Φροντίδα Μελαμίνη για κατασκευή κλουβιών, τι λέτε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης savasg21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

savasg21

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Ξάνθη
σκεφτομαι να κατασκευασω κλουβια απο μελαμινη τι λετε που θελω να χρησιμοποιησω μελαμινη;
 
σκεφτομαι να κατασκευασω κλουβια απο μελαμινη τι λετε που θελω να χρησιμοποιησω μελαμινη;

Εννοείς ζευγαρώστρες μάλλον. Η μελαμίνη είναι αρκετά βολικό υλικό, φτηνό, ελαφρύ και δεν χρειάζεται τυχόν προεργασίες και συντηρήσεις (βάψιμο κτλ). Θα σου πρότεινα να βρείς υδροαπωθητική και τα σόκορα να περαστούν με pvc 3αρι (και όχι ταινία) Στις ραφές που θα μείνουν καλό είναι να βάλεις ουδέτερη σιλικόνη (προσωπικά βάζω καθαρή σιλινικόνη ενυδριακή) για περισσότερη αντοχή και λιγότερη τοξικότητα.

Tί είναι η μελαμίνη. Μήπος είναι μέταλο;

Η μελαμίνη (όταν μιλάμε για το υλικό κατασκεύης επίπλων) είναι συμπιεσμένο ροκανίδι, πριονίδι και οτιδήποτε άλλο βγαίνει απο ένα ξυλουργείο, και με κατάλληλη προεργασία, κόλλες και διάφορα χημικά συμπιέζεται και προσκολάτε απο επάνω η μελαμίνη Μελαμίνη - Βικιπαίδεια (εξού και το όνομα) και παράγει φύλλα διαφόρων διαστάσεων και σε διάφορα πάχη. Δες τα ντουλάπια της κουζίνας σου και θα καταλάβεις.
 
σκεφτομαι να κατασκευασω κλουβια απο μελαμινη τι λετε που θελω να χρησιμοποιησω μελαμινη;

Φιλε Σαββα καλησπερα και καλως ηρθες.
Καταλαβαινω οτι αυτο που σε καιει ειναι να βρεις το καταλληλο υλικο για τις κλουβες σου.
Ομως πες μια "καλησπερα" ενα "γεια σας" σ'αυτους τους ανθρωπους που θελεις να "σπαταλησουν" τον χρονο τους για να σε ενημερωσουν. Πρωτο σου μηνυμα ειναι. Ετσι κανεις με τους φιλους σου;
 
Χαιρετω την παρεα και ευχομαι σε ολους να περασαν ενα ωραιο πσκ.
Εχθες αποκτησα ενα θυληκο μαλινουα το οποιο προοριζετε να μπει ζευγαρι με ενα αρσενικο μαλινουα που εχω.
Σκεφτομαι να κανω συστοιχια απο μελαμινη αλλα θα ηθελα να ρωτησω την παρεα και ειδικοτερα σε καποιον που εχει τετοιο πραγμα εαν εχει μεγαλο προβλημα με τις ψειρες και αν ναι τι εχει κανει γι αυτο εκτος απο ψειροσκονη.
Διοτι μπορω να φτιαξω συστοιχια απο μελαμινη διοτι εχω φιλο μαραγκο.

Φιλικα Θανασης
 
Ενα βασικό ερώτημα. Που θα τοποθετηθεί η κατασκευή;
Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Αρα δεν θα έχει επισκέψεις απο σπουργίτια ή δεκοχτούρες.
Αν και όλα τα πουλάκια που θα βάζεις, θα είναι απαλλαγμένα απο εξωπαράσιτα
Τότε δεν θα πιάσεις ποτέ ψείρα.
- Εχω κι' εγώ 12 ζευγαρώστρες του μέτρου απο μελαμίνη. Εχουν ξεκινήσει
εδώ και τρία χρόνια να φιλοξενούν ζευγάρια και νεοσσούς και δεν υπήρξε κάποιο
πρόβλημα μέχρι σήμερα.
Χρησιμοποιώ ΜΙΑ ΦΟΡΆ ΤΟΝ ΧΡΌΝΟ ARDAP( ισχυρό αντιπαρασιτικό)
ΚΑΙ ΚΆΘΕ 20-30 ΜΈΡΕΣ CHEVI-TREN(Μαλακό αντιπαρασιτικό)
Αν χρειάζεσαι κάποια σχέδια ή κάποιες πληροφορίες πιο εξειδικευμένες για την
κατασκευή γράψε μου ένα Π. Μ (για να μην απασχολούμε το φόρουμ)
 
Φιλε Μακη ευχαρισυω για τις πληροφοριες τις επομενες μερες θα σου στειλω πμ για περαιτερω πληροφοριες και γνωμες σχετικα με αυτο που σκεφτομαι να κατασκευασω.

Φιλικα Θανασης
 
Ευαχαριστω πολυ μπαμπη για τις φωτογραφιες και για την γνωμη σου.

Φιλικα θανασης
 
Back
Top