Γενικά Συμβατότητα παπαγάλων Ζακό με άλλα είδη

Απλα λεω να ρωτησει καποιος για αμαζονιου αν φερνει παραγγελια Το λογικο ειναι να του πει οτι υπαρχει ο ζακο! Σιγουρα για κραχτη τον εχει και παραλληλα ψαχνει για τον εναν που θα τα δωσει! Δωσε και σωσε το μαγαζι που λενε 🙄
Αυτό που πρέπει να κάνω, νομίζω, είναι αρχικά να ρήξω ένα καλό διάβασμα περί του τι είναι τα Ζακό και τι χαρακτήρα έχουν γενικά. Πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση να τον πάρω από εκεί, πρέπει να είμαι καλά προετοιμασμένη και για δικό του καλό, αλλά και για το καλό των δικών μου πουλιών. Θα ήθελα πολύ τη γνώμη κάποιων που έχουν ή είχαν Ζακό, να μου πούνε κατά πόσο δύσκολα είναι σαν οικόσιτα. Οι Αλεξανδρινοί γκαρίζουν, συνήθως το πρωί και το βράδυ, ακούγονται σε όλη τη γειτονιά. Αυτά τα Ζακό; Και από ακαταστασία πως πάμε να μάθω θα ήθελα)
 
Ελα καλε που γκαριζουν! Μια χαρα φωνουλα εχει ο δικος μου! Λιγο λογοθεραπεια θελει αλλα απο Σεπτεμβριο που ξεκινανε τα σχολεια! Τωρα εχει διακοπες!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ελα καλε που γκαριζουν! Μια χαρα φωνουλα εχει ο δικος μου! Λιγο λογοθεραπεια θελει αλλα απο Σεπτεμβριο που ξεκινανε τα σχολεια! Τωρα εχει διακοπες!
😀! Ναι, ο δικός σας μικρούλη είναι! Ο δικός μου, όμως, πυρωμένος και γκαρίζει όσο δυνατά μπορεί, έτσι, να τον ακούει όλη η ζούγκλα) Μόλις μεγαλώσει και ο δικός σας και χρειάζεται ζευγάρωμα, αγοράστε ωτοασπίδες!)

Ελα καλε που γκαριζουν! Μια χαρα φωνουλα εχει ο δικος μου! Λιγο λογοθεραπεια θελει αλλα απο Σεπτεμβριο που ξεκινανε τα σχολεια! Τωρα εχει διακοπες!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Λατρεία είναι, το μαιμούνι! 😀! Ωράιο βίντεο!) Το έβαλα στα δικά μου και μουρλάθηκαν)
 
Λοιπόν, παιδιά, χθες είχαμε συνέχεια της ιστοίας με τον Τάσο το Ζακο. Πέρασα από το μαγαζί να πάρω τροφές και του πήγα καινούρια παιχνίδια. Μόλις με είδε, πλησίασε αμέσως πιο κοντά, άνοιξα τις σακούλες και του έδειξα μέσα τι είχαν. Εκείνος γούρλωσε τα μάτια και άρχισε να βγάζει ήχουν χαράς, ανυπομονούσε να τα ακουμπίσει!
Του πήγα και μεγάλη πέτρα για το ράμφος και ένα μήλο και καρότο. Με τα πολλά και τα λίγα ο ιδιοκτήτης μυ είπε τελική τιμή 800 ευρώ. Του είπα πως θα το συζητήσουμε με τον σύντροφό μου. Μου είπε όλη την ιστορία του Τάσου, κλπ. Οση ώρα καθόμασταν δίπλα στο κλουβί, το πουλί με παρακολουθούσε, σε μια φάση μισάνοιξε τα φτερά και άρχισε να κάνει ναζάκια με το κεφάλι!) Είχε πολύ πλάκα!
Μετά το μαγαζί πήγα στην κτηνίατρο μας για άλλα πράγματα και την ρώτησα για το πουλί. Εκείνη είπε για τον συγκεκριμένο τύπο, πως συχνά πουλά ότι να'ναι και να ζητήσω κάποια χαρτιά και εξετάσεις αν είναι να δώσω 800, αλλιώς 400 στοχέρι και τέλος! Τώρα είμαι εκτός έδρας και συνέχεια το σκέφτομαι. Ηταν φανερό ότι με συμπάθησε πολύ ο Τάσος και θα ήθελα να είναι ευτυχισμένος. Σε κάθε περίπτωση, αν τον πάρουμε (που μάλλον αυτό θα γίνει!), θα είναι τον Οκτώμβριο που θα είναι παρόν και ο σύντροφος μου που τα κουμαντάρει πολύ καλύτερα. Μέχρι τότε πολλή σκέψη και υπομονη!) Ευχαριστώ!
 
Με το καλό Ανατολία, να πάνε όλα καλά και να γίνετε συντροφάκια!
... Μα τόσο αναίσθητοι μερικοί ''επαγγελματίες''! (οι περισσότεροι) περιμένουν από τον πελάτη να ενδιαφερθεί για το ''δικό τους'' ζώο, κέρδος θα είχαν αν το φρόντιζαν αλλά... Που να καταλάβουν (κάποτε έφτιαχνα κι εγώ απλά παιχνιδάκια για έναν ζακό αλυσίδας 😉 στην Ηλιούπολη, μου είπαν ότι πουλήθηκε)
 
Με το καλό Ανατολία, να πάνε όλα καλά και να γίνετε συντροφάκια!
... Μα τόσο αναίσθητοι μερικοί ''επαγγελματίες''! (οι περισσότεροι) περιμένουν από τον πελάτη να ενδιαφερθεί για το ''δικό τους'' ζώο, κέρδος θα είχαν αν το φρόντιζαν αλλά... Που να καταλάβουν (κάποτε έφτιαχνα κι εγώ απλά παιχνιδάκια για έναν ζακό αλυσίδας 😉 στην Ηλιούπολη, μου είπαν ότι πουλήθηκε)
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές! Αυτός μάλλον δεν θα πουληθεί, ιδίως σε καιρούς ισχνούς που ζούμε. Και μάλλον εμένα περιμένει, η Μοίρα μου το έχει να τα μαζεύω από μαγαζιά όπου δεν τα προσέχουν!)
 
Μονο συγχαρητηρια σου αξιζουν για την θεληση που εχεις! Εγω ενα πουλι εχω και δεν τα βγαζω περα και εσυ ταγμα ολοκληρο αυξανομενο! 🙂
Ευχαριστώ!) Δεν θα μπορούσα και εγώ να τα έχω και να τα κουμαντάρω, απλά θεωρώ πως είμαι τυχερή που έχω δουλειά από το σπίτι και ο σύντροφός μου τα αγαπάει πολύ. Επίσης, αφού δεν έχω παιδιά, αυτά είναι τα παιδιά μου, το καθένα με το δικό του χαρακτήρα και τα δικά του θέματα). Ελπίζω, πως ο Τάσος θα γίνει σύντομα το 11ο παιδί μου!)
 
Άντε μπράβο με το καλό να τον πάρετε σπίτι σας, να τον περιποιηθείτε, να τον γνωρίσουμε :)
Να σας ζήσει λοιπόν!
 
Άντε μπράβο με το καλό να τον πάρετε σπίτι σας, να τον περιποιηθείτε, να τον γνωρίσουμε :)
Να σας ζήσει λοιπόν!
Ευχριστώ, Μαρία μου και χρόνια σου πολλά!) Σύντομα κοντά σας με φωτό και στόρυ!)
 
Αχ πολύ χάρηκα Ανατολία. Μπράβο σας! Με το καλό να τον δεχτείτε. Είμαι σίγουρη πως κοντά σου θα λάβει πολύ αγάπη και φροντίδα. Θα περιμένουμε φωτογραφίες να τον γνωρίσουμε.
 
Back
Top