Διατροφή Μερικές ερωτήσεις για τη διατροφή του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alex91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alex91

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2021
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στην ομάδα! Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις κυρίως για τη διατροφή του καναρινιου.
Σαν κύρια τροφή χρησιμοποιώ manitoba best premium και έχω μόνιμα ένα σουπιοκοκαλο μέσα, το οποίο κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε ;
Μια φορά τη βδομάδα βαζω αυγουλάκι για μια ώρα κ απ' ότι διάβασα κάλο είναι να μπαίνει με το τσόφλι.
Του έδωσα μια φορά στικ με μέλι και σουσάμι το οποίο το λάτρεψε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνει καλό και αν ναι σε τι συχνότητα πρέπει να του δίνω ;
Επίσης βιταμίνη δε χρησιμοποιώ καθόλου, αν και έχω τη vitamin plus από tafarm, είναι καλή η να πάρω κάποια συσκευασία με στερεή βιταμίνη;
Διάβασα και για γκριτ... Ποια είναι η γνώμη σας;
 
@Alex91
Καλημέρα.
Σαν κύρια τροφή χρησιμοποιώ manitoba best premium και έχω μόνιμα ένα σουπιοκοκαλο μέσα, το οποίο κάθε πότε πρέπει να το αλλάζουμε ;
Πρόκειται για ένα πλήρες μείγμα τροφής, άν έχει αποδοχή το συνεχίζεις.
Το σουπιοκόκκαλο το αλλάζουμε όταν έχει καταναλωθεί από τα πουλιά, αλλιώς σε δύο μήνες καλύτερα να απομακρυνθεί, δεν παθαίνει κάτι απλά γεμίζει σκόνη από το περιβάλλον.
Μια φορά τη βδομάδα βαζω αυγουλάκι για μια ώρα κ απ' ότι διάβασα κάλο είναι να μπαίνει με το τσόφλι
Σωστά πράττεις και καλά διάβασες.
Του έδωσα μια φορά στικ με μέλι και σουσάμι το οποίο το λάτρεψε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνει καλό και αν ναι σε τι συχνότητα πρέπει να του δίνω ;
Τα στικ γενικά τα αποφεύγουμε έχουν γλυκαντικές ουσίες που παχαίνουν τα πουλάκια, και δεν προσφέρουν κάτι το ωφέλιμο.
.
Επίσης βιταμίνη δε χρησιμοποιώ καθόλου, αν και έχω τη vitamin plus από tafarm, είναι καλή η να πάρω κάποια συσκευασία με στερεή βιταμίνη;
Διάβασα και για γκριτ
Εάν ακολουθείς μία ισορροπημένη διατροφή δεν χρειάζεται να δίνεις βιταμίνες, ούτε γκρίτ χρειάζεται.
Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο.
 
@Alex91 επίσης καλημέρα
Την ίδια τροφή χρησιμοποιώ και συμφωνώ πως είναι ένα πλήρες μείγμα το πιο σημαντικό όμως ειναι να την αποδέχεται και το καναρινι σου και αυτο θα τη διαπιστώνεις όταν την αλλάζεις και θα βλέπεις την ποσότητα που έχει καταναλωθεί.
Μια φορά τη βδομάδα βαζω αυγουλάκι για μια ώρα κ απ' ότι διάβασα κάλο είναι να μπαίνει με το τσόφλι.
Νομίζω πως το αυγό ειναι το superfood στη διατροφή του. Εναλλακτικά του δίνω και μια αυγοτροφη που έχω πάρει της cede την οποία πραγματικά τρώει με μανία.
Του έδωσα μια φορά στικ με μέλι και σουσάμι το οποίο το λάτρεψε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνει καλό και αν ναι σε τι συχνότητα πρέπει να του δίνω ;
Δεν έχω δώσει ποτέ και αφού δεν εδωσα στην αρχή δεν θα δώσω αντι για αυτο σαν λιχουδιά μπορείς να δώσεις millet βρισκεις συσκευασμένα τσαμπιά στα pet shops ή ένα άλλο συσκευασμένο μείγμα και να το δίνεις στην μικρή ταιστρα ώστε να έχει επιπλέον σπόρους.
Διάβασα και για γκριτ... Ποια είναι η γνώμη σας;
Γκριτ έχω πάρει και δίνω θεωρώ πως κάπου θα βοηθάει αλλά δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητο πάντως το έχει αποδεχτεί.

Εγω θα σου πρότεινα να του βάζεις το μπάνιο στο πρόγραμμα του (αν δεν το κάνεις ήδη) πρωινές ώρες για μισή ώρα περίπου και λιγότερο, στο δικο μου το βάζω αλλά μην φανταστείς ειναι επιλεκτικός και δεν κανει και κάθε μέρα περίπου 2-3max μπανακια την βδομάδα κανει. Αλλά επιμένω για να συνηθίζει. Δες και το σχετικό αρθρο
Επίσης δεν έγραψες καθόλου για φρούτα και πρασινάδες,
ριξε μια μάτια στο παρακάτω άρθρο
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
@kom Ναι την τροφή την τρώει με ευχαρίστηση, τα αδειάζει όλα σχεδόν... Την αυγοτροφη που δίνεις, με τι συχνότητα τη δίνεις κ για πόσες μέρες την αφήνεις;

Για το μπάνιο του βάζω εξωτερική μπανιέρα μέρα παρά μέρα τώρα το χειμώνα κ το καλοκαίρι καθημερινά... Όποτε νιώθει την ανάγκη μπαίνει!

Από φρούτα κ πρασινάδες δίνω μπανάνα μήλο μαρούλι κ αγγουράκι... Αλλά κ αυτά δεν ξέρω σε τι συχνότητα είναι καλό να τα δίνουμε...
 
Την αυγοτροφη που δίνεις, με τι συχνότητα τη δίνεις κ για πόσες μέρες την αφήνεις;
Αφού έχεις μόνο ένα καναρίνι νομίζω πως δεν χρειάζεται η αυγοτροφή συνέχισε με αυγό καλά βρασμένο μια με δύο φορές την εβδομάδα.
Από φρούτα κ πρασινάδες δίνω μπανάνα μήλο μαρούλι κ αγγουράκι... Αλλά κ αυτά δεν ξέρω σε τι συχνότητα είναι καλό να τα δίνουμε...
Φρούτα μια φορά την εβδομάδα, λαχανικά, χορταρικά μπορείς να δίνεις τις υπόλοιπες ημέρες.
 
Την αυγοτροφη που δίνεις, με τι συχνότητα τη δίνεις κ για πόσες μέρες την αφήνεις;
Όπως το αυγό, 1-2 φορες την βδομάδα όταν δεν δίνω αυγό δίνω αυγοτροφη, περίπου μια κουτάλια βάζω.
Δεν την αφήνω μέρες,
λίγες ωρες την αφήνω.
 
Εφ όσον δίνεις premium τροφή το αυγό μαζι με τις βιταμίνες είναι υπερβολή. Μείνε σε ένα απλό μίγμα Manitoba αφου δεν θες αναπαραγωγες και συνέχισε με μια φορά τη βδομάδα αυγοτροφη. Δώσε και λίγο λαχανικά εποχής 1 φορά τη βδομάδα και ο φίλος σου θα είναι ευτυχισμένος.
Τώρα όσον αφορά τα φρουτα δεν προσφερουν πολλα γιατί χάνουν τις βιταμίνες τους αμεσα μόλις εκτεθούν σε εξωτερική θερμοκρασία.Το ίδιο ισχυει και με τις βιταμίνες σε υγρή μορφή όπως και με το αυγό. (Εκτός και αν το τσακίζει τόσο αμεσα).
 
Πάντως, αν και τα είπαν όλα οι εμπειρότεροι, να προσθέσω κάτι. Από λαχανικά βολεύει κι εσάς κι αυτό να δίνετε ό,τι έχετε σπίτι. Σήμερα μπρόκολο που θα φάμε με το ψάρι, αύριο σπανάκι από το σπανακόρυζο, μαρούλι από τη σαλάτα..
 
Back
Top