχανικά καλά ή όχι για τό μύνημα του Ανέστη αναιρεί πολλά πράγματα περί διάροιας.
 
Πυστευω πως πρεπει να τα στεγνωνουμε ελαφρα,ωστε να κραταει την υγρασια που πρεπει για να μην χαλασει γρηγορα, τωρα περι διαριας παιζονται και αλλα... ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΤΑ ΚΟΒΕΤΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΟΞΥΔΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΤΙΜΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ...
 
κ γω που τα στεγνωνω προκοπη δεν ειδα...🙄
παλι κανουν νερουλες κουτσουλιες /οχι παντα ομως
 
Τελικά πρέπει να στεγνώνουμε τα λαχανικά καλά ή όχι για τό μύνημα του Ανέστη αναιρεί πολλά πράγματα περί διάροιας.

Αυτο μου το ειπε ο κτηνιατρος και το ιδιο παρατηρησα εννοωντας τον τροπο να συνηθισει το πουλι στο να τρωει χλωρη τροφη και για την ποσοτητα της! Επισης οσα ατομα γνωριζω σε διαφορες χωρες που εχουνε πουλια κανουνε ακριβως το ιδιο με αυτο που περιεγραψα οτι κανω και κανενας δεν μιλησε για διαροια. Αλλο υδαρα περιττωματα να περιεχουνε δηλαδη μεγαλη ποσοτητα νερου-ουρων και αλλο διαροια.

p.s. εγω δεν τα στεγνωνω συνηθως, καποιες φορες ισως οταν δινω φυλλα απο σπανακι και παλι οχι παντα και διαφορα στις κουτσουλιες δεν ειδα.
 
Back
Top