Γενικά Μερικές ερωτήσεις σχετικά με κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
γεια σας παιδια... Πριν περιπου 10μερες πηρα ενα cockatiel. Γιαυτο θα θελα να σας ρωτησω μερικες(πολλες δηλαδη) απωριες μου
λοιπον...

  • οταν πηρα τον saimon μου ειπαν πως ειναι αρσενικος αλλα δεν τους ειδα πολυ σιγουρους... Πως θα μπορεσω να καταλαβω με σιγουρια τι ειναι;

  • του εχω παρει συσκευασμενη τροφη αλλα δε τα τρωει ολα, αλλα πιο πολυ το σιταρι, κ τους σπορους που σπαει με το ραμφος του.. Τα αλλα που ειναι πιο μεγαλα τα πεταει εξω η δε τα τρωει καθολου.. Τι μπορω να κανω με αυτο;

  • γενικα ειναι πολυ κακοφαγος. Αποτι αλλο τοθ εχω δωσει(φρουτα, καροτο)τιποτα δε τρωει εκτος το κροκο αυγου... Τι αλλο μπορω να του δινω;

  • οταν βαζω το δαχτυλο μου να τον χαιδεψω ψιλοκαθεται ομως τις περισσοτερες φορες ορμαει να με τσιμπησει(αλλα ευτυχος σιγα) ή παει πιο περα, σιγουρα θα με μαθει κ θα μπορω να τον βγαλω εξω;
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ... 😀
THANKS EK TΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
 
Ρίξε μια μάτια σε αυτά. Σίγουρα θα πάρεις πολλές απαντήσεις στις απορίες σου.
 
οταν πηρα τον saimon μου ειπαν πως ειναι αρσενικος αλλα δεν τους ειδα πολυ σιγουρους... Πως θα μπορεσω να καταλαβω με σιγουρια τι ειναι;

Ανέβασε μια φωτογραφία του κοκατιλ σου αν μπορείς... Και μία με την κάτω πλευρά της ουράς. Όποιος ξέρει θα σου πει.

του εχω παρει συσκευασμενη τροφη αλλα δε τα τρωει ολα, αλλα πιο πολυ το σιταρι, κ τους σπορους που σπαει με το ραμφος του.. Τα αλλα που ειναι πιο μεγαλα τα πεταει εξω η δε τα τρωει καθολου.. Τι μπορω να κανω με αυτο;

Είναι λίγο δύστροποι οι παπαγάλοι ως προς την διατροφή τους... Εσύ να του βάζεις κι απ' τα άλλα είδη κι ας μην τα τρώει. Να βάζεις πιο μικρή ποσότητα απ' την τροφη που τρώει, ώστε να βλέπεις αν τρώει τα υπόλοιπα σε περίπτωση που τελειώσει η αγαπημένη του τροφή.

γενικα ειναι πολυ κακοφαγος. Αποτι αλλο του εχω δωσει(φρουτα, καροτο) τιποτα δε τρωει εκτος το κροκο αυγου... Τι αλλο μπορω να του δινω;

Μην φοβάσαι, δεν είσαι ο μόνος που εχει αυτό το πρόβλημα... Με υπομονή και επιμονή όμως λύνεται. Να του δίνεις καθημερινά φρούτα, λαχανικά και χορταρικά και κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
Αν δεν τα δοκιμάζει ανακάτεψέ τα με τους σπόρους...ή δώστου μία φέτα από ένα φρούτο, πάρε κι εσύ άλλη μια και άρχισε να την τρως μπροστά του δείχνοντάς του ότι το απολαμβάνεις και σου αρέσει.

Κοίταξε λιγάκι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Μήλο-στα-κοκατίλ.8743/

οταν βαζω το δαχτυλο μου να τον χαιδεψω ψιλοκαθεται ομως τις περισσοτερες φορες ορμαει να με τσιμπησει(αλλα ευτυχος σιγα) ή παει πιο περα, σιγουρα θα με μαθει κ θα μπορω να τον βγαλω εξω;

Λογικό είναι να σε δαγκώνει, αφού είναι νεοφερμένο και δεν έχει γνωρίσει το καινούριο του περιβάλλον και δεν έχει εξοικειωθεί με την παρουσία σας. Δώστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί και θα δεις πώς όλα θα πάνε καλά.

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλές-για-την-εκπαίδευση-zako.7532/ και ακολούθησε τα links που έχουν προταθεί στο μέλος.
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι; Εαν δεν εχει περασει τουλαχιστον την πρωτη του πτεροροια ισως ειναι δυσκολο να σου πει καποιος. 😉

Τι μιγμα σπορων τρωει; Δεν τρωει και απο την τροφη που τρωνε τα κοινα παπαγαλακια; Γιατι ειπες μονο για μεγαλους σπορους οπως σιταρι κτλ.😕
 
πως μπορω να προσθεσω εικονα ετσι ωστε να τον δειτε να μου πειτε αν ειναι οντως αρσενικο; η τροφη του λεγετε prestige premium..
ακομα γραφει lord parque mix australian parrot..
οσο για την ηλικια δε το γνωριζω... Παντος δε πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο μια κ δεν εχουν μαυρισει τα ποδαρακια του...υπολογιζω 1-1.5 χρονων...
 
Κοίταξε εδώ: .https://community.petbirds.gr/threads/Δημιουργία-ενός-Νέου-Θέματος-και-Απάντηση-σε-ένα-Μήνυμα.5087/ post #4

Δαχτυλίδι το πουλάκι έχει;
 
οριστε και οι φωτογραφιες, ας μιλησουν οι ειδικοι...
 

Συνημμένα

  • user3514_pic5223_1228751973.webp
    user3514_pic5223_1228751973.webp
    25,2 KB · Προβολές: 57
  • user3514_pic5224_1228751973.webp
    user3514_pic5224_1228751973.webp
    33,6 KB · Προβολές: 55
  • user3514_pic5225_1228751973.webp
    user3514_pic5225_1228751973.webp
    24,2 KB · Προβολές: 64
μου φενετε μικρο... Αν αργοτερα δεν αλλαξει χρωμα και μεινει περλε ειναι θηλυκο!
κι αλλο περλε στην παρεα!
 
αγγελε εσυ λες μαλλον θυληκο δηλαδη; Τα μαγουλακια του ομως ειναι εντονα... Δε παιζει σχεση αυτο;αλλος κανεις;
 
τα περλε ειναι παντα θηλυκα!
αν ομως ειναι μικρο σε ηλικια μπορει μετα την δευτερη πτερορια να αλλαξει χρωμα οποτε τοτε ξαναβλεπουμε για πιο σιγουρα... Αν δεν αλλαξει χρωμα τοτε εχει ενα θηλυκο κοκατιλ...
και το δικο μου κοκατιλ τετοιο χρωμα ειναι και ειναι 3-4 ετων...
 
τι ειναι η πτεροροια;κ σε ποσο καιρο να περιμενω να δω αν αλλαξει η οχι χρωμα;κ σενα ετσι ειναι δηλαδη;
 
α και κατι αλλο... Διαβαζω σε αλλους οτι τους χυπνανε πρωι κ τραγουδουν... Κ οτι ειναι πολυ ατακτα... Εμενα παντως προς το παρον αν δε ξυπνησει καποιος δεν αρχιζει... Κ ειναι κ κοντα στο παραθυρο... Παζει καποιο ρολο οτι ειναι πιο ισυχο σε σχεση με τα αλλά;
 
υποθετω πως απο σιγα σιγα πεφτουν κ βγαινουν καινουρια ε; Οχι αποτομα; Εσενα ειπες ειναι 3-4 χρονων;κ πως ειναι τα πραγματα;
 
το θεμα αγγελε ξερεις ποιο ειναί; οτι σε 2-3 μηνες που θα με εχει μαθει υποθετω θελω να παρω ενα αντιστοιχο απο αυτο... Δε γινετε να το δεις απο κατω να εισαι σιγουρος 100%; Ποπο κ τωρα πως θα αλλαξω ονομα στο saimon;να την λεω saimonou;😀
 
Συμφωνω με τον Αγγελο! Κι εγω πιστευω πως ειναι μικρο το πουλακι αν κρινω απο τα νυχακια, την ουρα και το λοφιο του.

Τα μαγουλακια του δεν ειναι εντονα οπως λες. Σου βαζω μια φωτο για να δεις πως ειναι τα εντονα μαγουλα σε καποια αρσενικα κοκατιλ. 😉

Την φωλια γιατι του την εχεις; 😕 Και μαλιστα μεσα στο κλουβι και κλεινει τοσο ζωτικο χωρο οπου θα μπορουσε να εχει μια πατηθρα και αρκετα παιχνιδια; Δεν την χρειαζεται και καλο θα ηταν να την απομακρυνεις. Ασε που μπορει να ξυπνησει αλλα ενστικτα (αναπαραγωγικα) και να εχεις προβληματα με ασκοπη γεννηση αυγων η οποια μπορει να γινει σαν χρονια παθηση που σε καποιες περιπτωσεις δυσκολα σταματαει. Δεν του προσφερει απολυτως τιποτα η φωλια σε αυτη τη φαση.
 

Συνημμένα

  • maletiel.webp
    maletiel.webp
    8,1 KB · Προβολές: 53
φιλε μου φοιβο τη φωλια σκευτηκα να του τη βαλω για να ππηγαινει να κοιμαται, αλλα 5-6 μερες τωρα δεν εχει πατησει το ποδι του... φοβαται μαλλον... Κ αμα προκειτε να γεννησει πως θα μαθει να παει εκει να τα γεννησει;
και κατι αλλο τη παθηση αυτη με την αναπαραγωγικοτητα μηπως σου ειναι ευκολο να μου την εξηγησεις;
 
Back
Top