Γενικά Μερικές ερωτήσεις για περιστέρια

nikos_domis

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Σέρρες
γεια σας παιδια
ειμαι νεος στον χωρο των περιστεριων και αναζητω καποιες πληροφορίες :
1) μηπως ξερει κανεις ποιες ωρες δεν χτυπαν τα γερακια και τα σαινια γιατι εχω αγανακτησει... (3 απο τα 15 περιστερια μου κτυπηθηκαν)

2)πειραζει αν ενα ντουνεκι ζευγαρωσει με μια βουτα;

3) εκεινα με τον φιογκο στο λαιμο για πιον λογο ειναι;(νομιζω γκελιτικα λεγονται)

4)πως κανουμε μια βουτα που δεν πεταει να πεταξει;

5)πως ξεχωριζουμε το φυλλο στιν βουτα;
 
1. όσο αναφορά τα γεράκια πρεπει να ξέρεις ότι χτυπούν σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
2. τα ντουνέκια και οι βουτες είναι περιστέρια που εκτελούν ακροβατικές επιδείξεις. Όμως αλλος ο τρόπος που εκτελεί καθοδο ενα ντουνέκι και αλλος της βούτας. άρα με το να ζευγαρώσεις αυτά τα δυο το αποτέλεσμα θα είναι να βγάλεις περιστέρια που θα εκτελούν κάτι ενδιάμεσο. κατά το παρελθών εχω δει τέτοια διασταύρωση αλλα το αποτέλεσμα δεν μου αρεσε. τα πουλια εκτελούσαν την κάθοδο που κανει η βούτα αλλα είχαν ανοιχτά τα φτερά τους (πολύ άσχημο αποτέλεσμα)
3. Τα περιστέρια με το φιγκο στο λαιμό είναι περιστέρια παράσταση. Δεν τα έχουμε για πτήσεις όμως τις βούτες.
4. έχουμε τα περιστέρια κλειστά στην περιστερώνα και όταν θέλουμε να τα πετάξουμε τα βγάζουμε έξω και κουνάμε μια σακούλα μέχρι να πάρουν το ύψος που θέλουμε και μετα τα αφήνουμε να κατέβουν.
5. το να ξεχωρίσεις το φύλο από τις βούτες δεν απαιτεί κάποια διαφορετική διαδικασία από τα άλλα περιστέρια.
 
φιλε δημητρη... αρχικα σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.

κουνωντας την σακουλα αλλα πεταν ψηλα ενς αλλα καθονται σε δεντρα η καλωδια παρασυροντας ετσι και τα υπολοιπα...

εννοω γενικα πως ξεχωριζουμε το φυλλο των περιστεριων
 
Νίκο γειά σου έχουμε και λέμε:
1)Όπως σου είπε και ο Δημήτρης τα σαίνια δεν έχουν ώρα,ένα είναι σίγουρο ότι ώρα σου πήρε ένα περιστέρι, την άλλη μέρα την ίδια ώρα θα τον έχεις ''επισκέπτη''.
2)Για μένα το χειρότερο πράγμα είναι να ζευγαρώνουμε την βούτα με άλλα περιστέρια (ντονέκια, νικολάγιεφ, βεντάλιες), γι'αυτό υπάρχουν ''ανάπηρες'' βούτες. ( Δεν μπορούν να ''σβήσουν'', και αν σβήσουν θέλουν 15 λεπτά, δεν ''ακούνε'', δεν πέφτουν με βοή, με ''βαζούρα'', δεν πέφτουν ευθεία αλλά σαν ντονέκια που σου είπε και ο Δημήτρης,όταν πέφτουν πριν φτάσουν κάτω ''στεφανώνουν.
3)Τα περιστέρια με τον φιόγκο στο λαιμό τα λέμε ''παπαγαλάκια'',''μισίρια'' και διάφορες άλλες ονομασίες ανάλογα την περιοχή, αυτά τα περιστέρια τα έχουμε για να δώσουμε το σήμα στην βούτες να αρχίσουν να πέφτουν.
4)Μια βούτα η οποία δεν πετάει την εξετάζουμε πρώτα αν έχει κάποια αρρώστια (τριχομονάδα, διφθερίτιδα, ΧΑΝ(χρόνια αναπνευστική νόσος), σαλμονέλωση κλπ.
Αν έχει αυγά ή μικρά πολλές βούτες δεν έχουν όρεξη να πετάξουν.
Τα θυληκά όταν κάνουν αυγά παθαίνουν ένα είδος αναιμίας(πέφτουν τα ερυθρά αιμοσφαίρια) και δεν έχουν κουράγιο να πετάξουν.
Τα περιστέρια σου που δεν πετάνε πιάστα και παρατήρησε τα πόδια τους αν έχουν κάποιες φουσκάλες κάποια χοντρά σημεία(γρόμπος) και το κυριότερο ψηλάφισε στα φτερά στην ένωση των φτερούγων αν υπάρχει γρόμπος, αν υπάρχει δυστυχώς το πουλί δεν πρόκειται να πετάξει.
5)Όπως σου είπε και ο Δημήτρης τα ξεχωρίζεις όπως όλα τα περιστέρια.
 
φιλε δημητρη... αρχικα σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.

κουνωντας την σακουλα αλλα πεταν ψηλα ενς αλλα καθονται σε δεντρα η καλωδια παρασυροντας ετσι και τα υπολοιπα...

μάλλον τα έχεις κάνει κεραμιδοπερίστερα. Δλδ τα αφίνεις πολύ ώρα να πετούν ελευθερα με αποτέλεσμα να βαριούνται το πέταγμα και να καθονται όπου βρούν.
 
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια Λαζαρε και Δημητρη
αν καταλαβα καλα δηλαδη το γερακι δεν μπορεις με καποιον τροπο να το διωξεις... (εχω εξαντλησει ολες τις μεθοδους... χτυπουσα βαρελια μηπως και τρομαξει απο τον θορυβο) αλλα τιποτα...
απο την αλλη ομως δισταζω να του ριξω με καραμπινα πραγμα που κανει ο διπλανος μου γιατι νομιζω πως ειναι παρανομο...
 
τελος αν μπορει καποιος να με βοηθησει :
1) με τον διαχωρισμο του φυλλου στα περιστερια γενικα γιατι δεν γνωριζω και πολλα...

2) τις βουτες για να τις πεταξουμε τις διαχωριζουμε αναλογα με το ποσο καλες ειναι σε ομαδες ή ολες μαζι

3) οταν μια βουτα βαρκαρει μπορει να διορθωθει με καποιον τροπο;

4) οταν μια βουτα ειναι ανηπακοη και πεφτει επειτα απο ωρα και οχι οταν βγαζεις τα αλλα περιστερια τι πρεπει να κανω για να την διορθωσω; (για παραδειγμα οταν χτυπαει το γερακι κατεβαζω ολο το κοπαδι ανεξαρτητα σε ποιο υψος βρισκεται. ειναι μια βουτα ομως που συνεχιζει να ανεβαινει μεχρι ενα συγκεκριμενο υψος και μετα πεφτει. εχω παρατηρησει ομως οτι σε εκεινο το υψος το γερακι δεν χτυπαει)

ευχαριστω πολυ τους πνευματικους ιδιοκτητες της ιστοσελιδας και τους συμετεχοντες για την ευκαιρια αυτη που μας προσφερει για κατατοπιση και συζητηση
 
, απο την αλλη ομως δισταζω να του ριξω με καραμπινα πραγμα που κανει ο διπλανος μου γιατι νομιζω πως ειναι παρανομο...

Να μη νομιζεις απλως αλλα να εισαι σιγουρος πως ειναι παρανομο. 😉
 
τελος αν μπορει καποιος να με βοηθησει :
1) με τον διαχωρισμο του φυλλου στα περιστερια γενικα γιατι δεν γνωριζω και πολλα...

2) τις βουτες για να τις πεταξουμε τις διαχωριζουμε αναλογα με το ποσο καλες ειναι σε ομαδες ή ολες μαζι

3) οταν μια βουτα βαρκαρει μπορει να διορθωθει με καποιον τροπο;

4) οταν μια βουτα ειναι ανηπακοη και πεφτει επειτα απο ωρα και οχι οταν βγαζεις τα αλλα περιστερια τι πρεπει να κανω για να την διορθωσω; (για παραδειγμα οταν χτυπαει το γερακι κατεβαζω ολο το κοπαδι ανεξαρτητα σε ποιο υψος βρισκεται. ειναι μια βουτα ομως που συνεχιζει να ανεβαινει μεχρι ενα συγκεκριμενο υψος και μετα πεφτει. εχω παρατηρησει ομως οτι σε εκεινο το υψος το γερακι δεν χτυπαει)

ευχαριστω πολυ τους πνευματικους ιδιοκτητες της ιστοσελιδας και τους συμετεχοντες για την ευκαιρια αυτη που μας προσφερει για κατατοπιση και συζητηση
θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες:
σχετικά με την δεύτερη ερώτησή σου θα σου πω οτι τις βουτες στο χωριό μου τουλάχιστο τις πετάνε σε ομάδες ανάλογα με τις δυνατότητες τους και ποτέ δεν πετάνε παραπάνω απο 6 πουλιά μαζι.
για την ερώτηση 3 θα σου πω ότι το περιστέρι κάνει την βουτιά γιατί ειναι καταγεγραμμένο στο DNA του. άρα δεν μπορείς να κάνεις και ππολλά(έχει παρατηρηθεί ότι μερικά όταν είναι σε νεαρή ηλικία κάνουν μερικές λάθος κινήσεις αλλά όταν αποκτήσουν πείρα στο πεταγμα σταθεροποιούν τον τρόπο που πετούν).
για την ερώτηση 4 δεν εχω να σου προτείνω τπτ απλός πρέπει να ξέρεις ότι όταν έχουμε ντουνέκια και βούτες χάνονται και μερικά πουλιά απο διάφορους παράγοντες. (π.χ. Πετούν πολύ ψηλά και χάνονται ή κατεβαίνουν σε άλλους περιστερώνες)
τώρα όσο αναφορά την δυσκολότερη ερώτηση σου την 1 θα σου πώ ενα τρόπο αν και θα με κράξουν λίγο οι υπόλοιποι στο forum .
λοιπών πιάνεις το περιστέρι που θέλεις να δεις το φύλο του και ενό αυτό πατάει κάτω το αφήνεις και κράτάς μόνο το ράμφος. τα αρσενικά λόγο του δυναμικού τους χαρακτήρα τραβούν το κεφάλι πέρα δώθε ενώ τα θηλυκά μόνο προς τα πίσω.

sorry παιδια ξέρω ότι θα σας φανεί φάνει βάναυσο αλλά είναι η μέθοδος που χρησιμοποιούσε ο παππούς μου, εγώ πλέων δεν την εφαρμόζω τα αναγνωρίζω με το μάτι απο την συμπεριφορά τους.

συγνώμη και πάλι παιδιά.
 
Back
Top