Γενικά Μερικά θεαματικά περιστέρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pasx79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pasx79

PB Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2007
Μηνύματα
373
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτα ειναι καποια περιστερια τα οποια ανηκουν στην κατηγορια των Θεαματικων περιστεριων!
 

Συνημμένα

  • 05__2005_03.webp
    05__2005_03.webp
    24,1 KB · Προβολές: 1.441
  • Bursay_.webp
    Bursay_.webp
    18,1 KB · Προβολές: 798
  • cakal.webp
    cakal.webp
    3,3 KB · Προβολές: 553
  • dolap.webp
    dolap.webp
    13,3 KB · Προβολές: 540
  • donekhen.webp
    donekhen.webp
    9 KB · Προβολές: 841
  • Dunek2007-2.webp
    Dunek2007-2.webp
    54,1 KB · Προβολές: 953
  • g4.webp
    g4.webp
    6,2 KB · Προβολές: 433
  • g10.webp
    g10.webp
    9,1 KB · Προβολές: 681
  • Gumuskuyruk002.webp
    Gumuskuyruk002.webp
    20,6 KB · Προβολές: 623
  • kelebek.webp
    kelebek.webp
    35,2 KB · Προβολές: 560
  • oriental roller.webp
    oriental roller.webp
    12,3 KB · Προβολές: 629
  • takla22.webp
    takla22.webp
    11,3 KB · Προβολές: 464
  • y5.webp
    y5.webp
    7,5 KB · Προβολές: 522
  • y17.webp
    y17.webp
    33,8 KB · Προβολές: 647
Πολυ ωραια φιλε μου τα περιστερια σου να τα χερεσαι. Θελω να σε ρωτησω για το περιστερι που ειναι στην τελευταια φωτο, η ρατσα αυτη δεν μπορουν να μεγαλωσουν τους νεοσους επειδη εχουν μικρο ραμφος, συνηθως παιρνουν τα αυγα και τα βαζουν σε παραμανες για να μπορεσουν να τα μεγαλωσουν.
Ολα αυτα μου τα ειπε καποιος φιλος που εχει αυτη τη ρατσα, εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα;
 
\η ρατσα αυτη δεν μπορουν να μεγαλωσουν τους νεοσους επειδη εχουν μικρο ραμφος, συνηθως παιρνουν τα αυγα και τα βαζουν σε παραμανες για να μπορεσουν να τα μεγαλωσουν.

Θα διαφωνησω φιλε μου. Αυτα τα περιστερια λεγοντε μυσιριακαι στην θεσσαλια τα λενε παπαγαλακια ειναι ρατσα που καταγεται απο την Ασια και ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενη και στην τουρκια, στην Θεσσαλια τα χρησιμοποιουνε σαν αραμπατζηδες που σημαινει οτι τα αφηνουν ελευθερα γυρνανε πανω απο τους περιστερωνες για να εχουν καλητερη πτωση τα ουτζιδηκα (βουτες). Η φυση τα εχει κανονισει ετσι ωστε να μην εχουν προβλημα εγω προσωπικα τα χρησιμοποιω σαν παραμανες για κανονικα περιστερια με κανονικες μυτες.
 
Μαβιά, άλκουρουκ, καπλάνια... απ' όλα έχει ο μπαξές! Μπράβο Πασχάλη!
Λοιπόν παιδιά μην με παρεξηγήσετε αλλά αν δεν εξηγήσετε τι ονόματα είναι αυτά μου δίνεται την εντύπωση πως μιλάτε... μόνοι σας, αν ναι κάντε το με ΠΜ 😡
 
Λέλο συγνώμη αν και δε μιλάμε μόνοι μας, απλά ήθελα να ευχαριστήσω τον Πασχάλη για τις φωτό και αναπόλησα παλιά που είχα κι εγώ περιστέρια. Λοιπόν αν και δε τα θυμάμαι καλά να πω ότι 4η και 5η φωτο τα λέμε καπλάνια, μαβιά είναι τα γαλάζια όπως στην 9η, 10η φωτό κι αλκουρουκ είναι αυτά της 2ης και 3ης φωτό. Θα παρακαλούσα τον Πασχάλη που τα ξερει και καλύτερα να βάλει και τις ονομασίες για τις φωτό και να με διορθώσει αν κάνω λάθος.
 
Νίκο σε ευχαριστώ που απάντησες τώρα θυμώνω περισσότερο που λείπει ο Πασχάλης 😡 (παρότι φίλος καλός) και οχι τίποτα άλλο αλλά μου ΄χει κολλήσει από χθές η περιέργεια, αναμένουμε λοιπόν συνέχεια και πάλι ευχαριστώ.
 
1)Ντουνεκια
2)Mπασκα οπου ετσι το λενε και στην τουρκια η μαυροκεφαλο
3)κοκκινομπασκα
4)καπλανια η σεσια κατα περιοχη
τα επομενα ντουνεκια
και στην
8) ειναι τσακαλι ντουνεκι
9) βουτα ντους αλκουρουκ στην Θεσσαλονικη και στην Θεσσαλια και μαλλον Αθηνα τσινη ασπροκολο η ακροκλο
Μετα την βουτα ειναι ενα μαβι τακλα καθαρα τουρκικη ρατσα και δεν ειναι διαδεδομενα στην Ελλαδα
 
περιστερια

επιδη ασχολουμαι με ντουνεκια κ ποστες αρκετα χρονια. τι ρατσα ντουνεκια εχεις. ειναι μαλακα σκληρα απο σαλονικη ξερω πολου περιστεραδες παλιους
 
Ναι Γιωργο ντουνεκια ειναι!
γκουντρουμας ονομαζεται η διαδηκασια πεταματος, απλα πολυ λενε και τα ντουνεκια ετσι.
 
Πολυ ωραια τα περιστερια σου, εκτος απο την φωτο9 οι 2,3,5 δεν ειναι κ αυτες βουτες;
Οσω για το9 το λενε ασπροκωλο στην ΑΘΗΝΑ η ασπροουρη
 
Παιδιά εγω δεν ξέρω καθόλου απο περιστέρια αλλα μου εκανε εντυπωση ολο αυτο το ιδιαιτερο λεξιλόγιο... Και πολύ εντύπωση μου εκανε το περιστερι στη προτελευταία φωτο!
 
καλησπερα φιλε τι πουλια εχεις εγω βελτιομενα κ ομορφοπεταχτα
 
Δύο σαν αυτά στη 10η φωτό είδα σήμερα στο πετ σοπ κοντά στο σπίτι μου. Πρώτη φωρά είδα τέτοια και ήταν πολύ ωραία! Μου έκανε εντύπωση οτι έχουν πούπουλα σχεδόν μέχρι τα νύχια! Πολύ χαμηλά στο πόδια!
 
Mipos exei kanis auto to mini peristeri (Geopelia cuneata);
 

Συνημμένα

  • 230706-114625-1_art_chovzvirat.webp
    230706-114625-1_art_chovzvirat.webp
    22,9 KB · Προβολές: 222
Back
Top