Ασθένειες Μεγαλώνει η μύτη του συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marpas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα αποφεύγεις λόγω λιπαρών. Και τωρα πια στις μέρες μας λόγω αμφιβόλου ποιότητας κ προέλευσης. Ολα τα τυριά ( για την ποιότητα κ καταλληλότητα, πολλές οι κουβέντες)
 
Thunderfck, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά το ερώτημά μου παραμένει: Πως κατάλαβες ότι το πουλί έχει θέμα με το ασβέστιο;
 
Τίποτα δεν κατάλαβα υποθέσεις κάνω πίσω απο 2 pics. Σε αυτές τις περιπτώσεις @ianos ρωτάς τον ιδιοκτήτη τι προγράμμα ακολουθεί σε διατροφή και υγιεινή... Πως αντιςταθμιζει Τις "κακές" τροφές, τι αναλογίες ταΐζει και πως χειρίζεται τη ψυχολογία του πτηνού. Και εκεί ειναι ολο το ζουμί σε ενα θέμα ( για μένα)
 
@marpas,
Προσωπικά επειδή βλέπω και πρόβλημα με ασβέστιο το θέμα με τον ήλιο λύνεται άμεσα... Τα υπόλοιπα της διατροφής πρέπει σιγά σιγά να τα αλλάξεις όλα
Προφανώς παρεξήγησα, νόμιζα οτι όντως βλέπεις κάτι που σχετίζεται με το ασβεστιο.
 
Στα χρώματα και στα λακακια που φαίνονται πάνω σε αυτό. αλλά μπορεί να φταίει κ η φότο. Βλέπω όμως κ την ταιστρα με τον λιοσπορο ως γεύμα κ σε συνδυασμό πάντα με την πάθηση (Ράμφος) αν δεν εκτίθεται και στον ήλιο όσο πρέπει τότε η φοτο ειναι "σωστή" κ το ασβέστιο ελλειπες
 
Πολλά πρέπει να αποφεύγουμε. Προσωπικά τη λακτόζη την αποφεύγω. Αλλά ειναι κάποιες στιγμές, κάποιες βραδιές που αναγκαστικά Κάποιος την περιλαμβάνει στα γεύματα. Ανθότυρο (στην εποχή του) και πολυ επιλεκτικά ως προς την ποιότητα κ το τροπο παραγωγής ναι. Και ψάρι δίνουμε.
 
Tον παπαγαλο μου τον αντιμετωπιζω ως μελος τις οικογενειας μου τον εχουμε στο σπιτι μεσα και ζει μαζι μας και επισης τον βγαζω πολυ συχνα μεσα στο σπιτι,
και οσο για τον ηλιο επισης καθημερινα τις καλες μερες τον βγαζω στην αυλή ισως φταιει η διατροφη του γιατι λαχανικα και φρουτα δεν τρωει (μονο καποια φρουτα καλοκαιρινα του αρεσουν). Ισως πρεπει να βγαλω τελειος τα σπορια απο το κλουβι για να ξεκινηση να τρωει τα αλλα. (Μεσα στο κλουβι υπαρχουν τρεις ταιστρες και οχι μια μονο με ηλιοσπορο).
 
Είναι όπως με τα παιδιά, αν κακομάθουν δύσκολα αλλάζουν διατροφικές συνήθειες.
Μην το αφήσεις νηστικό για ν' αλλάξει, απλά το σούρουπο θα βάζεις λίγους σπόρους και το πρωί πριν ανανεώσεις τα σπόρια θα δίνεις ό,τι πρέπει να δώσεις.
Διάβασε προσεκτικά το άρθρο για την διατροφή που σου έδωσα στο #8#.
Επίσης ένα κόλπο που συνήθως πιάνει είναι να τρως κι εσύ από αυτό που θέλεις να φάει.
 
Όταν το πουλί παίρνει πολύ ηλιόσπορο που είναι πλούσιος σε ιχνοστοιχεία όπως φώσφορο όπως γράφουν ότι η σωστή αναλογία ασβεστίου φωσφόρου είναι 1,5 προς 1 αν πάει 1,5 προς 6-8 εμποδίζεται η απορρόφηση ασβεστίου ακόμα η βιταμίνη D ρυθμίζει το μεταβολισμό ασβεστίου φωσφόρου, αλλά υπερβολική ποσότητα βιταμίνης D μπορεί να καταστρέψει τα νεφρά και να δημιουργήσει ουρική αρθρίτιδα 15 λεπτά στον ήλιο ισοδυναμούν με 36 ώρες στη λάμπα. Δεν ξέρω πόσα χρόνια ζούνε αυτά τα πουλιά η προχωρημένη ηλικία είναι ένας παράγοντας και ένας άλλος που έχει να κάνει με πρόβλημα στο ήπαρ
http://www.birds-online.de/gesundheit/gessonstiges/leberstoerungen.htm
 
Tον παπαγαλο μου τον αντιμετωπιζω ως μελος τις οικογενειας μου τον εχουμε στο σπιτι μεσα και ζει μαζι μας και επισης τον βγαζω πολυ συχνα μεσα στο σπιτι,
και οσο για τον ηλιο επισης καθημερινα τις καλες μερες τον βγαζω στην αυλή ισως φταιει η διατροφη του γιατι λαχανικα και φρουτα δεν τρωει (μονο καποια φρουτα καλοκαιρινα του αρεσουν). Ισως πρεπει να βγαλω τελειος τα σπορια απο το κλουβι για να ξεκινηση να τρωει τα αλλα. (Μεσα στο κλουβι υπαρχουν τρεις ταιστρες και οχι μια μονο με ηλιοσπορο).

@marpas εάν μετρούσες με το κουτάλι πόσο λιόσπορο δίνεις καθημερινά... Εάν για κάποιο λόγο δεν είχε φάει ο παππαγάλος κολοκυθόσπορο ή ψάρι ή λάχανο καθόλου, με αποτέλεσμα να πρέπει να φάει μετα ακόμα λιγότερο λιόσπορο, έ αν μετά έβλεπες μια ταϊστρα με λίόσπορους σε έναν άλλο ιδιοκτήτη θα ήταν από τα πρώτα πραγματα που θα σου "χτυπούσαν" το μάτι. Για αυτό αναφέρθηκα σε αυτούς...
 
Back
Top