Αναπαραγωγή Μας ενδιαφέρει το αναπαραγωγικό ή το προσδόκιμο ζωής των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koskos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για τα θηλυκά καναρίνια η περίοδος αναπαραγωγικής ικανότητας κυμαίνεται μέχρι τα 4 έως 5 χρόνια τους και για τα αρσενικά από 5 έως 7 ετών. Αυτά είναι τα γενικώς ισχύοντα.
Τι κάνει καθένας με τα πουλιά του είναι και θέμα ψυχισμού και συνείδησης.
 
Αν κάνεις εκτροφή λογικό είναι να σε ενδιαφέρει το αναπαραγωγικο προσδόκιμο αν έχεις απλά ενα πετ το συνολικό προσδόκιμο. Και όταν λέω αναπαραγωγικο προσδόκιμο εννοώ υγιή πουλιά που μπορούν να δώσουν απογόνους.
Μα είναι δυνατόν κάποιος να κάνει εκτροφή και να τον ενδιαφέρει μόνο για πόσο καιρό θα μπορούν να ζευγαρώσουν; Κάποιος που κάνει μια υπέυθυνη, σοβαρή και συνειδητή αναπαραγωγή θα προσέχει τα καναρίνια του από τότε που θα του χαρίσουν τους πρώτους νεοσσούς μέχρι και να πεθάνουν λόγω ηλικίας. Προσωπικά έχω αναφέρει πολλές φορές πως τα καναρίνια μου τα βλεπω σαν παιδιά μου. Όταν ένα καναρίνι μου ξεπεράσει τα 5,6,7 χρόνια ζωής, το φροντίζω ακόμα περισσότερο. Γιατί έχει πολλά να μου δώσει. Αν είναι θηλυκό την εμπειρία του στην ανατροφή νεοσσών σαν παραμάνα, και αν είναι αρσενικό θα διδάξει τα νεούδια να τραγουδούν ακόμα πιο όμορφα. Έτσι λοιπόν σε μια σωστή αναπαραγωγή/εκτροφή δεν μπορούν να λείπουν οι παραμάνες και οι δάσκαλοι. Όσο περνούν τα χρόνξια είναι ακόμα πιο πολύτιμα και πρέπει να τα φροντίζουμε ακόμα περισσότερο. Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ... Και έτσι το βλέπω...
 
Μα είναι δυνατόν κάποιος να κάνει εκτροφή και να τον ενδιαφέρει μόνο για πόσο καιρό θα μπορούν να ζευγαρώσουν; Κάποιος που κάνει μια υπέυθυνη, σοβαρή και συνειδητή αναπαραγωγή θα προσέχει τα καναρίνια του από τότε που θα του χαρίσουν τους πρώτους νεοσσούς μέχρι και να πεθάνουν λόγω ηλικίας. Προσωπικά έχω αναφέρει πολλές φορές πως τα καναρίνια μου τα βλεπω σαν παιδιά μου. Όταν ένα καναρίνι μου ξεπεράσει τα 5,6,7 χρόνια ζωής, το φροντίζω ακόμα περισσότερο. Γιατί έχει πολλά να μου δώσει. Αν είναι θηλυκό την εμπειρία του στην ανατροφή νεοσσών σαν παραμάνα, και αν είναι αρσενικό θα διδάξει τα νεούδια να τραγουδούν ακόμα πιο όμορφα. Έτσι λοιπόν σε μια σωστή αναπαραγωγή/εκτροφή δεν μπορούν να λείπουν οι παραμάνες και οι δάσκαλοι. Όσο περνούν τα χρόνξια είναι ακόμα πιο πολύτιμα και πρέπει να τα φροντίζουμε ακόμα περισσότερο. Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ... Και έτσι το βλέπω...
Πόσες παραμάνες υπολογίζεις να έχεις σε 3 χρόνια;Έχεις κρατήσει όλα τα κανρίνια σου ως τώρα;
 
Έχεις κρατήσει όλα τα κανρίνια σου ως τώρα;
Ναι. Δίνω τα αρσενικά και τα νεαρά καναρίνια (θηλυκά και αρσενικά). Τα θηλυκά μου που είναι άνω του ενός έτους μένουν κοντά μου. Και ναι τα έχω κρατήσει όλα. Τα θεωρώ πολυτιμα!
 
Ναι. Δίνω τα αρσενικά και τα νεαρά καναρίνια (θηλυκά και αρσενικά). Τα θηλυκά μου που είναι άνω του ενός έτους μένουν κοντά μου. Και ναι τα έχω κρατήσει όλα. Τα θεωρώ πολυτιμα!
Τα παιδιά τους δεν τα θεωρείς πολύτιμα;
 
Τα παιδιά τους δεν τα θεωρείς πολύτιμα;
Εννοείται γι αυτό και πάνε σε σπίτια που ξέρω ότι θα τα φροντίζουν όσο και εγώ και σε ανθρώπους που έχουν την ίδια ιδεολογία με μένα... Δεν τα πετάνε δηλαδή μετά από 4-5 χρόνια... Τα ήθελαν και τους τα χάρισα για να τα φροντίζουν και να τα αγαπούν σαν ζωάκια. Όχι σαν μηχανές αναπαραγωγής.
 
Αυτό που θέλω να πω είναι δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο καθένας κάνει την αναπαραγωγή για δικούς του σκοπούς και διαχειριζεται το κοπάδι του βάση του τι θέλει να πετύχει. Για αυτό καλό είναι να αποφεύγουμε χαρακτηρισμους.
 
Ο καθένας κάνει την αναπαραγωγή για δικούς του σκοπούς και διαχειριζεται το κοπάδι του βάση του τι θέλει να πετύχει.
Άλλος μπορεί να κάνει αναπαραγωγή όλο το χρόνο, άλλος να κάνει μόνο μια το χρόνο και άλλος να μην κάνει και καθόλου για διάφορους λόγους(χρόνος-χρήμα κτλ) και να αρκείται στη φροντίδα αυτών. Αυτό είναι και το θέμα της συζήτησης, μας ενδιαφέρει να εξοντώσουμε τα πουλιά μας στην αναπαραγωγή και να πάρουμε πολλούς απογόνους ή μας ενδιαφέρει να είναι δίπλα μας για πολλά χρόνια;
Εδώ οι περισσότεροι είμαστε χομπίστες και αν προβαίνουμε σε μετρημένες και συνειδητοποιημένες αναπαραγωγές τέτοια ερωτήματα
Πόσες παραμάνες υπολογίζεις να έχεις σε 3 χρόνια
δε νομίζω να μας απασχολούν. Αγαπάμε τα καναρίνια μας ακόμα και αν είναι μεγάλα σε ηλικία, γιατί μεγάλωσαν μαζί μας και θα τα φροντίζουμε όσο θα είμαστε και όσο θα είναι δίπλα μας.
 
Άλλος μπορεί να κάνει αναπαραγωγή όλο το χρόνο, άλλος να κάνει μόνο μια το χρόνο και άλλος να μην κάνει και καθόλου για διάφορους λόγους(χρόνος-χρήμα κτλ) και να αρκείται στη φροντίδα αυτών. Αυτό είναι και το θέμα της συζήτησης, μας ενδιαφέρει να εξοντώσουμε τα πουλιά μας στην αναπαραγωγή και να πάρουμε πολλούς απογόνους ή μας ενδιαφέρει να είναι δίπλα μας για πολλά χρόνια;
Εδώ οι περισσότεροι είμαστε χομπίστες και αν προβαίνουμε σε μετρημένες και συνειδητοποιημένες αναπαραγωγές τέτοια ερωτήματα

δε νομίζω να μας απασχολούν. Αγαπάμε τα καναρίνια μας ακόμα και αν είναι μεγάλα σε ηλικία, γιατί μεγάλωσαν μαζί μας και θα τα φροντίζουμε όσο θα είμαστε και όσο θα είναι δίπλα μας.
Ξαναδιάβασε το θέμα. Πουθενά δεν λέει για ξεπατωμα.
 
Ξαναδιάβασε το θέμα. Πουθενά δεν λέει για ξεπατωμα.
Το θέμα είναι ξεκάθαρο
Εδώ θα πρέπει να γίνει ένας σαφής διαχωρισμός για χάρη της συζήτησης, διότι συζητάμε για τη διάρκεια και τη συχνότητα που υποβάλλονται τα πουλιά σε αναπαραγωγή και τις επιπτώσεις που υπάρχουν και όχι για την ηλικία έναρξης.

Αυτός είναι και ο λόγος που διαχωρίστηκαν οι συζητήσεις.
 
Ναι αλλά να είναι εντός θέματος
Ποιο μήνυμα Βασίλη είναι εκτός θέματος; Αν θεωρείς πως κάποιο είναι εκτός θέματος χρησιμοποιείς την αναφορά και οι συντονιστές το ελέγχουν και αν ισχύει το διαγράφουν.
 
Με βάση την επεξήγηση του Σταυρου ναι δεν είσαι εκτός θέματος. Με βάση τον τρόπο που διατυπωθηκε ο τίτλος του θέματος δεν παραπέμπει σε αυτά που λέει στην εξήγηση ο Σταύρος.
 
...
Τι κάνει καθένας με τα πουλιά του είναι και θέμα ψυχισμού και συνείδησης.
, αλλά ταυτόχρονα εμπειρίας και γνώσεων θα πρόσθετα.
Οι καλύτερες των προθέσεων δεν αρκούν, διότι μπορεί η αναπαραγωγή να είναι συνδεδεμένη με το προσδόκιμο αλλά δεν είναι η βασική παράμετρος. Νομίζω οτι το ΠΩΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ είναι το "μυστικό" στην μακροβιότητα του. Και αυτό το ΠΩΣ, ο ενημερωμένος εκτροφέας το γνωρίζει καλά, ή τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο κάποιον που επειδή ζευγάρωσε πέντε φορές ότι καναρίνι βρήκε μπροστά του έγινε γνώστης και εκφράζει με άνεση γνώμη επι παντός... 😡
 
... Και αυτό το ΠΩΣ, ο ενημερωμένος εκτροφέας το γνωρίζει καλά, ή τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο κάποιον που επειδή ζευγάρωσε πέντε φορές ότι καναρίνι βρήκε μπροστά του έγινε γνώστης και εκφράζει με άνεση γνώμη επι παντός... 😡
Μα όλοι κάπως έτσι δεν ξεκινήσαμε κύριε Μάκη; Εννοώ είχαμε δύο πουλάκια και τα βάλαμε να ζευγαρώσουν, χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο; Στη συνέχεια, αρχίσαμε να ψαχνόμαστε και να προσπαθούμε τουλάχιστον να βελτιωθούμε. Οι περισσότεροι εδώ δεν είμαστε εκτροφείς και ούτε προσπαθούμε να κερδίσουμε αυτό τον τίτλο. Θέλουμε να μάθουμε τα βασικά και έχουμε ανάγκη στη συζήτηση να συμμετέχουν ενημερωμένοι εκτροφείς για να μας διορθώνουν. Κανείς δεν έχει το αλάθητο. Ασφαλώς και χρειάζεται εμπειρία και γνώση και συμφωνώ μαζί σας, αλλά κανείς μας δε γεννήθηκε μαθημένος και έμπειρος.
 
Ε αυτό το μυστικό περιμένουμε από εσάς κ. Μάκη... :)
Νομίζω οτι το ΠΩΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ είναι το "μυστικό" στην μακροβιότητα του.
και όχι αυτο...
απο κάποιον που επειδή ζευγάρωσε πέντε φορές ότι καναρίνι βρήκε μπροστά του έγινε γνώστης και εκφράζει με άνεση γνώμη επι παντός... 😡
Γνώμη έχει καθένας και επιβάλλεται να προστατεύουμε το δικαίωμά του να την εκφράζει.
Η πειστικότητά του είναι θέμα γνώσης και επιχειρημάτων και δεν μας αφορά εν προκειμένω.
Αφήστε που το παρόν θέμα είναι γενικού χαρακτήρα και είναι σημαντικό να ειπωθούν προβληματισμοί ανθρώπων με διαφορετικό επίπεδο ενασχόλησης, ακόμα και όσων ίσως δεν έχουν κάνει καμία αναπαραγωγή.
Δυστυχώς η εμπειρία αποκτάται μέσα από απώλειες και δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να υποστούν αυτή την ψυχική βάσανο, οπότε ίσως είναι καλύτερα γι' αυτούς μέσα από τέτοιες συζητήσεις να σκεφτούν και να μην εμπλακούν σε τέτοιες διαδικασίες.
 
Back
Top