Γενικά Μας προέκειψε αλλεργία από τους παπαγάλους, τι κάνουμε τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evgeniar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα.Αντιμετωπιζω ακριβως το ίδιο πρόβλημα. Επαθα πνευμονιτιδα σοβαρή με δύσπνοια. 3 μηνες κορτιζόνη. Εκανα βρογχοσκόπηση, διάχυση με σπιρομετρηση.Τελικά το πρόβλημα ειναι η πουδρα των παπαγάλων.Μου απαγόρευσαν 3 διαφορετικοί γιατροί την επαφη με τους παπαγάλους.Στην αρχή που το επαθα τους καθάριζαν με διπλή μάσκα και γάντια. Δυστυχώς όμως επανήλθε το πρόβλημα και τώρα κορτιζόνη για 6 μηνες με το 50% των πνευμόνων να λειτουργούν. Το θέμα όπως καταλαβαίνετε ειναι πολύ σοβαρό.Ψάχνω καλούς ανθρώπους να αγαπούνε τα πουλιά. Δεν ειναι να παίζεις με αυτά. Το επόμενο στάδιο ειναι η ίνωση και μεταμόσχευση. Αυτή ειναι η δική μου κατάθεση
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σίγουρα παίζει ρόλο και ο αριθμός των πτηνών που έχεις, αυξημένα σωματίδια σε κλειστό χώρο, θα παιρνουσες κ κάποιο χρόνο μαζί τους! Το δωμάτιο το αεριζες κανονικά; το ρωτάω για να μαθαίνουμε πληροφορίες, προς αποφυγή αλλων παρόμοιων περιπτώσεων! Περαστικά σου εύχομαι, μακρύς ο δρόμος από ότι κατάλαβα 😢
 
Ψάχνω καλούς ανθρώπους να αγαπούνε τα πουλιά
Πολύ δυσάρεστο να αναγκαστείς να αποχωριστείς κατοικίδιο...
Ασχετο με αυτό το θέμα αλλά αν χρειάζεται καλο σπίτι ακόμα κάποιο, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου αν θέλετε, ενδιαφέρομαι (εχω ενα μπατζι και ενα κοκατίλ μόνα τους το καθένα). Αν κατάλαβα λάθος ζητω συγγνώμη.
 
Πολύ δυσάρεστο να αναγκαστείς να αποχωριστείς κατοικίδιο...
Ασχετο με αυτό το θέμα αλλά αν χρειάζεται καλο σπίτι ακόμα κάποιο, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου αν θέλετε, ενδιαφέρομαι (εχω ενα μπατζι και ενα κοκατίλ μόνα τους το καθένα). Αν κατάλαβα λάθος ζητω συγγνώμη.
καλησπερα,

Αν θελετε εχω ενα κοριτσακι αλμπινο μπατζι και ενα κοκατιλακι αγορι με τεστ dna με μαγουλακια
 
@Evgeniar
[automerge]1615749762[/automerge]
@myr Ξεκίνησε τώρα θεραπεία με κορτιζόνη κτλπ.
Θα της προτείνω να παει και σε αλλον γιατρο..
Η συγκεκριμενη ηταν καθετη να φυγουν απο το σπιτι, ουτε καν σε αλλο δωματιο...
Τους ειχαμε στο μπαλκονι φαντασου μεχρι να βγει η γνωματευση αλλα της ειπε να εξαφανιστουν...και εγω το θεωρω υπερβολη..
Πιστευω οτι της προκληθηκε καθαρα επειδη τους 5 τελευταιους μηνες κοιμοταν μαζι με τον εναν..
[automerge]1615750645[/automerge]
Καλησπέρα κι από μένα, γιατροί δεν είμαστε τις εμπειρίες μας λέμε εδώ,κι εγώ είμαι αλλεργική σε άπειρα πράγματα π.χ και στις γάτες λουλούδια κ ά.αλλά για να αρρωστήσω πρέπει να μείνω τουλάχιστον μία ώρα μαζί τους σε ένα δωμάτιο, τώρα όλο το χειμώνα κοιμάμαι με τα πουλάκια μου δύο κοκατίλ και δύο lovebirds και δεν με ενόχλησαν καθόλου παρόλο που έχω ΧΑΠ και γιό πνευμονολόγο,για αυτό ψάξτε καλλήτερο το είδος της αλλεργικής αντίδρασης, αλλά μετά από 5 μήνες λίγο παράξενο , πριν διώξεις τα πουλάκια ψάξτο καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι σίγουρο ότι είναι από την πούδρα των παπαγάλων? Γιατί εγώ έπαθα αλλεργία από της 5 του μηνά αυτού μέχρι και σήμερα αλλά ο γιατρος μου είπε λόγω της άνοιξης
 
Καλησπερα σς ολους και σας ευχαριστω για την τοσο μεγαλη ανταποκριση στο προβλημα μου!

Προς το παρον εχουμε τα πουλακια μεσα σε ενα δωματιακι εκτος του σπιτιου και τα καθαριζουμε και τα βγαζουμε ελευθερα εκει για να μην ερχεται σε επαφη η μαμα μου...

Οταν ανοιξει ο καιρος θα τα βγαλουμε σε εναν πιο ανοιχτο χωρο με περισσοτερο φως.

Αυτο σκεφτηκαμε σαν προσωρινη λυση.
Στο θεμα υγειας με την απομακρυνση τους η μαμα μου ειναι καλυτερα, αλλα θα σας ξαναπω οταν τελειωσει η θεραπεια και κανει επαναλειπτικες εξετασεις.

Οσο για τα πουλακια μου ειναι καπως εγωιστικο αλλα κανουμε ο,τι μπορουμε να μην τα δωσουμε...ελπιζω να σκεφτουμε μια μονιμη λυση.
 
Οσο για τα πουλακια μου ειναι καπως εγωιστικο αλλα κανουμε ο,τι μπορουμε να μην τα δωσουμε...ελπιζω να σκεφτουμε μια μονιμη λυση.
Δεν ακούγεται εγωιστικό, ίσα ίσα φαίνεται ότι τα αγαπάτε πολύ. Ελπίζω να βρεθεί οριστική λύση!
 
Back
Top