Γενικά Μελαγχολία κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Savvas N
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Savvas N

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σας φίλοι.
Αν και παρακολουθώ το forum σας έκανα τώρα την εγγραφή καθώς Έχω ανάγκη για συμβουλές.
Έχω τον Πόκο 5 ετών κοκατίλ και πριν από 5 μέρες "χάσαμε" το ταίρι του.
Από εκείνη την ημέρα δεν κάνει τίποτα. Απλά κάθετε μέσα στο κλουβί του. Δεν έχει κουνήσει καν τα φτερά του.
Αν και κυκλοφορούσαν ελεύθερα μέσα στο σπίτι ενώ έχω ανοιχτό κλουβί δεν βγαίνει. Να ενημερώσω πως την ίδια μέρα του έβαλα καθρέπτη.
Δεν τρώει ούτε πίνει νερό. Αν τον πλησιάσω να τον πάρω πλέον πάει να με τσιμπήσει και γίνετε επιθετικός.
Δοκίμασα σήμερα να φέρω ένα ακόμα κοκατίλ αλλά σε 5 λεπτά μέσα αναγκάστηκα να το επιστρέψω καθώς με το που είδε την θηλυκιά((με dna test) άρχισε να πηδάει πάνω στο κλουβί και να βγάζει ουρλιαχτά στην κυριολεξία. Δεν ξέρω πως να του φερθώ και δεν είδα κάτι ανάλογο ξανά ποτέ μου. Αν συνεχίσει σκέφτομαι να τον ταΐσω με το ζόρι με σύριγγα.
Καμία πρόταση υπάρχει;


Δε
 
Σάββα ειναι λογικό το πουλί να φέρεται ετσι αφου ξαφνικά έμεινε μονο του. Ο καθρέφτης ειναι το πρώτο λάθος και καλυτερα να βγει άμεσα. Το δεύτερο ηταν που χωρίς να κρατήσεις καραντίνα έφερες καινούριο πουλί στο σπιτι.
Στη θέση σου θα άλλαζα τελειως τη διαρρύθμιση στο κλουβι του ή ακομη και το ιδιο το κλουβι του αλλά και τη θέση του κλουβιού ώστε τιποτα να μην θυμίζει το πριν. Πιστευω οτι αυτο θα τον βοηθήσει να ξεχαστεί.
 
Το κοκατίλ που έφερα δεν πάρθηκε από pet shop. Είναι επίσης δικό μου απλά είναι στο πατρικό μου. Τον καθρέφτη τον έβγαλα μόλις το διάβασα. εξήγησε μου το γιατί όμως σε παρακαλώ.
Παιχνίδια έχω ήδη βάλει. Πήρα και από κατάστημα αλλά έκανα και 2 από μόνος μου.
Θα αλλάξω και την θέση όπως είπες.
Αν έχεις καμία άλλη πρόταση πες μου.
 
εξήγησε μου το γιατί όμως σε παρακαλώ.
Το βασικό είναι ότι δεν δεν του προσφέρει αυτά που νομίζουμε ότι τους προσέφεραν στο παρελθόν, δηλαδή συντροφιά. Δημιουργεί μια ψευδαίσθηση παρουσίας άλλου πουλιού μιας και τα πουλιά δεν αναγνωρίζουν το είδωλό τους. Μερικά φτάνουν να ζουν κολλημένα πάνω σε έναν καθρέφτη όλη τους τη ζωή αφού εκεί κάθεται ακίνητο το "άλλο πουλι". Σε κάποια άλλα έχει παρατηρηθεί το να ανεβάζουν τροφή απο τον πρόλοβό τους για να ταΐσουν το "άλλο πουλι΄" με αποτέλεσμα όταν αυτό γίνεται συνέχεια να κινδυνεύουν από μολύνσεις στον πρόλοβό τους.

Με δύο λέξεις: Δεν το χρειάζεται.
 
Καλημέρα Σάββα και Καλώς ήρθες στην παρέα.Το παπαγαλάκι έχασε την παρέα του για αυτό είναι έτσι,θέλει τον χρόνο του.Από τι πέθανε το άλλο;Αν ήταν άρρωστο φοβάμαι πώς πρέπει να το δει γιατρός το συντομότερο.Ευχαριστώ.
 
πριν από 5 μέρες "χάσαμε" το ταίρι του
Δεν τρώει ούτε πίνει νερό
Καλημέρα. Λυπάμαι για την απώλειά σας.
Από τι πέθανε το ταίρι του; Αν δεν γνωρίζετε, πείτε μας τι συμπτώματα παρατηρήσατε.
Δεν είναι δυνατό επί 5 ημέρες να μην πίνει νερό (νομίζω) και όσο και στενοχωρημένο κι αν είναι, μου φαίνεται εντελώς απίθανο να μην έχει τραφεί. Όχι ότι αμφισβητώ αυτό που γράφετε, αλλά αν πράγματι έχει μειωθεί σε τέτοιο βαθμό η πρόσληψη νερού και φαγητού, ώστε να θεωρείτε ότι δεν τρέφεται και δεν πίνει νερό, τότε σημαίνει πιθανά ότι το πουλάκι είναι άρρωστο, όχι απαραίτητα ψυχολογικά άρρωστο, αλλά μάλλον οργανικά. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βρεθεί γιατρός κατάλληλος, γνώστης της παθολογίας πτηνών και μάλιστα άμεσα.
Στο αντίστοιχο πεδίο του Φόρουμ, https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
υπάρχει κατάλογος Κτηνιάτρων οι οποίοι ασχολούνται με πτηνά. Για την περιοχή των Σερρών, αναγράφεται ο ακόλουθος: https://community.petbirds.gr/threads/Μιχάλης-Μαυρίδης-Κτηνίατρος.37671/
Επίσης, σε απουσία του συγκεκριμένου, θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με το Εργαστήριο της Κομοτηνής, ώστε να σας κατευθύνουν ανάλογα σε εξετάσεις κλπ, που θα πρέπει να γίνουν (τα δείγματα συνήθως αποστέλλονται ταχυδρομικώς και το κόστος, σε γενικές γραμμές, δεν θεωρείται από τα μέλη που έχουν χρησιμοποιήσει το εργαστήριο, μεγάλο) https://community.petbirds.gr/tags/vets-komotini/
Εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα.
 
Καλημέρα σας.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ενημερωτικά μόλις επιστρέψαμε από τον κτηνίατρο όπου τον ταΐσαμε με το ζόρι. Κάναμε εξέταση αίματος και ήταν μια χαρά. Μας λείπουν κανά 2 βιταμίνες αλλά μου είπε πως είναι λογικό αν δεν τρώει σωστά.
Το ταίρι του δυστυχώς πνίγηκε με το πλαστικό από το στικ των βιταμινών. Το έσπασε και το κατάπιε...
 
Το ταίρι του δυστυχώς πνίγηκε με το πλαστικό από το στικ των βιταμινών. Το έσπασε και το κατάπιε...
Λυπάμαι για το περιστατικό. Μήπως είναι εύκολο να δούμε σε φωτογραφία πιο πλαστικό εννοείς;
 
Λυπάμαι Σάββα. Πώς ξέρετε ότι το κατάπιε?

Ενημερωτικά τα στικς αυτά είναι άχρηστα ως πηγή βιταμινών και γενικά ως τροφή θεωρούνται παχυντικά και κακή τροφή. Αν θέλεις να δίνεις βιταμίνες μπορείς να διαλέξεις ένα καλό πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα για το νερό των πουλιών σου.
 
Λυπάμαι Σάββα. Πώς ξέρετε ότι το κατάπιε?

Ενημερωτικά τα στικς αυτά είναι άχρηστα ως πηγή βιταμινών και γενικά ως τροφή θεωρούνται παχυντικά και κακή τροφή. Αν θέλεις να δίνεις βιταμίνες μπορείς να διαλέξεις ένα καλό πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα για το νερό των πουλιών σου.
Το βρήκα στο στόμα της μέσα.
Το μόνο σίγουρο ότι δεν θα πάρω ξανά...
 
Back
Top