Γενικά Μεγαλώνοντας έναν αφρικανικό γκρίζο παπαγάλο

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
Το να μεγαλώνεις ένα νεογέννητο μωρό παπαγάλο είναι μια εμπειρία που δεν περιγράφετε.
Το δέσιμο μεταξύ αυτού και τον ανθρώπων που τον μεγαλώνουν είναι αναμφισβήτητα το ποιο σημαντικό στην συμβίωση τους.
Είναι μια δύσκολη διαδικασία να μεγαλώνεις μικρό παπαγάλο και αυτό γιατί χρειάζεται χρόνο, φροντίδα, αγάπη και αντοχές. Σαν να μεγαλώνεις ένα παιδάκι!
Το αποτέλεσμα όμως σε αποζημιώνει όταν τον βλέπεις να έχει μεγαλώσει, να είναι ζωηρός και να παίζει μαζί σου και να σε λατρεύει εσένα και όλοι την οικογένεια.
Το άγχος και οι ευθηνή δεν σταματαει ποτέ. Πάντα θα πρέπει να τον φροντίζεις και να τον προσέχεις και αυτός πάντα θα σε αποζημιώνει με την ενέργεια του και την ζωηρότητα του.
Μια μικρή εισαγωγή για την παρουσίαση του Dennis μου….
Παλιότερες Φώτο βλέπετε εδώ (πριν περίπου 3 εβδομάδες)
 

Συνημμένα

  • DSCF8133.webp
    DSCF8133.webp
    47,4 KB · Προβολές: 138
  • DSCF8135.webp
    DSCF8135.webp
    75,5 KB · Προβολές: 134
  • DSCF8170.webp
    DSCF8170.webp
    55,9 KB · Προβολές: 129
Α βρήκατε όνομα τελικά γι'αυτό το αξιοαγάπητο πλάσμα!
Dennis ο τρομερός;
Είναι ατακτούλης;

Χαίρομαι ιδιαίτερα για σας που σας παρουσιάστικε η ευκαιρία να αποκτήσετε ξανά ένα μωρό, το αξίζετε πραγματικά και του αξίζει μια τέτοια οικογένεια.
Μακάρι και άλλα μωρά που αποκτήσανε κατά καιρούς και άλλα μέλη εδώ στο φόρουμ να είχαν την ίδια φροντίδα και αγάπη που δίνεται στον δικό σας.

Συνεχίστε έτσι και μοιραστείτε μαζί μας τις εμπειρίες σας!
 
Απο την τελευταια φορα που τον ειδαμε μεγαλωσε παρα πολυ. Μπραβο σας για την υπομονη σας.

Να τον χαιρεστε.Ανυπομονω να τον δω και στο κλουβακι του να στεκεται στις πατηθρες. Καλη συνεχεια και καλο κουραγιο!
 
Σημερινές φωτογραφίες απο τον παπαγάλο μας

νεες φωτογραφιες, σημερινες:D
 

Συνημμένα

  • DSCF8314.webp
    DSCF8314.webp
    40,4 KB · Προβολές: 121
  • DSCF8354-1.webp
    DSCF8354-1.webp
    38,3 KB · Προβολές: 119
  • DSCF8366-1.webp
    DSCF8366-1.webp
    36,5 KB · Προβολές: 115
  • DSCF8325-1.webp
    DSCF8325-1.webp
    65,3 KB · Προβολές: 113
  • DSCF8340-1.webp
    DSCF8340-1.webp
    41,8 KB · Προβολές: 112
Α βρήκατε όνομα τελικά γι'αυτό το αξιοαγάπητο πλάσμα!
Dennis ο τρομερός;
Είναι ατακτούλης;

Χαίρομαι ιδιαίτερα για σας που σας παρουσιάστικε η ευκαιρία να αποκτήσετε ξανά ένα μωρό, το αξίζετε πραγματικά και του αξίζει μια τέτοια οικογένεια.
Μακάρι και άλλα μωρά που αποκτήσανε κατά καιρούς και άλλα μέλη εδώ στο φόρουμ να είχαν την ίδια φροντίδα και αγάπη που δίνεται στον δικό σας.

Συνεχίστε έτσι και μοιραστείτε μαζί μας τις εμπειρίες σας!

αποφασησαμε να δωσουμε αυτο το ονομα αφου ειναι γραμμενο και στο δακτιλυδι του
 
Σημερινες φωτογραφιες

εδω το κουκλι μου...
 

Συνημμένα

  • DSCF8375-1.webp
    DSCF8375-1.webp
    36,1 KB · Προβολές: 108
μεγαλωσε το μωρο! Πολυ χαιρομαι που τον φροντιζεις τοσο... Και που βρηκες γρηγορα να δωσεις την αγαπη σου σε ενα νεο πουλακι!
 
λιγες ακομα

λιγες ακομα... Δυσκολα ανεβενουν
 

Συνημμένα

  • DSCF8322-1.webp
    DSCF8322-1.webp
    67,7 KB · Προβολές: 105
  • DSCF8345-1.webp
    DSCF8345-1.webp
    46,6 KB · Προβολές: 109
και εδω ο Σπυρος

εδω βλεπετε τον Σπυρο που ζει στην Καλή της Εδεσσας..η φωνη του δεν περιγραφετε... Μια ημερα μαζι του και εγινε αρνακι... Καθοταν στα ποδια μου.
δυστιχος δεν μπωρο να τον εχω σε διαμερισμα.. Αλλα το καλοκαιρι στην κρητη νομιζω οτι θα τον εκπαιδευσω καλα... 😉
 

Συνημμένα

  • DSCF8312.webp
    DSCF8312.webp
    61,4 KB · Προβολές: 121
Να τον χαιρεσαι τον Dennis! Ενας αλλος αρχοντικος ζακο στην παρεα μας! Να περνατε ομορφα μαζι!
 
το σπυρο το πηρα για τον αδελφο μου πριν περιπου 10 μηνες. Ισως και περισοτερο καιρο... ειναι conoura patagonias.
δεν εχει δακτυλιδι και ο καταστηματαρχεις τον εδινε πολυ φτηνα γιατι δεν μπορουσε να αντεξει κανεις τις φωνες του... Ενω ηταν ημερος (επερνε φαγητο απο το χερι) δεν σε αφηνε να τον χαιδεψεις και ηταν επιθετικος αν εβαζες το χερι σου μεσα στο κλουβι.
ο αδελφος μου φοβατε να προσπαθησει να τον χαιδεψει... Εγω μετα απο 4-5 τσιμπιες (ομολογο δυνατες) με αφινει να τον χαειδευω να τον πιανω και να καθετε στο χερι μου ενω κινουμαστε στο σπιτι. το καλοκαιρι που θα βρεθουμε στο Ρεθυμνο ολοι μαζι πιστευω οτι θα καταφερο να ερχετε μονος του στα χερια μας.
τωρα αμα τον αφεισεις κατω σε ακολουθει σαν σκυλακι οπου πας...
το καταληκτικο ηταν οτι σταματισε να φωναζει τοσο δυνατα καιο συνεχομενα. Για μια μερα εγινε αλλος παπαγαλος, αλλα ασχολιθικα 8 με 10 ωρες μαζι του...
 
Μεγαλωσε κι εγινε ενας πανεμορφος παπαγαλος! Να τον χαιρεστε και να τον προσεχετε!

Δημητρη ξερεις πως το κλουβακι του ειναι παρα πολυ μικρο για τετοιου μεγεθους πουλι; Και στρογγυλο...
Θα σου προτεινα να το κρατησεις για κλουβι μεταφορας και να του παρεις ενα πιο ευρυχωρο. 😉
 
Μπράβο Δημήτρη που το μεγαλώνεις προσεκτικά και το φροντίζεις τέλεια, είναι ένα κουκλάκι γλυκό, εύχομαι να χαίρεστε την παρέα σας πολλά πολλά χρόνια και να περνάτε όμορφα! "Αγάπη, Υπομονή, διάθεση χρόνου" λέξεις κλειδιά και για το Dennis και για το Σπύρο!
 
Ο Dennis ειναι υπεροχος! Να τον χαιρεστε!
Θεωρω επισης πως ειστε απο τους τυχερους, που ειχαν την ευκαιρια να αποκτησουν ενα μωρο και να το καμαρωσουν να μεγαλωνει! Εκτος απο: χρονο, φροντιδα, αγαπη και αντοχες (οπως πολυ σωστα ανεφερες) χρειαζεται και...'τυχη'! Να το θυμομαστε αυτο: 95% θνησιμοτητα, υπαρχει στα μωρα, οπως μου τονισε κτηνιατρος.
 
Μεγαλωσε κι εγινε ενας πανεμορφος παπαγαλος! Να τον χαιρεστε και να τον προσεχετε!

Δημητρη ξερεις πως το κλουβακι του ειναι παρα πολυ μικρο για τετοιου μεγεθους πουλι; Και στρογγυλο...
Θα σου προτεινα να το κρατησεις για κλουβι μεταφορας και να του παρεις ενα πιο ευρυχωρο. 😉

το εχω στα σχεδια μου για αλλαγη κλουβιου. Δεν κανει για κλουβι μεταφορας (ειναι αρκετα μεγαλο δεν χοραει στο αυτοκινητο).Αυτο το κλουβι μου το ειχαν δωσει με τον πρωτο παπαγαλο.
Αλλα σκεφτομε να το αφησω Κρητη για τα καλοκαιρια και εδω να παρω ενα ποιο μεγαλο με βαση που να μαζευει τα υπολιματα της τροφης (να προεξεχει η βαση) γιατι απο αυτο το κλουβι φευγουν ολα κατω στο πατωμα.

-

σας ευχαριστω ολου... Θα γραψω περισοτερα για τις συνηθιες του για αγαπημενες τροφες του και τα παιχνιδια που μας κανει, συντομα.
 
Ο Dennis ειναι υπεροχος! Να τον χαιρεστε!
Θεωρω επισης πως ειστε απο τους τυχερους, που ειχαν την ευκαιρια να αποκτησουν ενα μωρο και να το καμαρωσουν να μεγαλωνει! Εκτος απο: χρονο, φροντιδα, αγαπη και αντοχες (οπως πολυ σωστα ανεφερες) χρειαζεται και...'τυχη'! Να το θυμομαστε αυτο: 95% θνησιμοτητα, υπαρχει στα μωρα, οπως μου τονισε κτηνιατρος.
sisi το εχω ακουση και εγω ... Και εχουμε και παραδιγμα εδω μεσα... Ευτιχος ολα καλα πανε (εκτος απο την αρχη με την διαρρεια). Μεχρι να γινει δυο χρονων θα υπαρχει αυτος ο κινδυνος.
ολα καλα θα πανε.. Δυστιχος δεν εχω πολυ χρονο τελευταια να τον χαρο πολλες ωρες...
 
Μπραβο Δημητρη στην υπομονη και την φροντιδα που προσφερες ολον αυτον τον καιρο για να μεγαλωσεις αυτο το πλασματακι! Ειναι υπεροχο! Να σου ζησει!
 
Back
Top