Γενικά Μερικά από τα καναρίνια μου

Είναι όλα τους όμορφα και ιδιαίτερα καναρινάκια! Να τα χαίρεσαι! Είναι φωνής ή κοινά;

Μια φιλική συμβουλή Στέφανε.. Είναι πάρα πολλά σε αριθμό γι αυτόν τον χώρο.. Και όταν έχουμε πολλά καναρίνια σε μικρό αριθμό ακολουθούν ένα σωρό προβλήματα.. Στρες, χαμηλό ανοσοποιητικό, ασθένειες κτλ κτλ.. Και μια ακόμα συμβουλή.. ήρθε η ώρα για την γενική καθαριότητα του συγκεκριμένου κλουβιού νομίζω! Όσο πιο πολλά καναρίνια έχουμε σε ένα κλουβί τόσο πιο συχνά καθαρίζουμε για την αποφυγή ασθενειών! 😉
 
20160120_184352b5.webp

Τα πουλιά είναι προσωρινά στο χώρο αυτό που ο χώρος του είναι 1×0.50 ×0,45 κ ο πάτος είναι καθαρός γιατί τα καθάρισα τη Δευτέρα. Εχω άλλες 3 κλούβες μεγάλες που θα γίνουν ανακατανομή σε ένα μηνα. Θα δωρίσο κ θα λιγοστέψουν.Απλα όλοι μου ζητάνε συγκεκριμένο φίλο και τους είπα ότι είναι νωρίς για να φανεί αυτό.
 
Στέφανε θέλω κι εγω να πάρω καναρινια (δλδ σκέφτομαι να ασχολιθώ) ηπάρχει περίπτοση να μου δώσεις κανένα; Κατά προτημηση αρσενικό αλλα δεν έχω πρόβλημα με το φύλο. Αν θέλεις στήλε μου pm.
 
Καιόταν έχουμε πολλά καναρίνια σε μικρόαριθμό ακολουθούν ένα σωρόπροβλήματα..
Αν σκεφτείς λογικά θα το καταλάβεις.. Σε ένα μικρό χώρο, κάποιος έχει βάλει πιο πολλά πουλιά απ ότι πρέπει. Σίγουρα ο ανταγωνισμός για την διεκδίκηση της καλύτερης θέσης για ύπνο, της καλύτερης λιχουδιάς του φαγητού, και του νερού είναι μεγάλος όταν συμβιώνουν έστω και 2 πουλιά σε ένα κλουβί. Για φαντάσου σε ένα μικρό κλουβί να συμβιώνουν πιο πολλά καναρίνια απ όσα χωράνε... Δε θα χωράνε όλα στο υψηλότερο κλαδί για ύπνο και πριν κοιμηθούν θα πλακώνονται... ή να θέλουν όλα να φάνε το νόστιμο και φρέσκο αυγό, αλλά η θέση να είναι κατειλημμένη.. Όλο αυτό τους προκαλεί στρες και άγχος.. Και το στρες και το άγχος ρίχνει το ανοσοποιητικό τους. Σε συνδυασμό και με το όχι και τόσο καθαρό κλουβί (20 καναρίνια σε μια μικρή κλούβα θέλουν καθημερινό καθάρισμα των πατηθρών, των ταιστρών και του πάτου) τα πουλιά αρρωσταίνουν πιο εύκολα. Κατάλαβες; :)
 
Αν καταλαβαίνω αυτο που ρωτάς, εννοεί οτι πιο εύκολα μαλώνουν, αγχώνονται, αρρωσταίνουν και γενικά οτι δεν περνούν και τόσο καλά πολλά καναρίνια σε τόσο μικρό χώρο. Και θα συμφωνήσω μαζί της
 
Αν σκεφτείς λογικά θα το καταλάβεις.. Σε ένα μικρό χώρο, κάποιος έχει βάλει πιο πολλά πουλιά απ ότι πρέπει. Σίγουρα ο ανταγωνισμός για την διεκδίκηση της καλύτερης θέσης για ύπνο, της καλύτερης λιχουδιάς του φαγητού, και του νερού είναι μεγάλος όταν συμβιώνουν έστω και 2 πουλιά σε ένα κλουβί. Για φαντάσου σε ένα μικρό κλουβί να συμβιώνουν πιο πολλά καναρίνια απ όσα χωράνε... Δε θα χωράνε όλα στο υψηλότερο κλαδί για ύπνο και πριν κοιμηθούν θα πλακώνονται... ή να θέλουν όλα να φάνε το νόστιμο και φρέσκο αυγό, αλλά η θέση να είναι κατειλημμένη.. Όλο αυτό τους προκαλεί στρες και άγχος.. Και το στρες και το άγχος ρίχνει το ανοσοποιητικό τους. Σε συνδυασμό και με το όχι και τόσο καθαρό κλουβί (20 καναρίνια σε μια μικρή κλούβα θέλουν καθημερινό καθάρισμα των πατηθρών, των ταιστρών και του πάτου) τα πουλιά αρρωσταίνουν πιο εύκολα. Κατάλαβες; :)


Εχω καταλάβει οτι μάλλον δε διαβάζεις τη σου απαντούν και όλα αυτά που μου λες τα γνωρίζω γτ το ίδιο συμβαίνει κ στους ανθρώπους εάν το κάνεις αυτό κ όχι μόνο στα ζώα πτηνά κτλ.

Αν καταλαβαίνω αυτο που ρωτάς, εννοεί οτι πιο εύκολα μαλώνουν, αγχώνονται, αρρωσταίνουν και γενικά οτι δεν περνούν και τόσο καλά πολλά καναρίνια σε τόσο μικρό χώρο. Και θα συμφωνήσω μαζί της

Και όταν έχουμε πολλά καναρίνια σε μικρό αριθμό ακολουθούν ένα σωρό προβλήματα.
καταλαβαίνω ότι πρέπει να κάνω τον μάντη εδώ με αυτά που διαβάζω.
 
Δεν νομίζεις οτι ειναι λίγο ας πούμε άκομψο να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Δλδ, πως να ειπωθεί για να γίνει κατανοητό; Τα πουλιά ειναι πολλά για εκεί που τα έχεις, και στη φωτό το κλουβι φρικτά βρωμικο. Και για μια μέρα να τα εχεις εκεί, παλι πολυ ειναι, πόσο μάλλον που θα τα κρατήσεις κι έναν μήνα.
 
Δεν νομίζεις οτι ειναι λίγο ας πούμε άκομψο να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Δλδ, πως να ειπωθεί για να γίνει κατανοητό; Τα πουλιά ειναι πολλά για εκεί που τα έχεις, και στη φωτό το κλουβι φρικτά βρωμικο. Και για μια μέρα να τα εχεις εκεί, παλι πολυ ειναι, πόσο μάλλον που θα τα κρατήσεις κι έναν μήνα.

Δεν το ειπα για σενα το προηγουμενο σχολιο αλλα μιας κ το εφερε η κουβεντα οποιως θελει να βλεπει οτι ειναι βρωμικο ας το βλεπει. Εγω ξερω οτι ειναι καθαρο κ στη θεση σας δν θα εβγαζα λανθασμενα συμπερασματα μιας κ την φωτο της χαμηλωσα πολυ την αναλιση για να την ανεβασω. Απο κατω εχει χαρτι το οποιο ειναι καθαρο. Οποιος νομιζει οτι μπορει να βγαζει συμπερασματα απο φωτο να μου το πει γτ απεχουν πολλη απο τη πραγματικοτητα.

Τα πουλια αυτα ηταν εκει για να καθαριστουν οι αλλες δυο κλουβες δεν θα ειναι ενα μηνα εκει οπως καταλαβατε. Κ δν ειναι βρωμικη. Ειναι πεντακαθαρη.
Οι δυο ειναι του μετρου οριζοντιες κ η αλλη ειναι του μετρου αλλα καθετη.
 
Στέφανε δηλώνω ενθουσιασμένος απο την κλούβα!👍
Αυτές οι λάμες τί υλικό είναι, είναι απο κάτι συγκεκριμένο ή έκανες ειδική παραγγελία;
Μπορείς να αναφερθείς κάπως αναλυτικά επι της κατασκευής;
 
Δεν το ειπα για σενα το προηγουμενο σχολιο αλλα μιας κ το εφερε η κουβεντα οποιως θελει να βλεπει οτι ειναι βρωμικο ας το βλεπει. Εγω ξερω οτι ειναι καθαρο κ στη θεση σας δν θα εβγαζα λανθασμενα συμπερασματα μιας κ την φωτο της χαμηλωσα πολυ την αναλιση για να την ανεβασω. Απο κατω εχει χαρτι το οποιο ειναι καθαρο. Οποιος νομιζει οτι μπορει να βγαζει συμπερασματα απο φωτο να μου το πει γτ απεχουν πολλη απο τη πραγματικοτητα.

Τα πουλια αυτα ηταν εκει για να καθαριστουν οι αλλες δυο κλουβες δεν θα ειναι ενα μηνα εκει οπως καταλαβατε. Κ δν ειναι βρωμικη. Ειναι πεντακαθαρη.
Οι δυο ειναι του μετρου οριζοντιες κ η αλλη ειναι του μετρου αλλα καθετη.
Θα μπορουσες να ησουν πιο ευγενικός. Τα σχολια που ακουσες ειναι με βαση μια φωτο που ειδαν. Σε συμβουλεψαν για το δικο ΣΟΥ καλο, για τα δικα ΣΟΥ πουλια. Δεν εχουν κανενα συμφέρον. Κι αν για τον Α, Ψ λόγο εκαναν λαθος θα μπορουσες να απαντησεις ευγενικα οπως εκαναν κι αυτοι. Ή να βαλεις μια καλυτερη φωτογραφια για να αποδείξεις οτι εχουν λάθος και απλα δεν ειδαν καλα. Εισαι σε ενα φορουμ οπου νοιάζονται για τα πουλια και αν δουν κατι που χρειάζεται να βελτιωθει θα το σχολιάσουν για το καλο των πουλιων. Οχι για να προσβάλουν τον ιδιοκτήτη τους. Ισως περιμενες να ακουσεις μονο σχολια θαυμασμού και να σε ενοχλησε αυτα που ειπώθηκαν. Αλλα εγω θα ελεγα ευχαριστώ αν μου εκαναν παρατηρήσεις για να εξασφαλισω μια καλυτερη ζωη για τα πουλια μου.
 
ο πάτος είναι καθαρός γιατί τα καθάρισα τη Δευτέρα.
οποιως θελει να βλεπει οτι ειναι βρωμικο ας το βλεπει. Εγω ξερω οτι ειναι καθαρο
απο κατω εχει χαρτι το οποιο ειναι καθαρο
κ δν ειναι βρωμικη. Ειναι πεντακαθαρη.
Βρε Στέφανε δεν περίμενα να παρεξηγηθείς... Αφού εσύ τα καθάρισες πριν 2 μέρες και ξέρεις πως είναι καθαρά γιατί παρεξηγείσαι; Και μπαίνεις σε λόγια, και θίγεσαι τόσο; Εδώ μέσα απ την στιγμή που ανεβάζεις κάποιες φώτο, να είσαι έτοιμος να ακούσεις όλα τα σχόλια, και τα θετικά και τα αρνητικά.
Τέλος πάντων για να λήξει το θέμα, όντως τα κάγκελα (ξανακοίταξα τις φώτο) είναι καθαρά.. Το χαρτί (στην κλούβα με τα πολλά πουλιά) πάλι φαίνεται βρώμικο μέσα στα σποράκια. Δε ξέρω αν φταίει η ανάλυση, αλλά αν παρατηρήσεις και εσύ την πρώτη φώτο θα δεις πως δείχνει βρώμικος ο πάτος... Και εγώ δεν έχω κανένα κέρδος να σου πω κάποια πράγματα που ξέρω και να σου δώσω μερικές συμβουλές.. Ίσα ίσα που σπαταλάω χρόνο και δεν κερδίζω τίποτα. Εγώ το κάνω για σένα και κυρίως για την υγεία των πτηνών σου. Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο.. Ααα και να ξέρεις η εφημερίδα δεν κάνει καλό στα πόδια των πουλιών μας. Το μελάνι και το χρώμα είναι βλαβερό. Προτίμησε χαρτί κουζίνας! Τελευταία συμβουλή μου για σένα! 😉

@Ariadnh τα είπες όλα! 😉
 
Βρε Στέφανε δεν περίμενα να παρεξηγηθείς... Αφού εσύ τα καθάρισες πριν 2 μέρες και ξέρεις πως είναι καθαρά γιατί παρεξηγείσαι; Και μπαίνεις σε λόγια, και θίγεσαι τόσο; Εδώ μέσα απ την στιγμή που ανεβάζεις κάποιες φώτο, να είσαι έτοιμος να ακούσεις όλα τα σχόλια, και τα θετικά και τα αρνητικά.
Τέλος πάντων για να λήξει το θέμα, όντως τα κάγκελα (ξανακοίταξα τις φώτο) είναι καθαρά.. Το χαρτί (στην κλούβα με τα πολλά πουλιά) πάλι φαίνεται βρώμικο μέσα στα σποράκια. Δε ξέρω αν φταίει η ανάλυση, αλλά αν παρατηρήσεις και εσύ την πρώτη φώτο θα δεις πως δείχνει βρώμικος ο πάτος... Και εγώ δεν έχω κανένα κέρδος να σου πω κάποια πράγματα που ξέρω και να σου δώσω μερικές συμβουλές.. Ίσα ίσα που σπαταλάω χρόνο και δεν κερδίζω τίποτα. Εγώ το κάνω για σένα και κυρίως για την υγεία των πτηνών σου. Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο.. Ααα και να ξέρεις η εφημερίδα δεν κάνει καλό στα πόδια των πουλιών μας. Το μελάνι και το χρώμα είναι βλαβερό. Προτίμησε χαρτί κουζίνας! Τελευταία συμβουλή μου για σένα! 😉

@Ariadnh τα είπες όλα! 😉


Καλημερα σας!
1°. Το χαρτι δεν ειναι σε επαφη με τα πουλια. (Το ξερω αυτο με τα μελανια πριν ασχοληθω με τα πουλια). Ειναι 5 εκατοστα πιο κατω απο το πατο.2°. Το συρταρι τραβιετε κ βγαινει κ αλλάζεις το χαρτί. (ευκολα)3°. Ο πατος ειναι συρομενος κ βγαινει κ πλενετε με πιεστικο.
4°. Το κλουβι το ειχα καθαριση τη Δευτερα το απογευμα στης 19:00. Τα πουλια μπηκαν στης 19:30.Αρα η Δευτερα δε μετρα καν γτ μετα απο λιγο κουρνιασαν.
Η φωτο τραβηχτηκε 10 το πρωι της Τεταρτης. (1 ημερα λοιπον κ κατι ωρες)ακαθαρτο οπως λετε. Γτ ολα αυτα ηταν σπορια απο τροφη, απο 10 να ειχαν πεσει απο το καθενα επι 20 πουλια =200 σπορια.
Για να καθαρηστουν οι κλουβες που ειναι μοιρασμενα τα πουλια κ κατα αριθμο περιπου στα 12 με 13 ανα κλουβα,(σημειωση) η κλουβα γινετε κ σε 4 25ρια κλουβακια, πρεπει αναγκαστικα να μπουν για 1 ημερα για να προλαβω να τα καθαρησω σωστα, να απολυμανθουν να ψεκαστουν με παρασιτικο κ να στεγνωσουν να φυγουν η μυρωδιες απο χλωρινες κ σπρει κ να μοιραστουν παλι στης καθαρες κ μετα να πληθει μια αλλη μερα η τελευτεα.
Η ανακαταταξη που ανεφερα σε ενα μηνα οτι θα γινει ενοουσα για αρσενικα-θυλικα η ακομα κ οικογενειων.
Ειδη χτες κ σημερα εχω δωρισει 5 καναρινια.
Δν μπηκατε καν στο κοπω να ρωτησετε εαν η φωτο ειναι τορινη κ μετα να βγαλετε τα συμπερασματα σας.
Θα μπορουσα να δικαιολογιθω κ να πω οτι ειναι παλια φωτο.
(Οταν σας πουν βρωμιαρη καποιος να του πειτε εσεις ευχαριστω.)γτ εγω ετσι νιωθω για τα πουλια μου.
Οταν δεν ξερεις καποιον προσπαθεις μεσα απο αυτα που λεει ή(γραφει) να δεις ποιος ειναι κ μετα να βγαλεις συμπερασματα.
Τα πουλια τα παρακολουθω οταν ειμαι σπιτι απο καμερες που εχω στο χωρο κ αναπασα ωρα κ στιγμη μπορω να επεμβω. Το λιγοτερο 1,5 ωρα καθημερινα.
Ψειρες δν ειχα ποτε.
Καναρινη δεν εχω χαση απο ασθενεια η αλλο λογο εως κ σημερα.
Εχω χασει 5 νεωσους απο 1 ημερων εως κ 12 κ ολα αυτα γτ τα φροντιζω σε καθημερινη βαση. Εχω σωσει περισσοτερους απο 5 απο πεινα.
Γνωριστε με πρωτα μεσα απο φωτο που θα ανεβασω κ απο αυτα που θα σας πω κ να ειστε σιγουροι ολοι, οτι το στραβο κ το λαθος θα το δεχτω, συμβουλες θα ζητησω εαν χρειαστω.
Γραφτηκα εδω για να εμπλουτισω της γνωσεις μου για τα πουλια κ οχι για καποιο αλλο λογω.
Εαν δισαρεστισα καποιους ζητω συγνωμη.
 
Στεφανέ μου εγώ εκτιμώ ότι κάθεσαι και απαντάς τόσο λεπτομερώς και καταλαβαίνω και την ντροπή που νοιώθει ένας καθαρός άνθρωπος αν τον πουν "βρωμιάρη".
Επειδή είσαι και λίγο διάστημα μαζί μας, δεν θέλω να σου μείνει πικρία από αυτή την συζήτηση, γιατί δεν πιστεύω πως υπήρξε κακή πρόθεση από κανέναν.
Όταν θα περάσει λίγο ο καιρός, αυτά που σου λέω θα τα καταλάβεις και μόνος σου, γνωρίζοντας πρόσωπα και πράγματα. Κάποιες φορές θεωρούμε δεδομένο ότι έχουμε δείξει δείγματα γραφής και ο άλλος δεν θα μας παρεξηγήσει αλλά δυστυχώς δεν ισχύει πάντα.
Ας λήξει το θέμα, γιατί στην ουσία δεν υπάρχει.
Εγώ όχι σε πιστεύω, είμαι σίγουρη γι αυτά που λες. Στο κάτω-κάτω δεν σε υποχρεώνει κάτι να βάλεις φωτογραφίες, ούτε ποιες φωτογραφίες θα βάλεις.
Προχωράμε στην ουσία των συζητήσεών μας :)
 
Όλα όσα λες τα πιστεύω και σου είπα τα κάγκελα όντως είναι πεντακάθαρα. Σε παραδέχτηκα.. αλλά μάλλον εσύ δε διαβάζεις όλα όσα σου γράφω.. Ποτέ δε σε είπα βρωμιάρη. Ποτέ δεν μιλάω έτσι και δεν προσβάλω τον κόσμο.. Πολύ ευγενικά και διακριτικά σου είπα πως ίσως χρειάζεται να γίνει η συνήθης καθαριότητα. Απ την στιγμή που ανεβάζεις μια φώτο, όπως ξαναείπα, να δέχεσαι και την κριτική και τις διαφορετικές απόψεις. Με τόσα πουλάκια στην συγκεκριμένη κλούβα το να βγάζεις το συρτάρι και να αλλάζεις χαρτί είναι 2 λεπτά υπόθεση και αυτό το θεωρώ εγώ (προσωπική μου γνώμη) απαραίτητο να γίνεται μέρα παρά μέρα. Για την υγεία των δικών σου πουλιών. Είναι πολλά τα πουλιά γι αυτόν τον χώρο έστω και προσωρινά. Δέξου τις διαφορετικές απ τη δική σου απόψεις και μην θίγεσαι τόσο εύκολα. Ας συμφωνήσουμε πως σίγουρα τα φροντίζεις και τα αγαπάς και αφιερώνεις 2-3 ώρες την ημέρα (δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω) και μπράβο σου γι αυτό, αλλά να μην σου έχει αρρωστήσει ποτέ πουλί δε θα το πιστέψω.. Είναι ζωντανοί οργανισμοί που θα αρρωστήσουν θα χρειαστούν γιατρό και εξετάσεις όπως όλα τα ζωντανά πλάσματα που έχουμε σαν κατοικίδια σπίτι μας. Αλλά τέλος πάντων δε θα μπω πάλι σε λόγια ούτε θα προσπαθήσω να σε πείσω για την δική μου άποψη... Εγώ είμαι εδώ μέσα σ αυτό το φόρουμ χρόνια και το μόνο που κάνω είναι να δίνω συμβουλές και να βοηθάω τους άλλους πάντα ευγενικά και διακριτικά και πάντα με μόνο μου στόχο την υγεία και την ευζωία των δικών σου κατοικίδιων ζώων. Εγώ δεν έχω κανένα κέρδος ούτε την βρίσκω με το να προσβάλω και να τσακώνομαι με τους άλλους. Και ούτε πρόκειται να το κάνω μαζί σου. Και επειδή όταν δίνεις συμβουλές, προσφέρεις, βοηθάς τον άλλον για το καλό των δικών του πουλιών και ο άλλος δεν το εκτιμάει, θίγεται και κάνει αναφορές στη διαχείριση (είμαι στη διαχείριση και το είδα), με συγχωρείς αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ. Γιατί όλα τα αντέχω, αλλά όταν ο άλλος δεν εκτιμάει όσα του δίνεις, τότε παύω να ασχολούμαι. Αν λοιπόν ποτέ χρειαστείς συμβουλές (σου εύχομαι να μην χρειαστείς ποτέ), εδώ μέσα θα τις βρεις.. ίσως όχι από εμένα αλλά πολλά παιδιά θα κάνουν τον κόπο!

Κλείνοντας να χαίρεσαι τα πουλάκια σου και να συνεχίσεις να τα φροντίζεις, να τα καθαρίζεις και να τα αγαπάς όπως κάνεις και τώρα!
 
Σε ευχαριστώ.
Να είσαι σίγουρη ότι εάν χρειαστώ βοήθεια θα τη ζητήσω από όλους σας.
Κ κάτι ακόμα. Επειδή είμαι καινούριος εδώ έκανα ένα λάθος. Αντί να απαντήσω επί προσωπικού στο κύριο που είπε ότι ναι όντως είναι σε πολύ χάλια η καθαριότητα στη κλούβα κ έκανε το δικηγόρο σου, απάντησα σε σένα. Άλλη φορά θα προσέχω κ θα αγνοώ κάθε τη που δεν ευσταθεί στη πραγματικότητα.
Επίσης όπως είπα διαβάζω εδώ κ ένα χρόνο τα περισσότερα που γράφονται εδώ μέσα κ πιστεύω ότι είμαι καλά ενημερωμένος για πολλά θέματα εκτός τη πείρα που απέκτησα αυτά τα 2.5 κ πλέον χρόνια που έχω ασχοληθεί πολύ στενά με αυτό το πολύ ωραίο πτηνό που λέγετε κανάρι.

Στεφανέ μου εγώ εκτιμώ ότι κάθεσαι και απαντάς τόσο λεπτομερώς και καταλαβαίνω και την ντροπή που νοιώθει ένας καθαρός άνθρωπος αν τον πουν "βρωμιάρη".
Επειδή είσαι και λίγο διάστημα μαζί μας, δεν θέλω να σου μείνει πικρία από αυτή την συζήτηση, γιατί δεν πιστεύω πως υπήρξε κακή πρόθεση από κανέναν.
Όταν θα περάσει λίγο ο καιρός, αυτά που σου λέω θα τα καταλάβεις και μόνος σου, γνωρίζοντας πρόσωπα και πράγματα. Κάποιες φορές θεωρούμε δεδομένο ότι έχουμε δείξει δείγματα γραφής και ο άλλος δεν θα μας παρεξηγήσει αλλά δυστυχώς δεν ισχύει πάντα.
Ας λήξει το θέμα, γιατί στην ουσία δεν υπάρχει.
Εγώ όχι σε πιστεύω, είμαι σίγουρη γι αυτά που λες. Στο κάτω-κάτω δεν σε υποχρεώνει κάτι να βάλεις φωτογραφίες, ούτε ποιες φωτογραφίες θα βάλεις.
Προχωράμε στην ουσία των συζητήσεών μας :)

Μαρία θέλω να βάλω φωτο κ έχω πάρα πολλές αν κ θέλουν όλες επεξεργασία κ οχι προς απόδιξει για κάτι.Απλα για παρουσίαση. Πουλιών -κλούβες-πατέντες κτλπ.
 
Στέφανε να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου! Είναι πολύ όμορφα. Να σου ζήσουν!
Αντί να απαντήσω επί προσωπικού στο κύριο που είπε ότι ναι όντως είναι σε πολύ χάλια η καθαριότητα στη κλούβα κ έκανε το δικηγόρο σου, απάντησα σε σένα.
Εδώ εκφραζουμε την άποψή μας στα θέματα και δεν έχουμε την ανάγκη δικηγόρων για να μας υπερασπιστούν. Μας ενώνει η αγάπη μας για τα πτηνα μας και είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, αντίθετα κάθε μέρα μαθαίνουμε. Εσύ γνωρίζεις πως φροντίζεις τα καναρίνια σου καλύτερα από όλους μας και αν γράφτηκε κάτι που σε ενόχλησε σίγουρα δε γράφτηκε κακοπροαίρετα. Ας μη χαλάμε άλλο το θέμα. Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου.
 
Back
Top