Ασθένειες Μαύρα σημάδια στο κεφάλι και τον λαιμό του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Εχω προσέξει στο budgie μου οτι έχει κατι σαν μαυρα αγκαθακια στο λαιμο και μπροστα στο πρόσωπο του, εχει φαγουρα παντού στο σωμα και κανει ηχους σαν να σπαει σπορια τι μπορεί να είναι;
 
Βγάλε μας μια κοντινή φωτογραφία των σημείων που αναφέρεις. Ενδέχεται αν περνάει πτερόρροια αυτά τα "αγκαθάκια" που γράφεις να είναι τα νέα φτεράκια.
Για τους ήχους νομίζω έχεις ξαναναφέρει αλλά το κάνει μόνο όταν είναι ξύπνιο αν δεν κάνω λάθος.
Γενικότερη εικόνα του και κουτσουλιές πως είναι;
Όταν γράφουμε γι αασθένεια, πρέπει να δίνουμε όσο μπορούμε περισσότερες πληροφορίες.
Πάνω πάνω, σε παραπέμπει σ' ένα ερωτηματολόγιο. Γράψε όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς από αυτό.
 
Οι κουτσουλιες καλες είναι αλλα το περισοτερο μερος ειναι ασπρο μερικες φορες τον ακούω να φτερνίζεται αλλα δεν πίνει σχεδον καθόλου νερο τρώει αρκετά τα πουπουλα του το περισοτερο μερος τις ημερας τα εχει φουσκομενα και κοιμάται παρα πολυ τα ποδια του και η μύτη του ειναι καθαρά
 
Οι κουτσουλιες καλες είναι αλλα το περισοτερο μερος ειναι ασπρο (αυτό σημαίνει πως οι κουτσουλιές δεν είναι καλές και το πουλάκι υποσιτίζεται) μερικες φορες τον ακούω να φτερνίζεται αλλα δεν πίνει σχεδον καθόλου νερο (τα περισσότερα budgies πίνουν λίγο νερό και μπορεί να κάνουν μέρες να πιουν) τρώει αρκετά τα πουπουλα του (εννοείς ότι ξύνεται; ) το περισοτερο μερος τις ημερας τα εχει φουσκομενα (ένδειξη ασθένειας) και κοιμάται παρα πολυ (επίσης ένδειξη ασθένειας ) τα ποδια του και η μύτη του ειναι καθαρά
Βάλε μας φωτογραφίες, των σημείων με τα "αγκαθάκια" , των κουτσουλιών και του πουλιού γενικά.
Γράψε μας το ιστορικό της απόκτησής του, και την φροντίδα που του παρέχεις σε σχέση με την καθαριότητα και την διατροφή, καθώς επίσης και αν έχεις δώσει κάποιο φάρμακο.
Αν θέλεις να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε το πουλάκι, σε παρακαλώ κάνε έναν κόπο να γράψεις αναλυτικά και μην χάνουμε χρόνο να ρωτάμε. Γι' αυτό σε παρέπεμψα στο ερωτηματολόγιο.
Εύχομαι να είναι ασήμαντη αδιαθεσία.
 
Και εγω το ιδιο εύχομαι να είναι θα σας βαλω φοτογραφιες αύριο επειδη ειναι νιχτα και οι φοτογραφιες δεν βγενουν καθαρα
 
Να γράψεις και τα υπόλοιπα που σε ρώτησα.
 
Λοιπόν το απέκτησ πριν 4 ημερες πριν 7 ημερες ειχα παρει τον Ριο αλλα το εσκασε κι ετσι μια μερα αργοτερα πηρα αυτον πριν τον παρω ειχα καθαρίσει το κλουβι πολυ καλα με ζεστο νερο του παρεχω διστιχος χυμα τρωφη δεν ηξερα τα κακα που κριβει απλος μου το πρότεινε ο πετσοπας του καθαριζω το κλουβι καθημερινα αλαζω το νερο τις ποτιστρας 3 φορες την ημερα και τους σπορους με της βιταμινες καθε δυο ημερες φαρμακο μονο μια φορα ενα παρασιτικο που το ριχνουμε 1 φορα καθε 12 ημερες απο την ετικετα ελεγε πως ειναι ακίνδυνο αρκει να μιν το ψεκασο κατευθείαν στο ραμφος και παθει ασφυξία, ναι ενοω οτι ξηνετε
 
Να πάρεις συσκευασμένη τροφή και τι βιταμίνες είναι αυτές που δίνεις; Ποιο φάρμακο για τις ψείρες πήρες;
 
Το παρασιτικο λέγεται pinex το εδινα και στο καναρινιπου ειχα πριν πολυ καιρό και η βιταμινες και αυτες σε διαφανες σακουλακι κλειστο ββέβαια κόκκινο λιγα καφε μερη κατι πρασινα κατι μαυρα και α σιτάρι σου βαζω φοτογραφια
20140907_215305-1.webp 20140907_215305-1.webp
 
Αυτές οι "βιταμίνες" είναι παντελώς άχρηστες. Δεν υπάρχει λόγος να τις δίνεις, να τις σταματήσεις. Το σιτάρι δεν κατάλαβα τι είναι.
 
Να του παρω αλλες νιταμινες η να μιν του παρω και να του δοσω φρουτα και λαχανικα
 
Η απάντηση στο γενικό ερώτημα είναι, ναι να πετάξεις αυτές τις "βιταμίνες" και να του κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή, με χόρτα, λαχανικά και φρούτα, αυγό ή αυγοτροφή που και που και φυσικά συσκευασμένους σπόρους.
Επειδή όμως έχεις ανοίξει θέμα στις ασθένειες και ενδέχεται κάτι να έχει το πουλάκι, αγόρασε μια συσκευασμένη τροφή (σπόρους) και δίνε καμιά εβδομάδα μόνο αυτήν μέχρι να διαπιστώσεις πως είναι καλά. Μετά προχωράς στον εμπλουτισμό της διατροφής του.
 
Δεν ειναι καθολου ζωηρός ολοι την ημερα καθεται στιν πατιθρα ενω μολις βαζω το χέρι μου μέσα πετουσε στο χερι μου ενω τορα απομακρινετε λες και του πονάει η κοιλιά
 
Τώρα να θυμηθούμε ότι το έχεις μόνο 4 μέρες. Μήπως το ταλαιπωρείς με το να είσαι συνέχεια από πάνω του ενώ το πουλάκι βρίσκεται σε διαδικασία προσαρμογής σε νέο χώρο;
 
Μπα δεν το πολυπιραζω δλδ μονο του μιλάω και καμια φορά το περνω με τι πατιθρα
 
Οταν δεν με βλεπει παω καπου αρχιζει και τσιριζει εκτος τις νιχτας που κοιματε:D
 
Άσε το λίγο ήσυχο και παρακολούθησέ το μερικές μέρες.
 
Αυτο σκευτικα το πηγα σε ενα αλλο δοματιο με υσιχια και σκοτάδι εβαλα και χαρτι απο κατο για να δο τις κουτσουλιες

5555(1).webp
 
Back
Top