Γενικά Μαύρο "καναρίνι"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Δεν ξέρω πόσοι απο σας το γνωρίζουν, αλλά εγώ όταν είδα αυτόν τον "τύπο" τρελλάθηκα.
Βρήσκεται σχετικά κοντά μας.Απο το Ισραήλ και την Συρία μεχρι και το Ιράν -Ιράκ- Αυγανιστάν.Απ' ότι βλέπω, έχει και μια αδυναμία στούς "κλέφτες". (Ετσι δεν λέμε το άνθος αυτού του φυτού που τρώει εδώ στην φωτό?)

Θαυμάστε τον
 

Συνημμένα

  • mavro_kanarini.webp
    mavro_kanarini.webp
    28,7 KB · Προβολές: 785
Μάκη μου αυτό είναι γνωστό ως "τουρκοσκαρθάκι"!
Έτσι λένε τα κιτάπια μου τουλάχιστον.
Πρώτη φορά το βλέπω σε φωτογραφεία.
 
ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ

ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΙΟ

STRATIS XX
 
Αρεσει και σε μενα, :) αν καποιος βρει και αν θελει, ας μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα
ευχαριστω
 
To μαύρο καναρίνι αναπαράγεται σε ορεινές περιοχές γύρω από τα όρια κωνοφόρων και μικτών δασών, συχνά σε ορεινές κοιλάδες μαι αραιή, χαμηλή βλάστηση ή αλπικά λειβάδια με κέδρα και ροδόδεντρα. Πρόκειται για κοινωνικό πουλί που φωλιάζει σε χαμηλούς θάμνους ή πυκνά δέντρα. Ασυνήθιστος χειμερινός επισκέπτης στην Χίο, σποραδικα και αλλού στο Αιγαίο. Ειναι μικρόσωμα σαν σκαρθακι, αλλα με μακρύτερη ουρά, και με σκιρτηματα στο πέταγμα. Το φτέρωμά του είναι χαρακτηριστικό: μαύρο κεφάλι με εκτυφλωτικό κόκκινο μπάλωμα μπροστά στην κορώνα. Εχει σκούρα εμφάνιση γενικα, με πυκνές έντονες μαύρες γραμμές και του ουροπύγιο του ειναι πορτοκαλοκίτρινο με αχνές ρίγες. Το τιτίβισμά του θυμιζει σταχτοκάναρο, σκαρθάκι και καρδερίνα.
 
Όμορφο πουλί αλλά προφανώς δύσκολα να βρεθεί στην Ελλάδα και πόσο μάλλον νόμιμα.
Georgina εσύ που τα έμαθες όλα αυτά; 😕
 
Προκειται για πανεμορφο πουλι!

Σε αυτο μαλιστα αποδιδονται και τα εμφανισιακα χαρακτηριστικα της ρατσας lizard.
 
Εμαθα οτι τον περασμενο χειμωνα γεμισε κυριολεκτικα η Θεσσαλονικη απο αγρια πιασμενα pusillus τα οποια "εξαφανιστηκαν" εν ριπη οφθαλμου.
 
:agreeπαιδια επειδη βλεπω οτι με τροπο δεν γινεται τιποτα πειτε το κατευθειαν μπειτε στο ζουμι μαστιγωστε το δελφινι σαλιωστε τη γομολαστιχα που λενε και να συννενοηθουμε ολοι μπας και το αποκτησουμε το πτηνο αυτο
 
Back
Top