Διατροφή Μαρούλι ναι ή όχι;

Κι εγω τους δινω καθημερινα μαρουλι και τους αρεσει! Οσο για τα συκα που γραφτηκαν παραπανω συμφωνω απολυτα το διαβασα και στην εγκυκλοπαιδια οτι ειναι η αγαπημενη τροφη για τα καναρινια. Εχω συκια απεναντι απο το σπιτι μου περιμενω να βγαλει συκα!
 
Εγω τους βαζω τα "λιασμενα" συκα που ειναι λιγο ξερα και τα εχω σε ταπερ στο ψυγειο και παραμενουν ολοφρεσκα.
Για τα φρεσκα δεν ξερω τι γινετε-θελει ψαξιμο!
 
καλα, τα δικα μου ειναι... Παλαβα μαλλον! 😛

τους εδωσα μια φορα συκα [μολις τα χα κοψει απο το δεντρο]
κ ουτε τα πλησιασανε...
τον αγαπημενο μου, που τρωει ανετα απ το χερι μου, προσπαθησα μαλιστα να τον ταϊσω ...τιποτα(!)

ακομα χειροτερα, σε πειραμα με... κερασι! 😛
τον ειχα εκτος κλουβιου εκεινη την ωρα κ μολις τον πλησιασα με το κερασι εφυγε τρεχωντας!-πετωντας δλδ αλλα εντρομος θα ελεγες...
καπου ειχα διαβασει οτι δεν κανει κερασια στα πουλια...
αλλα δεν ημουν κ τελειως σιγουρη

με τα καροτα επισης!
παλια, δεν τ' ακουμπουσανε με τιποτα...
απο περισυ, τα τρωνε μια χαρα... 😀
 
Έυα βάζε εσύ καθημερινα μια μικρή ποσότητα και καποια στιγμή θα τα δοκιμάσουν. Τα καναρίνια είναι πολυ περίεργα. Δεν θα μπορέσουν να αντισταθούν η περιέργεια θα κερδίσει.
 
Εγώ τα βάζω ρόκα απο τον κήπο κατευθείαν στο κλουβί. Δεν τα ραντίζω και ούτε ρίχνω φάρμακα. Σαν τρελά κάνουν.
 
Δοκιμάστε κάθε φορά που βάζετε πράσινα λαχανικά να τα αφήνετε για 15 λεπτά σε λεκάνη με νερό και λίγο μηλόξυδο. Θα απαλλαγούν από βακτηρίδια τα οποία αναπτύσσονται σε οτιδήποτε έχει υγρασία όπως τα βρεγμένα λαχανικά.
Έτσι θα αποφύγετε διάρροιες που είναι το πλέον συνηθισμένο πρόβλημα όταν χορηγείτε φρέσκα λαχανικά, που είναι απολύτως απαραίτητα για τα πουλιά.
 
και κάτι άλλο,
επειδή όλοι τρέμουμε με την ιδέα να είναι μολυσμένα τα λαχανικά που δίνουμε στα πουλιά προσπαθείστε να φυτεύετε σε γλάστρες ή παρτέρια ό,τι μπορείτε να δώσετε στα πουλιά. Σπόροι μαρουλιού, γογγύλι, μπρόκολο, αντίδι, αντράκλα, λάχανο, ρούπσεν κλπ, είναι σπόροι που βρίσκονται εύκολα (σε μείγματα ιθαγενών) και τα πουλιά τρελαίνονται γι' αυτά.
Εννοείται ότι ποτέ δεν θα γίνει χρήση λιπάσματος και - ακόμη περισσότερο - ούτε σκέψη για ψέκασμα με παρασιτοκτόνα φυτών.
 
Καλησπέρα

Θα σας πω την δικιά μου εμπειρεία.
Πρόπερσι, παρολίγο να χάσω το μισό μου κοπάδι από μπρόκολο.
Το οποίο φυσικά το είχα ξεπλήνει σαν το έτρωγε ωμό η κόρη μου.
Από τότε, δεν ξανακούμπησαν τα καναρίνια μου πρασινάδα.
Ενημερωτικά δεν είδα να τους λείπει διατροφικά.
Αν δείτε στην πράξη πως μεγαλώνουν στα μποστάνια και στα θερμοκήπια τα λαχανικά θα καταλάβετε.
 
Από τότε, δεν ξανακούμπησαν τα καναρίνια μου πρασινάδα.
Ενημερωτικά δεν είδα να τους λείπει διατροφικά.
Αν δείτε στην πράξη πως μεγαλώνουν στα μποστάνια και στα θερμοκήπια τα λαχανικά θα καταλάβετε.


Αυτο που λες δεν ειναι ομως η λυση... Δηλαδη ουτε στα παιδια να ξαναδωσουμε;

Και πως εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν τους λειπει τιποτα διατροφικα; Με το ματι; 😕
 
Αυτο που λες δεν ειναι ομως η λυση... Δηλαδη ουτε στα παιδια να ξαναδωσουμε;

Και πως εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν τους λειπει τιποτα διατροφικα; Με το ματι; 😕

Καλημέρα

Κανονικά, έτσι που πάμε δεν πρέπει να δίνουμε και στα παιδιά μας φίλε μου.
Για παράδειγμα, όταν μπαίνεις σε θερμοκήπιο το απόγευμα και βλέπεις το αγγούρι μία παλάμη, και το επόμενο πρωί είναι έτοιμο για κόψιμο, χαιρετίσματα.
Όταν όλοι ξέρουμε, ότι τα λαχανικά προσβάλλονται από χίλιες δυο ασθένειες και τα ψεκάζουν συνεχώς………………;
Τώρα, όσον αφορά το αν τους λείπει η πρασινάδα στα καναρίνια μου, επίτρεψε μου να σου πω, ότι εκτρέφω 8 χρόνια καναρίνια malinos και ξέρω την συμπεριφορά τους πάρα πολύ καλά.
Όταν λοιπόν αναπτύσσονται σωστά, χωρίς προβλήματα, οι γέννες πάνε καλά, η πτερόροια ξεκινά και τελειώνει ομαλά, για πιο λόγο να διακινδυνέψω να ταΐσω κάτι στο οποίο είμαι επιφυλακτικός.
Άλλωστε είμαι τις άποψης ότι με ένα άριστο μίγμα σπόρων, πολύς καλής ποιότητας αυγοτροφής και μία πολύ καλή πολυβιταμίνη, τα καναρίνια malinois δεν χρειάζονται τίποτα άλλο.
 
τα μαρουλια ειναι ενα απο τα πιο ευχαριστα χορτα για τα φυτα. Κανουν καλο αλλα πρεπει να τα δινεις 1 φορα την εβδομαδα οπως και ολα τα αλλα χορταρικα γιατι τα πιανει διαρροια!
 
Εγω στο δικο μου ανα 2 μερες του δινω ενα κλωναρακι απο την καρδια του μαρουλιου και μεχρι σημερα μετα απο 1 χρονο δεν το εχει πιασει ποτε διαροια!:D
Απο την αλλη δεν ξερω αν πρεπει να του δινω τακτικα κροκο αυγου και αν ναι καθε ποτε; 😕
 
Back
Top