Αναπαραγωγή Μας ενδιαφέρει το αναπαραγωγικό ή το προσδόκιμο ζωής των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koskos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

koskos

PB Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
166
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ας πουμε τα πραγματα με τ ονομα τους. Μας ενδιαφερει να αυξησουμε το προσδοκιμο της αναπαραγωγικης ζωης των καναρινιων μας και οχι της συνολικης τους ζωης. Ποσοι απο μας εχουν στην κατοχη τους πουλια ηλικιας 8 και ανω; Αν καταφερουν και ζησουν μεχρι τοτε θα καταληξουν δωρα σε ατομα με ενα δυο πουλακια στην κατοχη τους που ειτε δεν τους ενδιαφερει η αναπαραγωγη η προς το παρον η ποσοτητα των νεοσσων. Παιρνουμε πουλια τον Φλεβαρη με σκοπο να μας γεννησουν αμεσως και οχι πχ τον Σεπτεμβρη.
 
Ας πουμε τα πραγματα με τ ονομα τους. Μας ενδιαφερει να αυξησουμε το προσδοκιμο της αναπαραγωγικης ζωης των καναρινιων μας και οχι της συνολικης τους ζωης.
Κώστα μου, δεν νομίζω πως όλοι έχουμε τις ίδιες προθέσεις και "συμφέροντα".
Από την πλευρά μου, ενδιαφέρομαι για την ευζωία και μακροζωία γενικώς και η συμμετοχή μου εδώ και οι αναζητήσεις μου, εστιάζουν εκεί ακριβώς.
Ως κάτοχοι petbirds άντε να κάνουμε και κάποιες αναπαραγωγές ή και καθόλου.
Και προσωπικά δεν θα με απασχολούσε η αναπαραγωγή παρά μόνο εγκυκλοπαιδικά, αν από τα εκτροφικά δεδομένα και τις παραδοχές των εκτροφέων, δεν εξαρτιόταν η καλή φυσική κατάσταση των πουλιών που αγοράζουμε.
Δεν θέλω τον απόγονο ενός πουλιού που ζει 4-5 χρόνια εξαντλημένο, με εξασθενημένο σπέρμα, φορέα εκατομμυρίων παθογόνων λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού του, επειδή "λυσσάει" ο εκτροφέας να τα αναπαράγει κάνοντας πρωταθλητισμό.
Έχει σημασία λοιπόν, ποιος είναι ποιος και που στοχεύει καθένας μας.
Έτσι λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους κατά την γνώμη μου.
 
Κώστα μου, δεν νομίζω πως όλοι έχουμε τις ίδιες προθέσεις και "συμφέροντα".
Από την πλευρά μου, ενδιαφέρομαι για την ευζωία και μακροζωία γενικώς και η συμμετοχή μου εδώ και οι αναζητήσεις μου, εστιάζουν εκεί ακριβώς.
Ως κάτοχοι petbirds άντε να κάνουμε και κάποιες αναπαραγωγές ή και καθόλου.
Και προσωπικά δεν θα με απασχολούσε η αναπαραγωγή παρά μόνο εγκυκλοπαιδικά, αν από τα εκτροφικά δεδομένα και τις παραδοχές των εκτροφέων, δεν εξαρτιόταν η καλή φυσική κατάσταση των πουλιών που αγοράζουμε.
Δεν θέλω τον απόγονο ενός πουλιού που ζει 4-5 χρόνια εξαντλημένο, με εξασθενημένο σπέρμα, φορέα εκατομμυρίων παθογόνων λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού του, επειδή "λυσσάει" ο εκτροφέας να τα αναπαράγει κάνοντας πρωταθλητισμό.
Έχει σημασία λοιπόν, ποιος είναι ποιος και που στοχεύει καθένας μας.
Έτσι λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους κατά την γνώμη μου.
Mαρια νομιζω πως το ενα δεν αναιρει το αλλο...
 
Mαρια νομιζω πως το ενα δεν αναιρει το αλλο...
Κι όμως Βασίλη...
Ο πρωταθλητισμός απαγορεύει τη λειτουργία του εκτροφέα ως ανθρώπου κατόχου pet με τη σωστή σημασία της έννοιας.
Η Μαρία σ' αυτό το κομμάτι έχει απόλυτο δίκιο.
 
Μαρια εγω εγραψα για τον κανονα που διεπει τους "χομπιστες εκτροφεις". Ευτυχως στον κανονα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...
 
Εγω νομίζω ότι πιο θολά νερά από αυτό που ειπώθηκε ως αναπαραγωγικη ζωη, δεν υπαρχουν.
Μια ζωη υπάρχει, τα περί ευζωιας τα είπαν οι επιστημονικες έρευνες, δεν υπάρχει κάτι άλλο από αυτό.
Καθε άλλη φραση που θα ανοίγει την πόρτα σε ποσοτικες μεταβλητες θα ακολουθεί την μοίρα που της αναλογει, αυτη της προσωπικής μας ερμηνείας, κατα το δοκούν,των εννοιών της παραγωγής και του παραγωμενου προϊόντος.
 
@Deukalion Δημήτρη μου, χρειάζεται μια παραδοχή, ένας μπούσουλας για να λειτουργούν τα πράγματα σωστά, τόσο, όσο γνωρίζουμε. Υπάρχει ασφάλεια στην ζωή για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα;
Που θέλεις να καταλήξεις ρίχνοντας το βότσαλο στην λίμνη;:)
 
Αναφερομαι στο μήνυμα του Koskos και του Σταύρου, ασχέτως των προθέσεων τους από αυτά που έγραψαν.
Δεν θεωρώ σαφη τη φράση "αναπαραγωγικη ζωη" και ως προς αυτό έγραψα. Προκύπτουν πολλά νοήματα διαβάζοντας τα δυο μηνύματα των ατόμων που ανέφερα.
 
Βασικός στόχος κάθε σοβαρής εκτροφικής προσπάθειας είναι, απολύτως υγιή, και κατά το δυνατόν ΑΡΙΣΤΑ δείγματα της ποικιλίας που αναπαράγουμε.
Οποιος τηρεί αυτό τον βασικό κανόνα μπορεί να ελπίζει οτι οι απόγονοι που θα δημιουργήσει η εκτροφική του προσπάθεια θα είναι στα πλαίσια που ορίζουν και οι ηθικές παραδοχές. Ας μάθουμε να τηρούμε αυτόν τον τόσο βασικό αλλά και απλό κανόνα σαν αρχή. Για τα επόμενα βήματα υπάρχει χώρος προβληματισμού και αποφάσεων για τον κάθε έναν απο εμάς ξεχωριστά.
 
Εννοω απο την ηλικια που θα εχει το πουλι τον Μαρτιο(8-9-10 μηνων) μεχρι την ηλικια των τεσσαρων πεντε ετων για τα θηλυκα και κατι παραπανω για τα αρσενικα αναλογα της ποιοτητας του πουλιου
 
Κώστα κι εγώ βλεπω τα πουλακια σαν συντρόφους μου. Μου αρέσει να κάνουν παιδιά, αλλά δεν τα επιθυμώ για αυτόν τον λόγο.
Με ενδιαφέρουν και τα δύο: το αναπαραγωγικό προσδόκιμο ώστε να ξερω ποια ειναι τα χρονικά περιθώρια και το προσδόκιμο ζωής διότι προσδιορίζει τον χρόνο που θα είμαστε παρέα.
 
Δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος στο προσδόκιμο επιβίωσης είναι η ηλικία των γονιών του. Υπάρχουν παντού μελέτες που ισχυρίζονται κάτι και αντίστοιχα άλλες τόσες που λένε ότι δεν ισχύει. Καλό είναι να μπει και το λινκ της λεγόμενης μελέτης να δούμε πωε έγινε.
 
Δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος στο προσδόκιμο επιβίωσης είναι η ηλικία των γονιών του
Μιλάς για το προσδόκιμο ζωής των απογόνων ή το προσδόκιμο ζωής των γεννητόρων όταν εξαναγκάζονται να εκτελούν χρέη κλωσσομηχανής; Εδώ θα πρέπει να γίνει ένας σαφής διαχωρισμός για χάρη της συζήτησης, διότι συζητάμε για τη διάρκεια και τη συχνότητα που υποβάλλονται τα πουλιά σε αναπαραγωγή και τις επιπτώσεις που υπάρχουν και όχι για την ηλικία έναρξης.

Αυτός είναι και ο λόγος που διαχωρίστηκαν οι συζητήσεις.
 
Πιστεύω πως οι περισσότεροι δυστυχώς εστιάζουν στην διάρκεια της αναπαραγωγικής ικανότητας ενός πουλιού. Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πόσα μέλη του φόρουμ έχουν στην κατοχή τους πουλιά μεγάλης ηλικίας και πως θεωρούν ότι το έχουν καταφέρει έως τώρα.
 
θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πόσα μέλη του φόρουμ έχουν στην κατοχή τους πουλιά μεγάλης ηλικίας και πως θεωρούν ότι το έχουν καταφέρει έως τώρα
Έχει ανοίξει η @Sissy κάποιο τέτοιο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Πόσα-χρόνια-συμβίωσης-έχετε-με-τα-πτηνά-σας.25812/
 
Αν κάνεις εκτροφή λογικό είναι να σε ενδιαφέρει το αναπαραγωγικο προσδόκιμο αν έχεις απλά ενα πετ το συνολικό προσδόκιμο. Και όταν λέω αναπαραγωγικο προσδόκιμο εννοώ υγιή πουλιά που μπορούν να δώσουν απογόνους.
 
Back
Top